Ostin auton muijalle.Se maksoi 600€. No akka perkele ei tykännytkään siitä kun oli väärän värinen. Naapuri tykkäs kovasti ja maksoi siitä 1250€. Nyt ostin muijalle auton joka maksoi 350€. Muija ei tykännyt siitäkään joten olen hieronut kauppaa siitä yhden tutun kanssa Hän tarjosi 700 mutta pyysin 900€. Nyt minua on alkanut mietityttään että pitäisiköhän mun maksaa jotain veroa? Mitenkähän mun pitää toimia että saan veroni maksettua? Kumpikaan auto ei tosin ole ollut minun nimissä kun myyjät jättivät ostajan nimen avoimeksi kun en tiennyt kumman nimiin auto tulisi.
Kamala ongelma.
jobbariko????
9464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ainoastaan foliohattu pahoittaa mielensä kun pistät rahat liiviisi, nautit elämästä vaan eikä muuta
anna palaa vaan
Kun kerran auton myyntitappio ei ole yksityishenkilölle vähennyskelpoinen, en näe mitään moraalista velvollisuutta ilmoitella myyntivoittoakaan. Ehkä sinun kuitenkin kannattaisi harkita ammatinvaihdosta, jos autokaupat sujuvat noin hyvällä katteella.
Todellinen ongelmasi on, kun naapurit panevat muijaasi ja maksavat siitä.
Jos alat kauppaamaan jossa julkisesti kärryjäsi ylihinnalla niin kun sun kaltaisia jobbareita on satoja niin saatte aikaan sen hintatasot alkaa vääristymään.
Heikko provo, hyvä yritys :)
ettei rikollisen tarvitse itse ilmoittautua poliisille. Jatkat jobbarin uraasi siis siihen asti kun rikospoliisi saa sinut kiinni. Sitä ei ehkä tapahdu koskaan.
se on väärän värinen, naapuri voisi tykätä siitä kovasti tai ainakin joku tutuistasi. Kun et kovin hurjia hintoja ala sillä pyytämään niin saattaa olla että saat kaupat tehtyä vaikka Ladaan vaihtamalla Huutonetissä.
Eipä ole sen jälkeen tuollaisiakaan ongelmia.
tuki turpasi ja ole vaiti
Miksette yhdessä käy autokaupoilla niin silloin tulee oikea väri kertaheitolla.Älä yksin enää käy valitsemassa autoa.