Olisin kiinnostunut tietämään kauanko voi menä maksimissaan aikaa, että saa avioeron siis jos I-vaihe on jo mennyt? Voiko tässä vielä toinen vitkuttelullaan pitkittää eroa...entä missä tulee lopullinen deadline, jolloin tuomioistuin tuomitsee avioeroon. Voiko tämä kestää montakin kuukautta?
Tuomitseminen avioeroon
3
780
Vastaukset
- ladyface
6kk sitten toinen voi hakea vaikka yksin eroa ja se tuomitaan käytäntöön. Mutta sitä eroa pitää hakea käräjä oikeudelta: toinen vaihe , jos eroa ei haeta siinä oli muistaakseni vuosi ja tuomioistuin katsoo asian rauenneeksi elikkäs olette vielä naimisissa silloin!!!
- rygdfthg
toinen osapuoli hakee eroa = lähettää käräjäoikeuteen 2-vaiheen paperin, niin jonkin aikaa voi eroa haluamaton tai muuten vain kiusaa tekevä osapuoli eroa pitkittää. Olen kuullut aikahaarukasta muutamasta viikosta pariin kuukauteen - mutta kyllähän siinä tuo vuosi 1-vaiheen vireillepanosta on ehdoton takaraja. Jollei toinen osapuoli suostu palauttamaan tiedoksisaantitodistusta, laitetaan "vouti" asialle hakemaan kuittaus.
Pääpointti on se, että eron haluava osapuoli lähettää 2-vaiheen paperin eteenpäin ajoissa eikä jää ihmettelemään, että mitäs nyt... Jos siis vaikkapa 1-vaiheen paperi on laitettu yhdessä menemään, mutta toinen ei haluakaan sitten virallista eroa. - Joku eronnut.
Avioeroon voidaan tuomita vaikka se toinen osapuoli (jätetty) ei sitä haluaisi. En tiedä kuinka pitkään asioita voi vetkutella. Kysy käräjäoikeudesta tarkempia tietoja asiasta tai juristilta. Heillä on kokemusta. Mutta, avioeroa ei voi estää, koska sen voi hakea yksipuolisesti.
Eli laitat II-vaiheen HETI VÄLITTÖMÄSTI eli 6 kk:n kuluttua I-vaiheen jättämisestä. Siinä I-vaiheen paperissa on ilmoitettu pvm jonka jälkeen käräjäoikeus ottaa asian käsittelyyn. Hoida asia HETI.
Ositus- ja muut sopimuksenvaraiset asiat voi hoitaa muuten. Lisäksi jos olet jo tehnyt II-vaiheen se on tehokas keino myös edistää ositusta yms. muita asioita koska silloin se jätetty osapuoli ymmärtää että oikeasti halaut erota.
Ymmärsin tarinastasi sen, että se sun puolisosi ei hyväksy eroa ja epäilet että hän alkaa kiusaamaan sinua asioissa. Käännyt lakimiehen puoleen jos on ongelmia. Mutta, avioeroon ei tarvita toisen osapuolen suostumusta. Äläkä suostu minkäänlaisiin vitkutteluihin mitä roikkujat esittävät.
Aina kannattaa hoitaa kaikki asiat sopuisasti, joutuisasti ja sovinnollisuutta edistäen. Onhan se II-vaiheen laittaminen eteenpäin HETI kun se on mahdollista myös sen jätetyn (mahd.roikkujan) etu. Epävarmuus poistuu kun ero on totta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273623- 412459
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362304Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381539
- 141342
- 1271302
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2661285Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275