Petetyksi tuleminen on täysin omaa syytä. Kyllähän petetyn täytyisi huomata, että suhde on huono ja epätyydyttävä, vaikka pettäjä ei siitä mainitsisi sanallakaan tai näyttäisi mitään ulospäin. Kyllä petetyn tulisi osata aavistaa ja vähintään lukea kumppanin ajatukset.
Petetyn syy on myös, ettei hän huomaa pettämistä sen ollessa meneillään. Täytyisihän hänen nähdä ilmiselvät merkit. Eihän nyt tietenkään voi olettaa, että puoliso ihan oikeasti on ylitöissä niin sanoessaan. Tai että puolison mennessä ulos kavereidensa kanssa kyseessä todella olisi vain kaverit eikä toinen nainen/mies.
Pettämisen ilmitullessa on petetyn syy, jos liitto päättyy, vaikka pettäjä ei sitä haluaisikaan. Kyllä petetyn tulisi antaa anteeksi ja luottaa täysillä pettäjään. eihän pettäjä voinut asialle mitään, niin vain kävi, tunteet veivät mukanaan jne. Kyllä petetyn tulisi olla vain kiitollinen, eikä hajottaa perhettä ja viedä pettäjältä sitä, minkä hän on tajunnutkin olevan tärkeintä.Tai jos pettäjä haluaa lähteä uuden ihastuksensa mukaan, on petetyn syy, jos erosta tulee vaikea. Pettäjää tulisi ymmärtää ja suoda hänelle helppo ja kivuton ero. On ihan petetyn syy jos hän ei osaa hallita vihan ja surun tunteitaan, vaan ikävästi vaivaa niillä pettäjää, joka vain "seuraa sydämensä ääntä".
Petetyn syy on myös, ettei hän huomaa pettämistä sen ollessa meneillään. Täytyisihän hänen nähdä ilmiselvät merkit. Eihän nyt tietenkään voi olettaa, että puoliso ihan oikeasti on ylitöissä niin sanoessaan. Tai että puolison mennessä ulos kavereidensa kanssa kyseessä todella olisi vain kaverit eikä toinen nainen/mies.
Pettämisen ilmitullessa on petetyn syy, jos liitto päättyy, vaikka pettäjä ei sitä haluaisikaan. Kyllä petetyn tulisi antaa anteeksi ja luottaa täysillä pettäjään. eihän pettäjä voinut asialle mitään, niin vain kävi, tunteet veivät mukanaan jne. Kyllä petetyn tulisi olla vain kiitollinen, eikä hajottaa perhettä ja viedä pettäjältä sitä, minkä hän on tajunnutkin olevan tärkeintä.Tai jos pettäjä haluaa lähteä uuden ihastuksensa mukaan, on petetyn syy, jos erosta tulee vaikea. Pettäjää tulisi ymmärtää ja suoda hänelle helppo ja kivuton ero. On ihan petetyn syy jos hän ei osaa hallita vihan ja surun tunteitaan, vaan ikävästi vaivaa niillä pettäjää, joka vain "seuraa sydämensä ääntä".
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tää on taas näitä provosointeja....etkö millään saanut enempää mahtumaan??? Mitä jos vielä lisäisit, että petturiraukka on ollut niin ahtaalla, että pettäminen on oikeutettua tai petturin täytyy saada erossa koko omaisuus ja lasten yksinhuoltajuus koska liitto on ollut niin huono.
Mitäköhän nyt oikeen halusit sanoa?
vähä kiusata sua ja siinä se onnistuikin aika hyvin, vai mitä?
ei ole ei.
