Olen töissä (vielä) n. 50 henkilön firmassa. Sain muutama päivä sitten sain suullisen tiedon että minut lomautetaan 90 päiväksi! Ketään muuta ei lomauteta, ainoastaan minut. Siis palkatonta pakkolomaa kolme kuukautta.
Firmamme jakautuu eri sisäisiin sektoreihin (siis eri toimialoja saman oy:n sisällä). Varsinainen oma sektorini tekee työtä, jonka tekeminen ei ole mahdollista talvisaikaan. Olen siellä ns. työhön osallistuvana projektiesimiehenä, toistaiseksi voimassa olevalla sopparilla. Minulle on luvattu kirjallisesti 2008 että minulle tarjotaan töitä muilta sektoreilta talven ajaksi ja palkka pysyy samana. Sopimuspaperi on onneksi tallessa ja onneksi vaadin sen kirjallisena.
Nyt kuitenkin ollaan tultu oman käsitykseni mukaan siihen että minun palkka on liian suuri muiden sektoreiden esimiesten mukaan, eivätkä he halua minua palkkalistoilleen tulosta rasittamaan, koska saavat halvempaakin työvoimaa (melkein kaksi miestä mun palkoilla). Ja oman sektorini boss joutuu lomauttamaan minut sen takia, koska sillä ei ole töitä tarjolla. Tätä palkka-asiaa he eivät ole kertoneet syyksi, vaan vetoavat että ei ole tarjota työtä tälle ajalle. Kuitenkin nytkin on juuri pari viikkoa sitten palkattu uusia miehiä firmaan, työhön jonka minäkin olisin voinut tehdä talven aikana.
Kaikista sairainta on että firma on tehnyt tänä vuonna koko historiansa huipputuloksen, kuten myös oma sektorimmekin. Ja kiitos tästä kaikesta on sitten tässä...
Eikö ennen lomauttamista olisi pidettävä yt-neuvottelut? Eikö olisi kohtuullista että lomautus koskisi kaikkia, esim. 2 päivää jokainen, kun että yksi ihminen savustetaan pihalle? Sain tiedon lomautuksesta vajaa 3 viikkoa ennen kun tuo lomautus alkaa, yritetäänkö tällä lomautuksella kiertää irtisanomisaikaa (joka on mulla 1 kk)?
Vähän mun mielestä käryää koko juttu.
Pitää mennä kolkuttelemaan lakimiehen ovea jos muuten ei asiat selviä...
yhden ihmisen lomauttaminen?
4
1742
Vastaukset
- jökljökljkölio
Kyllä sinun lomautus on laiton. Miten sinulle ei muka ole töitä, jos palkataan uusia ihmisiä tekemään työtä jota työsopimuksesi mukaan sinut voidaan laittaa tekemään.
Ei tuolla voi kiertää irtisanomisaikaa. Periaatteessa kai sinulla on oikeus purkaa työsopimus työnantajan sopimusrikkomuksen takia, saada irtisanomisajan palkka sekä korvaus sopimusrikkomuksesta.
http://www.holtta.fi/sitenews/view/-/nid/38/ngid/1/- sass
Hei
YT-laki vaatii YT-neuvotteluiden pitämistä alle 20 henkilön yrityksessä. Eli vaikka se yksi lomautettiin niin olisi pitänyt firman aloittavan yt-neuvottelut. Jos olet valmis lähtemään firmasta pyydät liiton asianajajalta apua korvausten hakuun. Jos et niin en näe muuta vaihtoehtoa kun niellä tuo lomautus.
- 21
Tuo on tuttua minulle, odota vaan, kohta saat potkut ja syynä on tuotannolliset ja taloudelliset syyt.
Laitontahan tuo on, mutta liittoni ei korviaan hetkauttanut kun kerroin heille, samoin pomoja nuoleva luottamusnainen ei asiaan puuttunut, nosteli vain niskojaan ja vältteli kaikin keinoin.
Tseppiä, toivottavasti voitat jos oikeuteen menet !- 4541578
mutta voidaan lomauttaa tai irtisanoa vain yksi henkilö, jos perustuu esim. työnuudelleenjärjestelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun523769Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1182807Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko6422460Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei202107KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar862074Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo441771- 221723
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1431665Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?971516- 281486