Arvokonservatiivi Pöntinen huonoa mainosta Lapualle

Kun näinä päivinä lukee kirkon ihmisten kannanottoja ja vaikkapa tänään maakuntalehdestä Kataisen viimeisimpiä sanomisia, niin niitten rinnalla Pöntisen Ilkassa julkaistu kirjoitus on enempi menneestä maailmasta. Yksinkertainen, suvaitsematon, hurskasteleva ja sen kirjoittaja kirkasotsainen pulmunen. Ikään kuin Pöntinen itse ei olisi viimeisen päälle poliitikko kaikkine johtavan kunnallispoliitikon metkuineen ja vallankäyttöineen.

En missään nimessä halua, että Pöntisen puheet lyövät hänen näköisensä leiman Lapuaan, lapualaisiin ja Lapuan kokoomukseen. Näinhän väistämättä jatkossa käy, jos hän sattuisi tulemaan valituksi.

http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=540859
21755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

on että Kai Pöntinen on erittäin vahvoilla läpimenon suhteen. Suuri osa lapualaista on hänen kanssaan samaa mieltä. Tämä sama linja on myös maakunnan tasolla, Lapua taitaa saada pitkästä aikaa oman kansanedustajan.

Äänestä
  • maakunnasta karttuu päivä päivältä, läpimeno saattaa olla jo lähellä.

    Äänestä

  • äänisaalis kirjoitti:

    maakunnasta karttuu päivä päivältä, läpimeno saattaa olla jo lähellä.

    Noilla mielipiteillä voidaa käydä kunnallispolitiikkaa. Mutta mäkihakolalaisuus ei enää ole tätä päivää.

    Äänestä

Pohojanmaalaaset saa uuden Mäkihakolan, jonka tötterömäisyyttä muu Suomi saa sitten naureskella ja kokoomus piilotella.

Äänestä
  • ittekki ruvennu miettimään Pönskää ehdokkaana,, kristillisillä lapualla ei näytä olevan selkeää kantaa mihinkään.. vai onko? Ei oo paljoa kuulunut.. no se Lahtisen haastattelu jossain, mistä ei saanut mitään selkoa, että mitä mieltä hän oikeasti on.. Jos Pönskä olis kristillisis, niin olis ehdoton vaihtoehto mulle. Ei tarttis edes miettiä. Arvostan hänen selkeitä kannanottojaan. Ja paljon on asiaa puhunut.

    Äänestä

  • ....... kirjoitti:

    ittekki ruvennu miettimään Pönskää ehdokkaana,, kristillisillä lapualla ei näytä olevan selkeää kantaa mihinkään.. vai onko? Ei oo paljoa kuulunut.. no se Lahtisen haastattelu jossain, mistä ei saanut mitään selkoa, että mitä mieltä hän oikeasti on.. Jos Pönskä olis kristillisis, niin olis ehdoton vaihtoehto mulle. Ei tarttis edes miettiä. Arvostan hänen selkeitä kannanottojaan. Ja paljon on asiaa puhunut.

    Nyt kalastellaan jo kristillistenkin vesillä.

    Äänestä

  • Vai niin. kirjoitti:

    Nyt kalastellaan jo kristillistenkin vesillä.

    kristilliset hoitais hommansa.. ei olisi mitään vaaraa kalamiehistä.. :DD Mutta nyt on kalamies liikkeellä.. ja hyvä kalamies taitaakin olla.. :DD

    Äänestä

Mitäs ne epänormaaliuteen nojaavat oikein itkeskelee, onko Katainen joku jumala, mies joka ei ole vielä uskaltanut sanoa kantaansa yhtään mihinkään asiaan, mies joka ennen vaaleja uhosi yhtä sun toista, ja melkeinpä jo vaalivalvojaisissa alkoi perumaan lupauksiaan, onko savolainen vai mikä lie. Kyllä Kaitsu se on mies joka uskaltaa ottaa asiaan kantaa ja tuoda oman mielipiteensä esille. Onko jopa Lapuankin kokoomukselaiset, joiden luulisi olevan isänmaan miehiä ja naisia sitä mieltä, että kaikki epänormaalikin on käypää kunhan vaan ääniä ropisee?

