Itse olen pidetty henkilö työpaikalla, mutta olen huomannut yhden henkilön vastailevan asiallisiin viesteihini vittuilevasti tai vähättelevästi. Olen hyvä työntekijä ja tulokseni ovat tiimini parhaimmistoa, ja olen kysynyt ainoastaan lisäselvennystä joihinkin asioihin henkilöltä, jonka kuuluu vastailla näihin kysymyksiin, enkä myöskään ole tahallisesti häntä loukannut tai tehnyt virheitä. Aion kerätä nämä vittuiluviestit talteen ja kun niitä on vinopino, pamautan ne kaikki hänen esimiehellensä, johan loppuu vittuilu!
Kosto ääliölle
Odotan innolla...
3394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihan oikein. Minäkin sain sähköpostitse vittuiluviestejä, tulostin ne ja näytin pomolleni. Hän piti puhuttelun viestinkirjoittajille, mutta sain tuloksena vastauksen, että olen ymmärtänyt väärin viestit. Pomo sanoi, että sinulle ollaan vain kateellisia, kun teet hyvää työtä. Näinhän se varmaan on, mutta
kuinka kauan, tällainen kuluttaa ihmistä niin henkisesti kuin fyysisesti, kun verikoirajoukko tekee
kaikkensa, että saa minut lähtemään talosta. Olen joutunut olemaan tosi varovainen ja olenkin
alkanut olemaan hajamielinen töissäni, kun pelko kaihertaa taka-alalla, mitä skeidaa kiusaajat keksii seuraavaksi.
esimiehesi on asialle sokea ja tuo kiusaaja on taitava manipuloija saaden selitettyä esimiehellesi tapahtuneen itselleen mieluisaksi.
Mikäli kuulut liittoon, ota sinne yhteyttä ja kerro tarvitsevasi neuvoa asiassa, missä katsot tulevasi työpaikkakiusatuksi.
Mikäli et kuulu, ota yhteyttä alueesi TE-keskukseen ja keskuksen vastatessa kerro tarvitsevasi lakiasiantuntijan näkemyksen sinua koskevasta asiasta.
Toivottavasti sinulla on vielä tallessa nuo sähköpostit.
Mikäli esimiehesi ei tee asian eteen mitään, voit aina tehdä siten, että kysyttyäsi asiaan X neuvoa ja saat siihen vittuiluvastauksen. Lisäät raporttiin saamasi vastauksen ja lisäät oman näkemyksen miten kyseinen asia pitäisi hoitaa.
Sinun on hyvä säilyttää nuo vittuiluviestit paparisina kopioina.