Olen päättänyt päästä rantakuntoon ensi kesäksi, eli minulla on lähes vuosi aikaa treenata ja kuntoilla. Kaikkeen muuhun olen itsessäni tyytyväinen paitsi vatsaani. Minulla ei ole kovin iso vatsa, mutta siinä pinnalla on sitkeä ihrakerros joka ei lähde sitten millään. Eniten minua häiritsee alavatsan rasvat, siinä navan ympäristössä. Kuinka saisin ne pois? Aerobisella liikunnalla? Syön terveellisesti ja teen vatsalihasliikkeitä ja jalat-ilmaan-jalat-maahan-liikkeitä selättäin makoillen. Mutta mikään ei tehoa. Lähes kaikki muu rasva minusta on jo palanu, esimerkiksi jaloissani/pyllyssä minulla ei ole yhtään ylimäääräistä rasvaa. Tavoitteenani olisi joten kuten näkyvät vatsalihakset, mutta ensiksi minun pitää saada tämä "läskikilpi" pois lihasteni päältä. Itse vatsalihakseni ovat hyvät, jaksan tehdä paljon vatsalihaksia ja jännittäessä ne tuntuvat oikein kovilta, mutta mitään ei näy tuon ihran vuoksi.
Auttakaa, te jotka tiedätte kuinka saisin vatsaläskin pois!
Auttakaa, te jotka tiedätte kuinka saisin vatsaläskin pois!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Reipasta aerobista liikuntaa. Liiku joka päivä reippaasti, paitsi pidä yksi vapaapäivä. Kuntosaleilla on kaikkea rasvaapolttavaa ohjelmaa, tai sitten tee tunnin juoksulenkkejä tai parin tunnin reippaita kävelylenkkejä. Pari kertaa viikossa voisit nostaa salilla rautaa.
Läski lähtee syömällä. Kiinnitä huomiota oikeanlaiseen syömiseen.
Vatsalihasten näkyviin saaminen vaatii etenkin naiselta kovaa työtä. Naisilla kun kuuluu olla rasvaa. Kannattasi selailla fitnes-sivuja.