Salamat todistavat Jumalan tai ainakin jumalan olemassaolon, sillä usein ne iskevät juuri silloin, kun niitä kaivataan, eli esim. jonkun pilkatessa Pyhää Henkeä. Olen itse todistanut kahta tapausta, joissa salamanisku on surmannut vainoojan. Mistään ukkosmyrskyistä ei ollut kyse, vaan salamoista "kirkkaalta taivaalta".
Salamat todisteena jumaluudesta
Swrso
12192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Salamat todistavat Thorin olemassaolosta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Thor
eipäs kun Ukko- ylijumalan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ukko_ylijumala
Eipäs kun Zeuksen
http://fi.wikipedia.org/wiki/Zeus_kovilla
Hihhulit uskovatkin Jumalansa olevan sähköinenvaraus.
Kun ukkonenjyrisee Jahve puhuu,pitäisikö sanonta muuttaa Jahvejyrisee?
Mahtaako Jahve kulkea johteissa?
Etkö sinä onneton lukenut linkkiäsi, jonka laitoit. Thor ja Ukko tarkoittaa selvästi samaa jumalaa.
"Skandinaaveillakin oli vastaava jumala, nimeltään Thor (tai Tor). Ukkoa ja Perkelettä lähinnä vastaa germaaneilla kuitenkin Tyr, ilman, oikeuden ja sodan jumala joka korvautui myömmin Torilla ja Odinilla. Muitakin vasaralla, kirveellä tai nuijalla aseistautuneita ukkosenjumalia esiintyy laajalti Euroopan ja Lähi-idän mytologioissa"
Katsos kun Thor/Ukko ei ole samanlainen niuhottaja kuin Jahve siitä, että pitää palvoa juuri oikealla tavalla. Suomessa voidaan ihan hyvin palvoa häntä Ukko nimellä omin palvontamenoin ja muualla skandinaviassa Thor nimellä.
Summanus on yön salamoiden jumala! :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Summanus
sama = vastaava?
Tuo vastaava nyt on vaan wikin sanamuto. Se taas, että kyseessä on sama jumala perustuu Thorin sisäiseen ilmoitukseen minulle. Kun olen ottanut Thorin/Ukon sydämeeni, tämäkin asia on minulle kirkastunut.
;)
Jeesuskin sai salamasta, kun alkoi tukea Islamia!
Ei siihen jumalia tarvi, jyrisee aivan eri syystä ;)
"Olen itse todistanut kahta tapausta, joissa salamanisku on surmannut vainoojan. Mistään ukkosmyrskyistä ei ollut kyse, vaan salamoista "kirkkaalta taivaalta"."
No no, eikö äiti ole opettanut, että valehteleminen on ruma tapa?
Vanhantestamentin kiukkuinen jumal-äijä asetti sateenkaaren
merkiksi, että vedenpaisumuksia ei enää tapahdu.
Harva se vuosi, ettei tuhotulvia tule.
Helvettiin koko vanhantestamentin kiukkuinen jumal-äijä
salamoineen !