Seksi nuoren ja nätin teinineitsyen kanssa ei parantanut masentuneisuuttani. Elämäni on yhtä pysähtynyttä kuin aina ennenkin. Parantuakseni minun tulisi luultavasti päästä eroon tietyistä neuroottisista ajttelumalleista, opetella ja uskaltautua ilmaisemaan negatiivisia tunteita avoimesti sekä pyrkiä hankkimaan mielenkiinnon kohteita elämääni (tai ainakin tehdä muutakin kuin möllöttää ruudun äärellä).
Minusta tuntuu, että pelkkä naisen löytäminen auttaisi (merkittävästi) vain vähemmistöä AT-miehistä.
Minusta tuntuu, että pelkkä naisen löytäminen auttaisi (merkittävästi) vain vähemmistöä AT-miehistä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaahan sitä kokeilla :-)
Masennus on hoidettava alta pois. Ei seksi tai suhde masennusta paranna. Mielenkiinnon kohteetkaan eivä auta, mikäli kärsi oikeaa diagnosoitua masennusta, etkä vain satunnaista alavireisyyttä. Puhu lääkärin kanssa, lääkkeitä on monenlaisia nykyisin ja turvallisia vaihtoehtoja, sekä erilaisia lääkkeettömiä hoitoja, joihin tosin taitaa olla vaikeata päästä nykyisen taloustilanteen vallitessa. Mikäli lompsa kestää, harkitse yksityistä terapiaa.
vasta tosiasioiden kohtaaminen auttaa pääsemään irti masennuksesta. Niin kauan kuin syyttelee epäonnestaan tai huonovointisuudestaan ulkopuolisia eikä halua kohdata totuutta omista mt-ongelmistaan, niin elää taatusti ahdistuneena pienen päänsä sisällä, eikä mikään poista sitä ahdistusta. Todella harva vakavasti mielenterveysongelmainen MYÖNTÄÄ olevansa sairas. Erittäin harva nuorimies on yhtä fiksu kuin sinä, ap.
Masennus on jo päässyt "salonkikelpoiseksi", sitä ei enää hävetä ja siihen apua hakeminen on useimmille aivan luonnollista. Kuten se onkin.