Nuorukainen teki itsemurhan suorassa nettilähetyksessä

"Aftonbladet-lehden mukaan mies hirtti itsensä maanantaina iltapäivällä nettikameran edessä. Kamera välitti tapahtuman suoraan verkkoon nimeltä mainitsemattomassa ruotsalaiskaupungissa sijaitsevasta asunnosta.

Järkyttyneet katsojat ilmoittivat asiasta poliisille, ja virkavalta teki rynnäkön miehen asuntoon. Miestä yritettiin elvyttää, mutta apu oli myöhässä. Mies todettiin kuolleeksi."

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010101112503120_ul.shtml
alle puolessa minuutissa siltä lähti taju, eli aika nopea ja siisti lähtö oli.

17

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mun on ikävä sua!

      • ok


      • monte24 kirjoitti:

        ok

        näppäile mese päälle. :)


    • yleisön pyynnöstä

      .

      • et kaulavaltimoiden littaaminen vie tajun nopiasti ja näin se näköjään on.


      • monte24 kirjoitti:

        et kaulavaltimoiden littaaminen vie tajun nopiasti ja näin se näköjään on.

        http://www.ebaumsworld.com/video/watch/437731/

        Tässä vähän hitaammin. Tämä tosin päättyy hyvin.


      • Kukkomies kirjoitti:

        http://www.ebaumsworld.com/video/watch/437731/

        Tässä vähän hitaammin. Tämä tosin päättyy hyvin.

        eilisessä käytettiin hyvin ohkaista nyöriä joka hyvin littaa verenkierron joka menee aivoihin.


    • voi katsoa

      The Bridge -elokuvasta. Eli San Franciscon siltaa oliko se vuoden ajan kuvanneesta (piilo)kamerasta. Ihmistä poikineen kiipeilevät siltakaiteen "toisella puolen".

      http://www.thebridge-themovie.com/new/index.html

      Dr. Philissäkin oli aihe tästä.

      • ASE::.!1%#?+

        .

        vai mikä leffa se oli kun kysyttiin "Anteeksi, onko tässä tilaa, Aaaaaaaaaaaarrrrggh"

        .


    • jhyugjyg

      No v*ttu kusta päässä tässä maailmassa, kun joku stanan netti ja verkko on niin elämän maärittäjä joillekin. Ikävä ja surullinen tapaus, mutta eiköhän se heppu hakenut myös huomiota, jos kerran tunki itsensä jonkun vitun kameran eteen. Mä taas esim., en edes osaa käyttää mitään stanan ruippiwebbikameroita, en koskaan ole sellaisia käyttänyt ja hei täten: meitä normaalejakin vielä on! Mä jos haluaisin tappaa itseni, en tekisi sitä kameroiden edessä.

      Haistakoot vittu koko epäsosiaalinen media! Mulla on itseni lisäksi vielä muutama kaveri, jotka esim. tietosuojan vuoksi ei esitellä lärvänderejämme missään nettiruipeissa, mutta alan olla vähemmistössä. Pakko sanoa, että on kyllä niin kertakaikkisen tyhmää(!), että miksi älyköt ja älykkömedia on hiljaa siitä, että kuinka koko sivistys raiskataan kaiken maailman p*skan twittereden ja facebookkien avulla. Ottakoot osaa niihin, ken haluaa, mutta mä en osallistu kyseisiin, jollei tule suurinpiirtein lain(!) sanelemaan pakkoa.

      Vitun ruippipaskamedia esim. toi youtubekin. Täysin kontrolloimaton siis sekin, näemmä? En kylläkään katsonut linkkiäsi, mutta veikkaan jonkun mielenterveyshoidotta jääneen tunkeneen videon itsermurhastaan youtubeen. Olenko oikeassa intuitiolla? Toki voin käydä iltapaskantajien sivuilla itsekin...

      Sairas maailma!

      • Afakaffkaff

        Miksi puhut itsestäsi ja nettipalstoista kun aiheena on itsemurhan tehnyt ruotsalainen poika?


      • jhyugjyg
        Afakaffkaff kirjoitti:

        Miksi puhut itsestäsi ja nettipalstoista kun aiheena on itsemurhan tehnyt ruotsalainen poika?

