Eli kyselisin vähä kokeneemmilta, että paljonko omakustanteiselle kotistudiossa valmistuneelle levylle uskaltaisi laittaa hintaa? Tyyli on siis suomalaista ug räppiä mitä tullu varjoissa heiteltyä jo vuosien ajan. Nyt olen noin 7kk työstänyt levyä joka menee ihan "kädestä käteen" myynnillä. Eli levyä ei löydy levykaupoista enkä ole sitä siihen suuntaan aatellutkaan. Levykotelon kansien kuvioinnin hoitaa tutun kautta eräs tyypi, tosin sekin tapahtuu halvalla kotituottoisesti, mutta taidolla. Samotenkun levyn kuva tulee hyvin yksinkertaisesti(muttei kuitenkaan tussaamalla). Eli kysymys siis onse, että paljonko levylle kehtaa laittaa hintaa.. Ja hieman perusteita mitkä alentaisi hintaa ja mitkä nostaisi.. voisin siitä sitte päätellä jonku keskimääräisen hinnan. Eli annan tämmöisen arvion 5e/levy. Nyt tuohon antakaa jotain perusteita, että olisiko juuri tuo sopiva vai pitäisikö nostaa tai peräti laskea hintaa.. Ja voi jättää vastaamatta jos olet sanomassa, että "diggaan heviä, räppi on paskaa" tai "En tykkää räpistä, elä paa hintaa ollenkaa" eli ton tyyliset vastaukset kokonaan pois.
Ja sori jos viesti on hieman sekava, kiiressä kirjotin.
Omakustanteiselle levylle hintaa?
1
413
Vastaukset
- JauJauHau
No itse asiassa diggaan hevistä enkä juurikaan pidä räpistä, mutta vastaan silti! :-D
Tärkeämpää kuin levystä saadut rahat on (tai ainkin pitäisi olla) se, että saat sitä levitettyä. Varmaan tuo 5€ on aika maksimi minkä useimmat ovat valmiita maksamaan tuntemattoman artistin levystä joten en usko että ainakaan siitä enempää uskaltaisi pyytää.
Sekin jo melkein edellyttää että levyn soundit on hyvää laatua ja kannet asialliset.
Lähinnä sitä kannattaa kaupitella tyyliin: "Vitosta mä oon siitä pyytänyt, että anna sen verran jos on. Jos ei löydy, niin pistä pari lanttia että saa vähän edes kuluja pois."
Kun en räppigenrestä tiedä tuon taivaallista, niin miten teillä on keikkojen laita?
Jos heität jotain keikkaa, niin siellähän sitä voi pääsymaksun yhteydessä kylkiäisenä kaupata tyyliin 3€ lippu 3€ lisää niin saa levyn, tjms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2555141
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!512430- 692086
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3851516Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss961181SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä291093Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse101029Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte173883Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9200811Haapaveen nähtävyys?
Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u37794