Miksi maksaa satoja euroja vuodessa tyhjästä?

Valaiskaa minua. Miksi kukaan haluaa vapaaehtoisesti maksaa satoja euroja vuodessa kirkollisveroina? Mitä sillä saa? Ei yhtään mitään.

Jos joku kuvittelee, että kirkosta erotaan vain homokohun takia, niin hakoteillä on. Kansa alkaa vihdoin tajuta myös asian taloudellisen puolen - niille satalappusille on elämässä ihan oikeaakin käyttöä.

Kertokaahan kirkkoon kuulumattomat ja kuuluvat ihan vertailun vuoksi, mitä saatte noin 300 eurolla vuodessa. :)
8234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

että tuo idioottimainen uskonhöpötys ei koskaan uponnut minuun. Tietysti myös rahan takia, mutta itse ansaitsemani rahat ovat minun, eikä niistä tarvitse alkaa selittelemään kenellekään mitään. Omillani teen mitä haluan, enkä taatusti humpuukia kustanna.

Äänestä

Minulle on tärkeää kuulua yhteisöön, jonka arvot voi allekirjoittaa, kirkon tapauksessa uskon, toivon ja rakkauden. Omalla tavallaan kirkko edustaa myös vastakulttuuria kaupallisuuden kyllästämässä maailmassa, kaikki kun ei ole ostettavissa. Uskon myös, että jokaisella ihmisellä on hengellisiä tarpeita, niihin kirkko antaa hyviä kokemuksia ja tarpeellista tietoa.

Jarmo Kokkonen

Äänestä
  • Yhteisöt ovat tärkeitä, en vain usko että kirkko voi parhaalla tavalla uskon, toivon ja rakkauden sanomaa edistää. Mielestäni kirkko on epäonnistunut siinä katastrofaalisesti, ainakaan hinta-laatu-suhde ei ole hyvä. Laitan sellaisten tarkoitusten edistämiseen antamani varat muuta kautta. Hengellisiin asioihin liittyvät yhteisöllisyyden tarpeeni hoituvat läheisten ja ystävien kautta, myös nettiyhteisöjen, ja kirkossakin käyn joskus, ilmaiseksi. Sillä kymppitonnilla, jonka ehkä tulisin kirkollisveroa kaikkiaan maksaneeksi, saa aika paljon hyvää aikaan muuta kautta.

    Äänestä

  • "...kirkko edustaa myös vastakulttuuria kaupallisuuden kyllästämässä maailmassa..."

    Sijoittamalla arvopapereihin?
    Ostamalla telkkarista mainosaikaa?
    Siunaamalla ostoskeskuksia?
    Ostamalla Helsingin kirkkoherralle yli 900 000 € virka-asunnon?

    Äänestä

  • se on vaan ihan mahdotonta uskoa satuja todeksi

    Äänestä

  • "Omalla tavallaan kirkko edustaa myös vastakulttuuria kaupallisuuden kyllästämässä maailmassa, kaikki kun ei ole ostettavissa."

    Totta kyllä, että kaikki ei ole ostettavissa, mutta silti kirkko sitä yrittää. Jospa et viitsisi tuota sontaa yhteisöllisyydestä taas aloittaa. Kirkko on firma, jolle tärkeintä on raha.

    Äänestä

  • "kirkon tapauksessa uskon, toivon ja rakkauden. "

    ennemminkin viha , ylimielisyys ja syrjintä.

    Äänestä

Itse säästän 570 euroa vuodessa. Sillä tekee joka kesä "ilmaisen" kesälomatkan. :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mömmölä kirjoitti:

Valaiskaa minua. Miksi kukaan haluaa vapaaehtoisesti maksaa satoja euroja vuodessa kirkollisveroina? Mitä sillä saa? Ei yhtään mitään.

Jos joku kuvittelee, että kirkosta erotaan vain homokohun takia, niin hakoteillä on. Kansa alkaa vihdoin tajuta myös asian taloudellisen puolen - niille satalappusille on elämässä ihan oikeaakin käyttöä.

Kertokaahan kirkkoon kuulumattomat ja kuuluvat ihan vertailun vuoksi, mitä saatte noin 300 eurolla vuodessa. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu