Tulevatko naiset kalliiksi? Mikä on suurin yksittäinen rahallinen uhraus, minkä olet naisen vuoksi tehnyt?
Euron hintainen kahvikuppi vaiko peräti kahdeksan euron elokuvalippu (vai mitä ne maksavat)?
(Yhteistä asunnon ostoa ei lasketa).
Euron hintainen kahvikuppi vaiko peräti kahdeksan euron elokuvalippu (vai mitä ne maksavat)?
(Yhteistä asunnon ostoa ei lasketa).
Vastaukset 16
Vanhimmat
Naisetkin voivat vastata, mitä heille on kustannettu? Joku yksittäinen tilanne.
toistaiseksi kalleinta taitaa olla jonkun ajoneuvon hankinta mulle. Ja tän kulun on siis kuitannut mun isä, joskus teininä. Mutta jossain parisuhteessa taitaa kallein olla joku vaate tai muu tavara hankinta. Yleensä hommaan kaiken tarvitsemani itse. Yhteinen elämä on ollut varmaan kalleinta tietyllä tavalla miehelle, kuin myös mulle. :)
Euron sukat vai 8000 euron Gucci-hattu?
Pidättäydytään puhumaan miehistä suhdemielessä.
mulla ei ole merkkivaatteita (tietääkseni) kuin muutama, jos enää niitäkään. Mut siis puhutaan jostain 50 euron hintaluokasta ehkäpä noin :) Ja kyseessä on mekko. Tai voitas sanoa et jokunen vaatekappale joiden yhteisarvo menee lieneen lähemmäksi 200 euroa vuosien aikana..kauheen hankala arvioida, kun on ostettu yhdessä ja erikseen toisillemme mitä on tarvittu. :)
ulkona ruokailu!!! Miten mä sen meinasin unohtaa, siinä palaa nopsaan rahaa. Mutta tääkin on taas suhteellista. Vuoroin on maksettu ruoatkin eli vastavuoroista...
Ei siis mitään 'tarpeetonta' ihastuksenilmausta?
mitä tarkoitat? :) Niin siis mikäli käsitin oikein tuon, niin ei mulle ole tarvinut ostella mitään krääsää ilmaistakseen olevansa minusta kiinnostunut tai muhun ihastunut. En välitä lahjomisesta enkä rahalla suhteeseen uimisesta :) Yhdessä kun eletään, niin yhdessä sitten kustannetaan, se taas on minusta ihan luonnollista. Toki jotain henkilökohtaisia hankintoja tekee kumpainenkin itse omilla rahoillaan, jos kauhee hinku on jotain saada. Tiettyki voin mäkin siihin osallistua , jos se nyt ihan välttämätöntä on...ja tarpeen.
ymmärrä tuota lahjomiskäsitettä tässä yhteydessä. Totuus on se, että monessa avosuhteessa mies maksaa jopa naisen asumisen täysin.
Jos miehellä rahaa on, niin miksi sitä ei saisi käyttää naiseen ilman, että se tulkitaan muuksi kuin elämysten tarjoamiseksi / hankkimisesi toiselle ja sitä kautta itselle.
Köyhyysloukussa ikuisesti eläneet eivät ehkä voi ymmärtää kalliimpia lahjoja suhteessa.
että mikäli käsitin oikein :) Huomasit varmaan. Ilmeisesti en? Juu totuus on myös niin päin, että naisia on jotka ylläpitää miehiään, maksaa myös asumisen etc. :) Sama siis sukupuolesta riippumatta...toki kukin saa ostella toiselle mitä tahtoo. Itse vaan en pidä mulle ostelua tärkeänä, koska saan ostettua itsekkin sen mitä tarvitsen. Eikä toi ostelu siis ainakaan mun silmissä miehestä yhtään sen parempaa tee, kun miehestä joka ei ostele mulle lahjoja. Toki mä ymmärrän, jos se kaikki tulee puhtaasta halusta ilahduttaa toista, mutta jos se on jotain millä korvataan jotain kuten tunteita tai todistellaan sillä rahankäytöllä jotain tunteita olevaksi. Niin se on minusta tyhmää :)
Tätä tarkoitin :)
ollenkaan tyhmää kuluttaa silloin, kun on rahaa. Epäiletkö rahakkaita ihmisiä herkemmin tunteettomuudesta, jos he käyttävät rahoja toiseen ihmiseen eikä oman osakekantansa kerryttämiseen?
jos pysytään aiheessa eli tuossa mihin vastasin :) "Ei siis mitään 'tarpeetonta' ihastuksenilmausta? " niin jopa rikkaan on tyhmää kuluttaa rahaa todistellakseen ihastusta/rakkauttaan tunteitaan. Rahaa toki käytetään ja kuluttaminen on maailmanlaajuisesti suotavaa, mutta parisuhteessa en näe mitään tarvetta elostella. Mikäs siinä jos tunteita on ja yhdessä halutaan kuluttaa. Se käy, mutta mun asian ydin olikin et jos rahalla pitää tehdä vaikutus tai paikata jotain kuten tunteita, silloin se on väärin olipa rahakas tai köyhä. Raha on kiva lisä, jos kaikki muu on kunnossa tunnepuolella.
Vilpittömästi jotain toiselle antaessaan tekee vaikutuksen, mutta ei antaessaan paikatakseen jotain.
jos mielestäsi rikkaan rahankulutus on rakkaudentodistelua ja elostelua. Raha-aihe on sinulle ilmeisen herkkä?
Miksi muiden rahankäyttö koskettaa sinua noin syvästi? Jokainen puhukoon vain omasta kulutuksestaan.
Yksittäinen uhraus? Olisikohan ollut jotain 400 euroa (4 tytön vaahtohieronta).
Täällä kun on noita Kalevala-aiheisia ideoita, niin mä ostin yhdelle böönalle kultaisen Aurinkoleijona-korun.
Aika hintava. Vieläkin pyörryttää.
joka on mittaamattoman arvokas
salaa hankittu ja järkätty yhteinen ylläri-etelän loma, mutta en mä oikein tiedä voiko sitäkään laskea mukaan, kun eletään yhteisessä rahataloudessa.
Jos edellistä ei lasketa, kallein lienee parin sadan euron kaulakoru.
Tyttäret tulee paljon kalliimmaksi.