Ajattelin vain jakaa ajatuksiani ja kysäistä muiden mielipidettä.
Itse olen ainakin sitä mieltä, että Guess on hyvin yliarvostettu ja ylihinnoiteltu merkki Suomessa. Guessin tuotteita löytää puoleen hintaan ulkomailta. Mielestäni onkin naurettavaa kuinka Guessia verrataa LV:n ja D&G:n kaltaisiin merkkeihin...Suurimmaksi osaksi Guessiin pukeutuvat mielestäni prinsessamaiset teinit ja halvasti pukeutuvat aikuiset...Toki poikkeuksia on. Pidän itsekin joistakin Guessin tuotteista, mutta merkin maine on mielestäni Suomessa vain huvittava, joten vältän ostamasta sitä. Laatukaan ei ole kovin hyvä, sillä tuotteet hajoavat nopeasti käytössä.
Toisaalta, sama se minulle on, minkälainen merkki Guess on. Pointtini oli itseasiassa vain se, että ihmisten pitäisi lopettaa Guess-esineistään ylpeily ja tajuta, että kyseessä on vain ns. "wnb laatumerkki". Vai?
Guess - Yliarvostettu teinimerkki?
6
2163
Vastaukset
- t8t8
Guessin vaatteet ovat ainakin kestäneet hyvin, paidat eivät kovassa käytössäkään ole menettäneet muotoaan. Halvannäköisiä vaatteita löytyy yhdeltä jos toiseltakin merkiltä, Guessilta ei mielestäni mitenkään tavallista enempää. Itse en ylpeile _millään_ merkillä, mielestäni on naurettavaa ja nousukasmaista korostaa muille merkkejä joihin pukeutuu - oikeasti tyylitietoiset eivät siihen sorru.
- hyihhh
tosi hauskan jutun. Miksi vain tietyt ihmiset käyttävät Guessin vaatteita?
Ja kauppaan menevät kans aina ne tietynnäköiset. Anteeksi jos kirjoitan näin mutta tämä taitaa pitää paikkansa.
Nämä tyypit ovat ylensä tän näköisiä, todella sairalloisen laihoja, liikaa itseruskettavaa, ohut tukka ponnarilla, ja katkeran näköisiä.
Eli semmoisia jotka ovat kun marssista tulleita. Ei yhtään tyylikästä. Sanotaan semmosia jotka ovat Aitolehden näköisiä. - otsime
hyihhh kirjoitti:
tosi hauskan jutun. Miksi vain tietyt ihmiset käyttävät Guessin vaatteita?
Ja kauppaan menevät kans aina ne tietynnäköiset. Anteeksi jos kirjoitan näin mutta tämä taitaa pitää paikkansa.
Nämä tyypit ovat ylensä tän näköisiä, todella sairalloisen laihoja, liikaa itseruskettavaa, ohut tukka ponnarilla, ja katkeran näköisiä.
Eli semmoisia jotka ovat kun marssista tulleita. Ei yhtään tyylikästä. Sanotaan semmosia jotka ovat Aitolehden näköisiä....mikä yleistys!
Sarjassamme kommentit, jotka kertoivat enemmän kirjoittajasta itsestään kuin siitä kenestä tämä henkilö luulee kirjoittavansa.
T: Lievästi ylipainoinen kalpea tuuheatukkainen elämäniloinen planeetta Maan asukas, joka pukeutuu Guessiin :D
- lindunenhanse
Omistan muutaman tuotteen kyseiseltä merkiltä, en ole ostanut näitä merkin vuoksi vaan koska olisin ostanut ne mistä tahansa muualta myös koska miellyttivät silmääni. Merkki tosiaan on yliarvostettu, suomalaisista osa mieltää sen hienona merkkinä vaikka kotimaassaa jenkeissä on saman luokan tavaraa kuin vero moda, laatu on vastaavaa kuin muilla perus ketjuilla.
Sinä joka väität että vain tietynnäköiset pukeutuvat Guessiin niin olet tainnut kiinnittää huomiosi vain niihin tietynnäköisiin. Mitä pahaa on näyttää Martina Aitolehdeltä, naisen ulkoisissa avuissa ei mielestäni ole vikaa? Itse en vaan jaksaisi niin paljon nähdä vaivaa ulkomuotoni eteen.- ...
Ilman että kenenkään tarvitsee vetää hernettä nenäänsä, niin monilla merkeillähän on kalliimpi ja halvempi mallistonsa. Eli jos saman merkin alaisia tuotteita myydään maassa A kalliimmalla ja maassa B halvemmalla, niin se ei automaattisesti tarkoita, että kalliimmalla ostavat olisivat tyhmiä ja luulisivat pukeutuvansa hienoonkin merkkiin.
- Anonyymi
Aivan järkky brändi. Kunnon bitch merkkien merkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171587
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991448Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35839Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M27790Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50736Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42669Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37643