En osaa tehdä kauniita cat eye.kissarajauksia jotka ovat pikkujouluaikaan upeat varsinkin irtoripsien kanssa.Olen yrittänyt katsoa ohjeita mutta viivat tulevat epäsiististi ja eripaksuisina ja toinen silmäni hieman erimuotoinenkin...ehkä sit pitää varata aika meikkiin ennen pikkujouluja :)--miten te muut saatte ne viivat onnistumaan? mun kädet tärisee ja se oli siinä..
en osaa tehdä
sotkusimmu
5331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yksi tapa helpottaa nestemäisellä värillä tehtyjä tarkkoja rajauksia on tehdä ne ensin pohjalle jollakin helpommin käsiteltävällä, rajauskynällä tai mustalla luomivärillä ja siveltimellä vaikkapa. Niitä on usein myös helpompi pyyhkiä, jos jokin menee hiukan pieleen. Sitten vedetään nestemmäisellä rajausvärillä vain ala-rajauksen päälle, nestemäisen rajauksen kanssa voi näin hiukan varoa enemmän eikä sitä tarvitse levittää välttämättä ihan rajauksen reunaan saakka (jos pelkää käden tärisevän liikaa) kun alla on toinen rajaus.
Toinen nestemäistä helpompi on myös geelirajaus. Geelirajaus on kyllä ihan yhtä näyttävä kuin nestemäinenkin (ainakin minun mielestäni), mutta koska se on paksumpaa niin helpompi käyttää. Kaikilta merkeiltä ei tosin geelejä löydy, mutta jos helppo saatavuus on plussaa niin esimerkiksi Maybeline on juuri tuonut markkinoille ihan toimivan geelin.
Harjoitusta, harjoitusta ja harjoitusta. Tarvitset terävän siveltimen ja vakaan käden. "Luonnostele" meikki luomelle kajalilla, sillä sitä on helpompi korjailla kun eyelineria. Sitten vain laitat eyelinerilla siihen päälle. Eyelineria siksi, koska pelkässä kajalissa ei ole tarpeeksi volyymia.
Moikka! Mulla oli sama ongelma, mutta harjoittelulla paranee koko ajan. Ite olen kanssa alkurajausten piirtämisen kannalla, helpottaa tosi paljon.
Oliskohan tästä mitään apua? http://www.youtube.com/watch?v=_oI0Bwai83k
Sotkusimu kiittää hyvistä ohjeista..niinkait se vaan on että harjoitus tekee mestarin...ostin muuten tuon geelivärin Maybeliniltä...taisi olla anttilasta...juu nyt vaan sit harjoittelemaan kynän kanssa ensin ja merkata ne rajauksen paikat silmiin...eiköhän tämä tästä ja pikkjoukuihin on vielä muutamia viikkoja joten ehdinhän minä vielä..irtoripset onkin jo hommattu..
harjoitus tekee mestarin ;D hyviä pikkujouluja