Olen töissä (vielä) n. 50 henkilön firmassa. Sain muutama päivä sitten sain suullisen tiedon että minut lomautetaan 90 päiväksi! Ketään muuta ei lomauteta, ainoastaan minut. Siis palkatonta pakkolomaa kolme kuukautta.
Firmamme jakautuu eri sisäisiin sektoreihin (siis eri toimialoja saman oy:n sisällä). Varsinainen oma sektorini tekee työtä, jonka tekeminen ei ole mahdollista talvisaikaan. Olen siellä ns. työhön osallistuvana projektiesimiehenä, toistaiseksi voimassa olevalla sopparilla. Minulle on luvattu kirjallisesti 2008 että minulle tarjotaan töitä muilta sektoreilta talven ajaksi ja palkka pysyy samana. Sopimuspaperi on onneksi tallessa ja onneksi vaadin sen kirjallisena.
Nyt kuitenkin ollaan tultu oman käsitykseni mukaan siihen että minun palkka on liian suuri muiden sektoreiden esimiesten mukaan, eivätkä he halua minua palkkalistoilleen tulosta rasittamaan, koska saavat halvempaakin työvoimaa (melkein kaksi miestä mun palkoilla). Ja oman sektorini boss joutuu lomauttamaan minut sen takia, koska sillä ei ole töitä tarjolla. Tätä palkka-asiaa he eivät ole kertoneet syyksi, vaan vetoavat että ei ole tarjota työtä tälle ajalle. Kuitenkin nytkin on juuri pari viikkoa sitten palkattu uusia miehiä firmaan, työhön jonka minäkin olisin voinut tehdä talven aikana.
Kaikista sairainta on että firma on tehnyt tänä vuonna koko historiansa huipputuloksen, kuten myös oma sektorimmekin. Ja kiitos tästä kaikesta on sitten tässä...
Eikö ennen lomauttamista olisi pidettävä yt-neuvottelut? Eikö olisi kohtuullista että lomautus koskisi kaikkia, esim. 2 päivää jokainen, kun että yksi ihminen savustetaan pihalle? Sain tiedon lomautuksesta vajaa 3 viikkoa ennen kun tuo lomautus alkaa, yritetäänkö tällä lomautuksella kiertää irtisanomisaikaa (joka on mulla 1 kk)?
Vähän mun mielestä käryää koko juttu.
Pitää mennä kolkuttelemaan lakimiehen ovea jos muuten ei asiat selviä...
yhden ihmisen lomauttaminen?
4
1844
Vastaukset 4
- jökljökljkölio
Kyllä sinun lomautus on laiton. Miten sinulle ei muka ole töitä, jos palkataan uusia ihmisiä tekemään työtä jota työsopimuksesi mukaan sinut voidaan laittaa tekemään.
Ei tuolla voi kiertää irtisanomisaikaa. Periaatteessa kai sinulla on oikeus purkaa työsopimus työnantajan sopimusrikkomuksen takia, saada irtisanomisajan palkka sekä korvaus sopimusrikkomuksesta.
http://www.holtta.fi/sitenews/view/-/nid/38/ngid/1/- sass
Hei
YT-laki vaatii YT-neuvotteluiden pitämistä alle 20 henkilön yrityksessä. Eli vaikka se yksi lomautettiin niin olisi pitänyt firman aloittavan yt-neuvottelut. Jos olet valmis lähtemään firmasta pyydät liiton asianajajalta apua korvausten hakuun. Jos et niin en näe muuta vaihtoehtoa kun niellä tuo lomautus.
- 21
Tuo on tuttua minulle, odota vaan, kohta saat potkut ja syynä on tuotannolliset ja taloudelliset syyt.
Laitontahan tuo on, mutta liittoni ei korviaan hetkauttanut kun kerroin heille, samoin pomoja nuoleva luottamusnainen ei asiaan puuttunut, nosteli vain niskojaan ja vältteli kaikin keinoin.
Tseppiä, toivottavasti voitat jos oikeuteen menet !- 4541578
mutta voidaan lomauttaa tai irtisanoa vain yksi henkilö, jos perustuu esim. työnuudelleenjärjestelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1331675Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois225863Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.144851Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!35775- 73747
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47727- 54712
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä63618- 80608
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29561