Sain kuulla, että nykyinen toimenkuvan tullaan poistamaan ja siihen kuuluvat jäljelle jäävät työt (vähäisempi määrä kuin mitä nyt itse teen) jaetaan muille nykyisen osastoni työntekijöille. Periaatteessa kai voisin nostaa metelin, koska minulle ei tarjottu mahdollisuutta tehdä näitäkään jäljellä olevia tehtäviä enää, vaan annettiin ymmärtää, että firmassa on monta yksikköä, joista voisin hakea muita töitä. Nyt saan asiantuntijatehtävästä korkeampaa palkkaa eikä näissä muissa tehtävissä ole yhtä hyvä palkka eli uskon firman hakevan säästöjä sillä ettei tarvitse maksaa liksaa ihan niin paljon. Ts. firma rikkoo ns. sisäisen siirron periaatetta vastaan: samaa työtä ei saisi antaa "uudelle" työntekijälle, olkoonkin se "uusi" sitten talon ulkopuolelta tai sisältä tuleva henkilö.
Tämä ei kuitenkaan ole se varsinainen asiani, koska en halua lähteä riidoissa ja polttaa siltoja takanani - jostain syystä en osaa olla katkera. Asiaa helpottaa se, että olen saanut uutta työtä kilpailijalta ja jopa hieman paremmalla palkallakin. Mietinkin nyt, että miten hoitaisin irtisanoutumisen fiksusti JOS sattuisikin, että uusi työ on ihan syvältä ja haluaisinkin hakea nykyiseen firmaan takaisin? (Pomo vakuutteli, ettei työn laadussa ole ollut vikaa ja että haluaisivat minut talossa pitää.) En ole kysellyt näistä muista mahdollisuuksista firman sisällä vielä. Olisiko ihan tyhmää ensin kysyä, että mitä heillä olisi (ollut) tarjota minulle ja sitten paljastaa tilanne vai suoraan vain ilmoittaa sen kummempia kyselemättä, että olen lähdössä?
Toimenkuva lopetetaan
4
1169
Vastaukset
- pois vaan
Ei muuta kuin etiäpäin uusiin haasteisiin ja älä katsele taaksesi
- Ihmeellinen maailma
Ei kun eteenpäin. Meillä puolestaan Pohjois-Savolainen ritilävalmistaja laittoi porukkaa pihalle vaikka YT- menettelyn aikana meillä teetettiin ylitöitä ja sama homma jatkui ja jatkuu edelleen, vaikka irtisanomiset olivat tuotannollisista- ja taloudellisista syistä johtuvia? Emme tiedä mikä juoni tässä on takana, mutta vaikuttaa enemmän ajojahdilta. Luulisi että luottamusmiehet olisivat edes laittaneet ylityön tekemiselle stopin, mutta ei.
- 29
Hienoa että teitte ylitöitä. Nimittäin jos perusteena irtisanomiseen oli työn väheneminen. Nyt kaikilla on hyvät mahdollisuudet saada korvausta laittomasta itrisanomisesta.
- YT
on YT-menettelyssä laillista. Esim. yhden toimenkuvan työt voidaan laillisesti jakaa muiden toimenkuvaan kuuluvaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3422770SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601044
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021009Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7898Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön200815- 36719