Mahtaako joku muistaa vanhaa lastenlaulua, alkaa sanoilla " Kerrohan, isi oi, onko pyöreä maa...". Siinä laulaa pieni tyttö? isänsä kanssa ja ihmettelevät maailman menoa. En muista nimeä, enkä ole kuullut kappaletta varmaan 30 vuoteen. Nyt olis aika löytää kappale omille lapsenlapsille. Linkki tai edes nimi olisi kiva. Kiitos.
Kerrohan
iisi biisi
1
1036
Vastaukset
- 1+7
Linkki isä ja lapsi –kappaleen sanoihin http://kaksplus.fi/keskustelu/plussalaiset/mitas-nyt/897124-isanpaivarunot/
Kappaleen nimi: Isä ja lapsi
Alkuperäinen nimi: Daddy dear
Composer Shanklin Wayne
Original lyricist Shanklin Wayne
Lyricist Puhtila Sauvo Niilo Pellervo
LÄHDE: http://aanitearkisto.fi/firs2/kappale.php?Id=Is%E4 ja lapsi
Isä ja lapsi (= Little child (Daddy dear) (Kerrohan isä oi onko pyöreä maa -).
Kappale alkaa sanoilla: ”Kerrohan isä oi onko pyöreä maa…”
http://www.fono.fi/KappaleenTiedot.aspx?ID=5594b3bb-41fb-4ab4-8035-697568089a16&culture=fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain32312014Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15611127Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2676473Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2405278Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1813747- 1743568
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin542581Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292010Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1111901Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121864