Pettämisen syy on lähes aina joko se, ettei pettäjä tunne oloaan liitossa hyväksi - kärsii tai sopeutuu vain jonkin muun itselleen tärkeän asian takia. Tällainen muu asia voi olla lapset, talo tai vain avioliitto/vihkisormus. Muodollisuudet ja kehykset ovat joskus paljon arvokkaampia kuin suhteen sisältö. Mysökin se pitää liitossa, ettei halua asua yksin. Kaikki eivät halua muuttaa yhteen salasuhteensa kanssa koskaan, kuka mistäkin syystä. Tai sitten pettäjä vain haluaa enemmän: kaksi naista/miestä. Se on erittäin inhimillistä. Ei tyydytä yhteen, jos voi saada kaksi.
Useinmiten uskottomuus on yhden ihmisen yksi vaihe elämässä - se menee ohi.
paremmin sanoa! Juuri näin ajattelee se pettäjä..itse olen tullut juuri tuolla tavalla petetyksi.
Älä valehtele! Se on aina pettäjän syy jos pettää! Ketään toista ei voi ikinä syyttää omista tekosistaan! Ei toinen ole sinua vieraan housuihin vienyt, kyllä sä sinne ihan itse menet!
Viisas hoitaa pettymyksensä toisilla tavoilla kuin uskottomuudella.
Vaikka uskottomuus olisikin vain pettäjän syy, niin silti se on seurausta siitä, ettei vakisuhde tyydytä pettäjää tavalla tai toisella.
Ihmissuhteissa vastakkainasettelu eikä syyllisen etsiminen kannata ollenkaan. Parempi on etsiä syitä ja seurauksia, päättää ja ratkaista asioita. Hakea ymmärrystä ja olla kärsivällinen.
Olisiko parempi etsiä syitä siihen, miksi pettäminen tulee mieleen ja korjata tilanne ennenkuin vie sitä pidemmälle? Itse en voi unohtaa pettämistä ikinä. vaimo petti 1,5 vuotta sitten ja nyt tilanne näyttää pahemmalta kuin vuosi sitten...
...useimmiten tyytymätön osapuoli on ilmaissut olevansa tyytymätön. Tehnyt aloitteen seksiin saamatta vastakaikua. Sanonut olevansa vähän tuuliajolla. tms. Jos petetty ei kuule tai vastaanota näitä viestejä, niin se ei ole sen tyytymättömän vika. Henkilökohtaisesti esim. seksin vähyys on minusta perusteltu syy hakea vastakaikua muualta.
Kosketat kipeää asiaa.
Meillä on jostain syystä tarve etsiä syyllinen. Sitten sitä syylistä on rankaistava. Odotetaan kun tuo rankaisu on käytännössä, jokaisella on hyvä olla. Todellisuus vain ei niin ole.
Se että suhde ei toiminutkaan niin kuin odotettiin, on monen asian summa. siihen vaikuttaa puolisoiden keskinäinen tilanne, samoin molempien henkilökohtainen tilanne. Onhan kysymys kahden erillisen ihmisen ratkaisuista jos toinen voi pahoin ja etsii tilanteeseen ratkaisua, hän on se joka valitsee tavan!
Pettelynä syyttelee itseään. Ehkä voi olla, että jotkut omat ratkaisut veivät tilannetta siihen suuntaan, että se vahvisti pettäjän päätöstä. Sekin riippuu siitä, ilmaisko pettäjä omat ajatuksensa ym. riittävän ajoissa. Huomasiko hän että tulko hän ymmärretyksi? Ellei, olisiko voinut yrittää uudelleen?
Petetyn kipu on suuri. Se vain ei saisi erotilanteessa vaikuttaa liikaa lapsiin. Itsekkyyden himo on suuri. Tekee mieli satuttaa sitä hylkääjää mahdollisimman paljon. Järki ei toimi vaan tunteet. Ei edes jaksa miettiä miltä se näyttää tai kuinka ne voisi tulkita.
Osa huomaa merkit, osa ei. Ne yleensä huomaa vasta jälkeenpäin. Se että näistä syyllistetään, on vain vallan käyttöä. Se joka luottaa ja rakastaa tulee leimatuksi kyynisessä vallan maailmassa tyhmäksi. Se, joka rakastaa aidosti on tyhmä, ja se joka laskelmoi, on ”älykäs”. Voiko mikään oikea ja aiot ihmissuhde perustua tähän?
