Onko autolle jotenkin haitallista jos se seisoo paikallaan käyttämättä esim. vuoden?
Kannattaisiko käyttää moottoria silloin tällöin tai ajaa hieman (pihalla)?
Kannattaisiko käyttää moottoria silloin tällöin tai ajaa hieman (pihalla)?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Se on ihan sama minkä tahansa vehkeen kanssa tahansa. Ei kannata seisottaa turhan takia, johan se laulussakin sanotaan.
Kyllä kannattaa ajaa silloin tällöin, ja jarrujakin kannattaa käyttää silloin. Ne jumiutuvat muuten ja edessä on remontti sitten, kun auton ottaa taas käyttöön.
Mulla ei seiso vuodessa päivääkään!
Ja uusi tilalle vuoden päästä?
seisoo...kusilastissa.
no ei sitä noin pitkää aikaa kannata seisottaa ajamatta jos jarrut menee jumiin niin se on helppo nakki korjata mutta jos taas ohjausvaihde alkaa vuotamaan niin siinä tulikin sitten pikkasen enemmän remppaa,kaikki koneen tiivisteet kärsivät kuivuudesta,ostin joskus sellaisen auton joka oli vuoden seisonut kaikki muut toimivat mutta ohjausvaide alkoi vuotamaan,korjaus maksaa n.600€
naapurillaoliaudia4jollaolikuudessavuodessaajettu50Mmjasiinaolikaikenlaisiavikojalaakereistalaturiinjotenhänvaihtoisenuuteensaanähdämitävikojasiinäonseuraavienvuosienkuluessakunajokilometrinvähenevätentisestääniänkarttuessa.
Jos auto seisoo lämpimässä ja kuivassa tallissa vuoden, tuskin siitä ongelmia tulee. Jos taas pihalla, ei tee pahaa heittää sillä pikku lenkki vaikka pari kertaa vuodessa.
oma harrastebiili: nyt seitsemäs talvi seisonnassa ja lämmin tuuletettu talli, eipä ole mitään jarru muitakaan ongelmia ollut, muutaman kerran talvessa käytän koneen lämpimäksi ja liikuttelen biiliä ja poljen jarruja ja sitten käyttää sähkölaitteita valoja yms malliksi
Käytännön kokemusta ...
Mulla oli aikanaan Lada, jota paukkupakkasilla piti ulkoiluttaa niinkuin koiraa. Jos tuon muistit, niin homma toimi hyvin. Mutta jos unohdit ulkoiluttaa eli ajaa moottorin lämpimäksi aamuin ja illoin, niin silloin piti turvautua veiviin.
Nykyautoissa ei tätä veiviä eikä ulkoilutus-ominaisuutta ilmeisesti ole. Tämä tapahtui yli 20 v sitten.
Myöhemmin minulla oli toinen auto, joka seisoi parkkipaikalla kuukausitolkulla käyttämättömänä, oli työttömyydestä johtuen seisontavakuutuksessakin.
Kun sitten joskus tuli se aika, että piti kokeilla kuinka toimii, niin ei mitään hämminkiä. Tästäkin on jo noin kymmenkunta vuotta aikaa.
Nykyautoista ei ole kokemusta, mutta epäilen, että seisottaminen olisi pahasta.
Ehkä kannattaa varmuuden vuoksi silloin tällöin ainakin käynnistellä, ajaa pieni lenkki ja kokeilla toimiiko.
Miks kaikkiin autoihin ei laiteta nopeusrajoittimia,esim max 130km/h ?? Suurin sallittu ajonopeus Suomessa kuiyenkin on 120km/h ,poislukien hälytysajoneuvot. Raskaille ajoneuvoille säilyisivät nykyiset rajoittimet. Pienisi pääästöt, ihmiset säästäisivät bensan kulutuksessa, liikenneturvallisuus kohenisi yms yms..
miten ne päästöt siitä pienenis jos nopeudet on jo rajoitettu ja turvallisuuteen tolla olis päinvastainen vaikutus... ja se siitä palataan aiheeseen kyllä riittää kun kerran kuussa käytät lämpimäks ja painelet jarrua muutaman kerran
seisotus on todella haitallista verisuonille.saatta myös esiintyä kivuliasta seisokkia,jos väkisin yrittää seisotella tietyn kauden yli.ehdotan rajoitinta seisotukseen,tulee turhaa syntyvyyttä.max.seisokki 3 min.
otan osaa.