Äänestä
  • Koettaa kerätä maahanmuuttokriittisten persulaisten ja fundamentalistikristillisten ääniä.

    Äänestä

valheita ja muuta paskaa. sekä vähän asiaa

Äänestä
  • tykkäsin kun Pöntinen puhui munkin puolestani.. ja meitä näin ajattelevia on paljon täällä pohjanmaalla.

    Äänestä

  • ainakin kirjoitti:

    tykkäsin kun Pöntinen puhui munkin puolestani.. ja meitä näin ajattelevia on paljon täällä pohjanmaalla.

    Etelä_Pohjanmaalla on tilastojen mukaan noin parisataatuhatta ajattelevaa.

    Äänestä

  • 200000-1 kirjoitti:

    Etelä_Pohjanmaalla on tilastojen mukaan noin parisataatuhatta ajattelevaa.

    sodomaa ei olis tuhottu jos siellä olis ollut enemmän ajattelevia, kuin loot.. Jumala olisi ollut hävittämättä sitä 10 vanhurskaan takia.. Onhan tuo arvio paljon enemmän kuin 10 :) Loot tosin sieltä pelastui, mutta se kaupunki ja sen asukkaat tuhottiin sen syntivelkojen tähden.


    Enkä oikein usko noihin tilastoihin.

    Äänestä

  • ainakin kirjoitti:

    tykkäsin kun Pöntinen puhui munkin puolestani.. ja meitä näin ajattelevia on paljon täällä pohjanmaalla.

    EN tykkää kun Pöntinen YRITTÄÄ puhua minunkin puolestani... ja meitä NÄIN ajattelevia pn paljon täälä Pohjanmaalla.
    Jos ei yleistettäisi "mutu" tuntumalla. Katsotaan nyt missä ja mikä ropisee =)

    Äänestä

Pöntisen ei tarvi tuon tekstinsä takia päästä enää yhtään mihinkään.

Äänestä
  • kylän kovin äijä. Kaitsu ei näemmä pelkää sanoa mitä mieltä on, se on tosimiehen merkki! Menee muuten varmasti eduskuntaan.

    Äänestä

Toivottavasti Kaitsu pääsee eduskuntaan vihdoonki mies jolla on oikeanlaiset aatteet. Itseltä ainaki ääni ropisee Kaitsulle ja monelta muulta tutulta.

Äänestä
  • Mikäs mies se on tämä kehityspoliitikko, joka puhuu taantumuksen suulla.

    Äänestä

  • Tässä uusien virkojen perustamisasiassa. Sanojensa mittainen mies siis (valitettavasti sanat ovat vaan hyvin pieniä ja usein tarkoitusta vaihtavia)

    Äänestä

  • Ei Arkadianmäelle kirjoitti:

    Tässä uusien virkojen perustamisasiassa. Sanojensa mittainen mies siis (valitettavasti sanat ovat vaan hyvin pieniä ja usein tarkoitusta vaihtavia)

    Se että on välillä tuota mieltä ja sitten tätä, on epäluottamusta herättävää. Mun mielestä Ihan kuin kaitsun bisneksetkin. Ensin sitä, sitten tätä...

    ihan outoo...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


no-good kirjoitti:

Kun näinä päivinä lukee kirkon ihmisten kannanottoja ja vaikkapa tänään maakuntalehdestä Kataisen viimeisimpiä sanomisia, niin niitten rinnalla Pöntisen Ilkassa julkaistu kirjoitus on enempi menneestä maailmasta. Yksinkertainen, suvaitsematon, hurskasteleva ja sen kirjoittaja kirkasotsainen pulmunen. Ikään kuin Pöntinen itse ei olisi viimeisen päälle poliitikko kaikkine johtavan kunnallispoliitikon metkuineen ja vallankäyttöineen.

En missään nimessä halua, että Pöntisen puheet lyövät hänen näköisensä leiman Lapuaan, lapualaisiin ja Lapuan kokoomukseen. Näinhän väistämättä jatkossa käy, jos hän sattuisi tulemaan valituksi.

http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=540859

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu