Ajattelin vain jakaa ajatuksiani ja kysäistä muiden mielipidettä.
Itse olen ainakin sitä mieltä, että Guess on hyvin yliarvostettu ja ylihinnoiteltu merkki Suomessa. Guessin tuotteita löytää puoleen hintaan ulkomailta. Mielestäni onkin naurettavaa kuinka Guessia verrataa LV:n ja D&G:n kaltaisiin merkkeihin...Suurimmaksi osaksi Guessiin pukeutuvat mielestäni prinsessamaiset teinit ja halvasti pukeutuvat aikuiset...Toki poikkeuksia on. Pidän itsekin joistakin Guessin tuotteista, mutta merkin maine on mielestäni Suomessa vain huvittava, joten vältän ostamasta sitä. Laatukaan ei ole kovin hyvä, sillä tuotteet hajoavat nopeasti käytössä.
Toisaalta, sama se minulle on, minkälainen merkki Guess on. Pointtini oli itseasiassa vain se, että ihmisten pitäisi lopettaa Guess-esineistään ylpeily ja tajuta, että kyseessä on vain ns. "wnb laatumerkki". Vai?
Guess - Yliarvostettu teinimerkki?
6
2455
Vastaukset
- t8t8
Guessin vaatteet ovat ainakin kestäneet hyvin, paidat eivät kovassa käytössäkään ole menettäneet muotoaan. Halvannäköisiä vaatteita löytyy yhdeltä jos toiseltakin merkiltä, Guessilta ei mielestäni mitenkään tavallista enempää. Itse en ylpeile _millään_ merkillä, mielestäni on naurettavaa ja nousukasmaista korostaa muille merkkejä joihin pukeutuu - oikeasti tyylitietoiset eivät siihen sorru.
- hyihhh
tosi hauskan jutun. Miksi vain tietyt ihmiset käyttävät Guessin vaatteita?
Ja kauppaan menevät kans aina ne tietynnäköiset. Anteeksi jos kirjoitan näin mutta tämä taitaa pitää paikkansa.
Nämä tyypit ovat ylensä tän näköisiä, todella sairalloisen laihoja, liikaa itseruskettavaa, ohut tukka ponnarilla, ja katkeran näköisiä.
Eli semmoisia jotka ovat kun marssista tulleita. Ei yhtään tyylikästä. Sanotaan semmosia jotka ovat Aitolehden näköisiä. - otsime
hyihhh kirjoitti:
tosi hauskan jutun. Miksi vain tietyt ihmiset käyttävät Guessin vaatteita?
Ja kauppaan menevät kans aina ne tietynnäköiset. Anteeksi jos kirjoitan näin mutta tämä taitaa pitää paikkansa.
Nämä tyypit ovat ylensä tän näköisiä, todella sairalloisen laihoja, liikaa itseruskettavaa, ohut tukka ponnarilla, ja katkeran näköisiä.
Eli semmoisia jotka ovat kun marssista tulleita. Ei yhtään tyylikästä. Sanotaan semmosia jotka ovat Aitolehden näköisiä....mikä yleistys!
Sarjassamme kommentit, jotka kertoivat enemmän kirjoittajasta itsestään kuin siitä kenestä tämä henkilö luulee kirjoittavansa.
T: Lievästi ylipainoinen kalpea tuuheatukkainen elämäniloinen planeetta Maan asukas, joka pukeutuu Guessiin :D
- lindunenhanse
Omistan muutaman tuotteen kyseiseltä merkiltä, en ole ostanut näitä merkin vuoksi vaan koska olisin ostanut ne mistä tahansa muualta myös koska miellyttivät silmääni. Merkki tosiaan on yliarvostettu, suomalaisista osa mieltää sen hienona merkkinä vaikka kotimaassaa jenkeissä on saman luokan tavaraa kuin vero moda, laatu on vastaavaa kuin muilla perus ketjuilla.
Sinä joka väität että vain tietynnäköiset pukeutuvat Guessiin niin olet tainnut kiinnittää huomiosi vain niihin tietynnäköisiin. Mitä pahaa on näyttää Martina Aitolehdeltä, naisen ulkoisissa avuissa ei mielestäni ole vikaa? Itse en vaan jaksaisi niin paljon nähdä vaivaa ulkomuotoni eteen.- ...
Ilman että kenenkään tarvitsee vetää hernettä nenäänsä, niin monilla merkeillähän on kalliimpi ja halvempi mallistonsa. Eli jos saman merkin alaisia tuotteita myydään maassa A kalliimmalla ja maassa B halvemmalla, niin se ei automaattisesti tarkoita, että kalliimmalla ostavat olisivat tyhmiä ja luulisivat pukeutuvansa hienoonkin merkkiin.
- Anonyymi
Aivan järkky brändi. Kunnon bitch merkkien merkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3519413Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat885872Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3645462SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden953846Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33252Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662823Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal722787Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52583Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72518- 1142488