Pettäjä ei todellakaan halunnut eroa, hän halusi vain muutosta. Tapa jolla hän sen teki, oli vain väärä. Sen jokainen pari arvio itse, mikä on se heidän todellisuutensa ja muutoksen paikkansa. Siksi sen petetyn kannattaa antaa aikaa, että ero ei ole myrskyn nostattamista eikä kostamista. Ero on vaikeaa, mutta kysymys on kuinka sen näyttää.
Itselleen pitää olla rehellinen, mutta se ei tarkoita täysin sosiopaattista käyttäytymistä. Tunteiden ilmaisussa voi ajatella myös niiden lapsien tunteita!
kaikilla ei ole tätä syyllisen etsimisen tarvetta. Itsekäs saa ja jopa täytyy olla, mutta sekä itseään että toisia on ihan turha syytellä mistään.
Petetty on lähes aina ansainnut tulla petetyksi. Ei pettäjä lähde huvikseen pettämään. Kotona pettäjä on niin ahtaalla, että pettäminen on ainut mahdollisuus selvitä edes jotenkin ja saada onnenhetkiä. Ero ei tule kysymykseenkään, koska on yhteiset velat, rahat ja lapset.
Miten rahat yhteisiksi muuttuu kun parisuhteessa ollaan??
Velatkin ja omaisuus on suht helppo jakaa.
Lapset on eron jälkeenkin yhteisiä.
Tekosyitä tekosyiden perään. Läheisriippuvuus on yhdessä pitävän vaivan nimi!
Voi se olla läheisriippuvaisuuskin joka pitää yhdessä. Petturi haluaa enempi kuin mitä petetty suostuu antamaan. Sen vuoksi petturi salaa etsii onnea vieraista. Minua pitää parisuhteessa kiinni läheisriippuvaisuus, lapsi, velka ja rahat. Yksin olisin paljon köyhempi. Miksi siis erota kun iloa voi saada elämään salasuhteesta. Sen avulla jaksaa paremmin kestää läheisriippuvaisuuden tarvitseman suhteen ja jaksaa tyytyä siihen vähään mitä petetty antaa. Käry tietenkin pilaa paljon, ja sen jälkeen on vaikeampaa pitää yllä kaksoiselämää. Myöskin perussuhde muuttuu sen jälkeen entistä ikävämmäksi.
EI pidä paikkaansa. Petetty ei ole ansainnut tulla petetyksi. Kyllä se vaan on tosi asia että pettäjä tekee sen valinnan... Pettäjältä puuttuu selkäranka tulla kertomaan suoraan jos asioissa jokin mättää!!!!! Kuinka helppo tapa on mennä ja panna jotain ihmistä ilman tunteita ja tuoda se petetyn tietoon jotta petetty ehkä tekisi sen lopullisen ratkaisun pettäjän puolesta! Joka on vaan niin väärä Tapa! Miehet ovat vaan niin kieroja!!!
ja lapset pitää todella useita pareja yhdessä. Mutta ei ainiaan. Monet ns. viimein eronneet ovat kyseenalaistaneet liittonsa viimeistään siinä vaiheessa, kun lapset ovat lähteneet omille teilleen. Siitä eroprosessi on saanut vauhtia alleen.
Jos tekee toisen selän takana asioita, se on väärin. Mitä se sellainen jakamattomuus on? Hyväksikäyttöliitto. Sellainenhan sinulla on. Ei todellinen rakkaussuhde. En arvostele ratkaisuasi, mutta toivottavasti et pidä puolisoasi narun jatkeena ja anna hänen uskotella kaiken olevan hyvin. Se on erittäin raadollista petetylle.
