sinulla on ilmeisesti mittava merimiesura takana.
Kertoisitko palstalaisille, että mitä seikkailuja olet merillä ollessasi kokenut ja minkä niminen on ison laiva millä olet palvellut?
Kertoisitko palstalaisille, että mitä seikkailuja olet merillä ollessasi kokenut ja minkä niminen on ison laiva millä olet palvellut?
Vastaukset 3
Vanhimmat
anzzy on uittanut kaarnavenettä kylpyammeessa. hahaha!
"merimiesuran" suurin hetki taisi olla se kun hän kävi äitinsä kanssa ruotsinristeilyllä.
Mutta katsotaan minkä laivannimen poju sanoo, niin saadaan asia tarkistettua...
Turkuhan tarkoittaa toria l,kauppapaikkaa. Turku tunnetaan jo 1000 vuotta vanhoissa arabialaisissa merikartoissakin ja kaikille turkulaisille on merenkulku tuttua ja tuttavapiirissä on useitakin seiloreita.
Kun minä aikoinani karkasin merille koulun puisevalta pulpetilta, oli se kaikkien poikien haave ja monet lähtivätkin kokemaan "suuria seikkaluja". Jotkut karkasivat jo Kielin kanavan slussilla, kun ei kestänyt Itämerta kauemmas ilman meritautia ja hevosenleikkihuumoria, jota tulokas saa kokeneemmilta, siinä mies punnitaan jo heti alkuun. Nämä yhden viikon "seilorit" aiheuttavat jutuillaan oikeiden seiloreitten maineen huonontamista ja monen näistä jännityksen kaipaavan tie veikin Kakolaan; autolautat eivät ole laivoja.
Silloin merimieslääkärintarkastuskin oli helpompi läpäistä eräillä yksityislääkäreillä, turkulaisena nimet tiennetkin....eikö totta?
Jos merimiesjuttuja kaipaat, on niille oma palstakin ja joskus kommentoin sielläkin puskana.
Tällä palstalla kerron merielämästäni vain silloin, kun se sopii kontekstiin, viimeksi pasiseerilautasta Estonia
Toinen syy kertoa ammatistani on rahtusen valottaa sanontaa: Merimies on erimies.
Seilorille muodostuu, maailmaa kokeneena ja nähneenä omat mielipiteensä monista eri asioista varsinkin silloin, kun Suomen mediaa rajoitti isovelineukun valvova silmä.
Typeristä maakravuista yksi huippu oli kansanedustaja Tyyne Leivo-Larsson, joka vaati seiloreille veroa siitä, että ....pääsee ulkomaille...sotaa käyviin maihin ja maailman persreikiin, joihin turisti ei pääse...
Turun sotilaspiirissäkin on suurempi kiintiö merivoimiin pääsijöistä, kuin Päijät-Hämeessä. Olin yksi neljästä
merivoimien vaihto-oppilaasta Lahden Hennalassa, jyväjemmareitten Chicagossa ja upea akuankkapukukin herätti ihmetystä ja ihastusta tytöillä, niillehän voi puhua puutaheinää ja latinonäköisenä olla ulkomaalainen......sodassa ja kiimassa on kaikki keinot sallittuja:DD
Naisiin suhtatuminenkin on erilaista, toisaalta arvostaa enemmän välillä pitkiä selibaatteja kokeneena ja toisaalta naisten soveltuvuus miesten työhön.
Pannaas runoksi:DDDD
Paljon meri antaa ja paljon ottaa,
seilorin karkaisee,
mut voi parkaa konttrirottaa.
Kyröskosken vaivaiskodissa
karjaisee
hoitajaa ja pottaa.
Omistettu Töölönlahden optimistijollan kipparille, junantuomalle stadilaiselle , johtaja Ratikalle