Moni teistä soittaa väärällä kädellä!

rightlefty

Oikeakätisellä henkilöllä oikea käsi on taitavampi ja vasenkätisellä vasen. Tämän takia vaikeampaa otelautan puolta tulisi oikeakätisen soittaa oikealla kädellä eikä vasemmalla kuten virheellisesti opetetaan. Jimi Hendrixkin tämän tajusi ja soitti otelautaa oikealla kädellä, mistä johtuen ihmiset luulevat häntä vasenkätiseksi vaikka oli oikeasti oikeakätinen. Oli vaan fiksu kaveri. Tajusi miten päin kitaraa oikeasti pidetään ja tuli siksi niin taitavaksi.

8

3730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jimi Pukla

      Fiksu pitää ollakin, jos omaan oksennukseensa tukehtuu.

    • NoJust...

      että Hendrix ois ollu oikeakätinen? Minä olen kyllä taas lukenut, että oli vasenkätinen.

      Jos annan vasenkätisen ja oikeakätisen kitaran ihmiselle, joka ei tiedä kitaransoitosta yhtikäs mitään, eikä pysty edes tunnistamaan ulkonäöstä, kumpiko kitara on vasenkätiselle ja kumpi oikea...niin kyllähän jopa tällainen henkilö pystyy kokeilemalla päättelemään, kumman soitto tuntuu luonnollisemmalta...ja näinollen päätyy juuri samankätiseen kitaraan, kuin itse on kätisyytensä puolesta.
      Eli mukavuudenhaluisuus. Oikeakätisille oikeakätisen kitaran soittaminen tuntuu paljon luontevammalta, kuin vasekätisen kitaran. Siinä se.

      Oma lukunsa on nämä ns. "sekakätiset", jotka tekevät tiettyjä asioita vasenkätisesti ja toisia taas oikeakätisesti:D

      • rightlefty

        "että Hendrix ois ollu oikeakätinen? Minä olen kyllä taas lukenut, että oli vasenkätinen. "

        Tämä on yleinen harhaluulo johtuen juuri siitä että Jimi soitti kitaraa kuten pitää oikeakätisenä eli että otalauden puoli on oikealla kädellä.


    • S-ope vm 59

      Kyllä soitan ihan siltä puolelta kumpi on minulle luonnollisempi ja parempi.
      Aivan sama oletko vasen- vai oikeakätinen, homma menee siltä puolelta miltä se luonnistuu itse kullakin paremmin.

      " Tämän takia vaikeampaa otelautan puolta tulisi oikeakätisen soittaa oikealla kädellä eikä vasemmalla kuten virheellisesti opetetaan"

      • Olen vasenkätinen mutta soitan oikeakätisesti. Tuntu vaan luonnolliselta opetella soinnut niin. Ei tarvinnut alkaa kääntämään niitä "väärinpäin".


      • Pärjätkää
        Evil-Ted kirjoitti:

        Olen vasenkätinen mutta soitan oikeakätisesti. Tuntu vaan luonnolliselta opetella soinnut niin. Ei tarvinnut alkaa kääntämään niitä "väärinpäin".

        Kysynkin siksi tyhmiä. Vasurilla voin ajatella ja soittaa komppeja, mutten sooloja. Siksi olen ostamassa vasuria soolojen heittoon vasuria.Ihan siksi.Valikoima on hiemabn rajoittunut. Kuulin nimen huonosti, Hinta oli jossain 800 euron paikkeilla. Tai enemmän.Ihan liikaa tämänhetkiseen rahatilanteeseeni. Näillä hinnoilla siirryn balalaikaan. Kitarani maksoi vain neljäsataa.

        En ole ihan niin hyvä että maksaisin kitarastani tuhansia. Puhunmattakaan enemmän. Mutta tietenkin - hyvä kitara voisi maksaa neljä viisi tonnia. Luultavasti tekisin sen itse. Visakoivusta. Ei yhtään hullumpi ajatus. Saatte ihan ilmaisena ideana. Persepuoli mahonkia. Kaula mahonkia. Mainostakaa niin perusteellisesti.


    • inEnglish

      hänen perheensä dokkareissa ja tollasissa (ilman suommennoksia ne tekstit ovat virheellisisä välillä) sanoo että hän oli luonnostaa vasuri hän osasi soittaa kitaraa 4 eri tavalla , oikea-, vasenkäden tyylii ja ympäri molemmat...... hän siis ymmärsi heittää kitaran ympäri kuten hänen kitaransa joka oli tehty oikeakätiselle ..... ittekin joka luonnastaa olisin ollut vasuri (opettajat pakottivat oikeankäden kirjoitukseen) soitan oikeankäden kitaraa... jokainen soittaa miten luonnostaa toimii ja miten kätteen soppii....

      joten mites toi täsmää ny sun sanoihin? onko perhe väärässä?

    • taimuitatukehtuneita

      Ihan miten päin vaan, kunhan minun ei tarvitse kuunne,lla Hendricksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5543
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      300
      5365
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      72
      4587
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2465
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      1
      2058
    6. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      49
      1905
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      31
      1858
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1822
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1800
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      81
      1735
    Aihe