No joo, oikeassa olet. Pettäjä se ainut syyllinen on, eikä petetyn voi olettaa tietävän ja aavistavan mitä on tekeillä. Kuitenkin tilanne on toinen sen jälkeen, kun käry on ensimmäisen kerran käynyt. Eli jos puoliso jää kiinni uskottomuudesta, niin ei kai voi enää tulla kovin suurena yllätyksenä, jos se toistuu?
Kakkonenhan tietää alusta asti, että petturimies on lipevä valehtelija. Kakkonen näkee, millaista taituruutta mies osoittaa pettäessään ykköstä. Ykkönen on tietämätön miehensä tästä puolesta käryyn asti, ja vasta sen jälkeen alkaa käsittää asioita pikkuhiljaa.
Minulla on kokemusta näistä petturimiehistä, koska heidän kanssaan lähdin pettämään miestäni, joka pihtasi seksiä. Hän antoi pakit liian usein ja se oli aina iso, karvas, kaiken kattava pettymys ja koin itseni epäonnistuneeksi naisena. Asiat jatkuivat kauan sellaisinaan. Kun pääsin jaloilleni tästä alennustilasta, oli todellinen autuus ja ilo pettää aviomiestä. Miehet käyttävät pihtailua naisen alistamiseen siinä missä vaimotkin. Monelle naiselle on raskas ja itsetuntoa nakertava kokemus, jos mies kieltäytyy ilman mitään syytä kuukaudesta toiseen. Sellainen pihtari saa sitä mitä tilaa. Minä en ainakaan kadu ainuttakaan pettämistäni. Mieheni oli ansainnut tulla petetyksi.
Hauskaa, mutta turhaa syyttelyä. Aina kannattaa kuitenkin seurata sydämensä ääntä. Jos jotain ihmistä on rakastanut ja häneen pettyy, niin eipä siinä muu auta kuin rakastaa itseään ja olla itselleen hellä. Ikävä kyllä - ihminen itse joutuu kuitenkin selvittelemään vihan ja surun tunteitaan - ennemmin tai myöhemmin. Ihmisen ei pidä tai hän ei edes voi hallita tunteitaan, mutta hänen pitäisi voida hallita käytöstään ja sanojaan. Lopulta ihmisen oma tyhmä käytös kääntyy kuitenkin vain häntä itseään vastaan. Olemalla pelkästään siedettävä tällaisessa vaikeassa tilanteessa toista kohtaan, voittaa paljon ja siitä tulee hyvä mieli niin itselle kuin toisille. Hyvää mieltä ei tule aina heti vaan vasta 15. päivä.
"oma tyhmä käytös kääntyy itseä vastaan". Pettäjien olisi hyvä pitää tämä mielessä. Kirjoitat myös, että ihmisen pitäisi pystyä hallitsemaan käytöstään. Eikö sama päde myös pettäjään? Pettämiselle on aina muita rakentavia vaihtoehtoja.
Pettäminen ei ole koskaan, ei koskaan petetyn syy! Syyllinen on AINA se joka pettää! Asioita vois hoitaa muutenkin kuin kostamalla = pettämällä. Jos on yhtään järkeä.....................!!!
Oletko toiminut petturia kohtaan niin, että pelkäät nyt pettämistä=kostoa? Jos ajatellaan että pettäminen on kostamista, niin kosto lähtee liikkeelle siitä, että ensin on joku tehnyt jotain väärin. Eli tässä tapauksessa ykkönen on tehnyt jotain niin väärin, että pettävä osapuoli haluaa kostaa eli pettää. Sen jälkeen petetty haluaa kostaa tämän teon petturille ja kostokierre jatkuu. Petetty ykkönen ei vain ole ansainnut uskollisuutta. Uskollisuus ei ole asia, johon toinen voidaan pakottaa vaan uskollisuus pitää ansaita.
todellakaan täydy ansaita. Sehän sisältyy itsestään selvästi terveeseen parisuhteeseen. Jos pettäjä lähtee kostamaan pettämällä, on kyse aika kypsymättömästä persoonallisuudesta. Omien oikeuksien puolustamiseen löytyy ihan muita terveitä keinoja.