        Sillä, että esitän kulttuurikritiikkiä ketjun aloittaneen kirjoittajan mainitsemaan aiheeseen liittyen. Katsos, kun mun tyyppinen kansalainen ei käytä mitään sosiaalista mediaa, ei koskaan tunge lärviään näytille minnekään, eikä täten myöskään voi käsittää esimerkiksi sellaista, että joku tappaa itsensä _kameroiden_ edessä, kuten ketjun aloittajan aiheessaan esiintuoma ja mainitsema ruotsalaispoika. Minä väitän, että on tosi pahasti päin persettä, jos joku virkavalta tekee rynnäkön ( kävin muualta lukemassa aloituksen aiheesta uutislinkin, kosken juurikaan luota tän palstan kirjoittajien rehellisyyteen, sori) jonkun klopin kämppään vasta sitten, kun tyyppi on heittänyt nirrinsä näyttävästi mediassa. Kannattaiskiko tehdä jotakin muutakin, kuin runkata netissä - enkä tarkoita tuota surullista tapausta ja itseltään hengen riistänyttä, vaan koko tätä globaalia yhteiskuntaa.

        Henkilökohtaisesti vihaan esim. Facebookia ja tosta saastaisesta Twitteristä nyt puhumattakaan, jonka avulla esim. tän palstan mulle tuntemattomat nettikiusaajat esim. vääristelevät sanomisiani, muun kimpussani kyttäilemisen lisäksi, vaikka vilpittömästi ja omilla mielipiteilläni anonyymina keskustelen. Jos s*tasna täspäiset ihmiset alkaa käyttää puolipäiväänsä siihen, että mallaa lärviään ja keskustelee hitto virtuaalin kanssa, niin eipä ole ihme(!), että siinä itsemurhatkin lisääntyy. Koen surua sen itsensä tappaneen pojan vuoksi, mutta eiköhän ollut aika virtuaalikouluttunut(?), kun kerran kameratkin(!) otti mukaan omaan itsemurhaansa. Haloo tavis ei tee siten.

        Vitun kyrpäpäät lukee näitäkin saitteja kaikki päivät itseään viihdyttääkseen, mutta mielessä kyseisensortin sekopäillä ei havaitusti käy, että TÄMÄ ON KULTTUURIN TODELLINEN KUVA - tämä mitä näiltä palstoilta voi lukea, niin kammottavaa, kuin se kaikki onkin.


      • jossa asiasta kerrottiin.
        en kehtaa laittaa sen videon linkkiä tänne.


      • MIEHEN::.!!11%#?+!1
        monte24 kirjoitti:

        jossa asiasta kerrottiin.
        en kehtaa laittaa sen videon linkkiä tänne.

        .

        raflaavilla otsikoilla tehdään rahaa lots of dollars $$$$$$$$$$

        .


      • MIEHEN::.!!11%#?+!1 kirjoitti:

        .

        raflaavilla otsikoilla tehdään rahaa lots of dollars $$$$$$$$$$

        .

        miksi järkytyt noin?


      • RUUMIILLISTUMA:..!!%
        monte24 kirjoitti:

        miksi järkytyt noin?

        .

        olen Aivan Täysin Tyyni ja Rauhallinen Sielu

        .


      • jhyugjyg
        monte24 kirjoitti:

        jossa asiasta kerrottiin.
        en kehtaa laittaa sen videon linkkiä tänne.

        Kävin joo Googlesta katsomassa.. Eli todenperäinen linkkisi ruotsalaispojan kuolemasta oli. Surullinen juttu. En kaipaa youtube- linkkejä kiitos ( veikkaan ruotsalaispojan hirttäytymisen olleen youtubessa, oliko?).. Esimerkiksi yksi mieleltään häiriintynyt puhelinmyyjä tältä saitilta on kiusannut minua, mm. laittamalla mielisairaita linkkejä tällä keskustelupalstalla minulle ja lisäksi ehkäpä myös youtubeen. Hän on teknsesti taitava, mutta täysin sekopää. Ja tämä em. huolimatta siitä, etten esiinny henkilönä minkään sortin foorumilla, kuten en myöskään tällä. En kohta vuosikymmeniin ole ollut esim. em. ko. tyypin kanssa tekemisissä, mutta ko. kyseinen voi varmaan kuvitella olevansa vaikka parisuhteessa(?) kanssani, en tiedä... Kerran tällä palstalla jotakin sen linkkiä klikkasin - vahingossa, kosken voi tietää kirjoittajista- ja siinä se irvisteli lärvillään mulle. Hullu ( se nörtti).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      255
      6533
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      205
      6091
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      29
      5602
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      132
      4869
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      173
      3635
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3405
    7. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      15
      3235
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      32
      3117
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      293
      2654
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      19
      2552
    Aihe