Mitä tarkoittaa, kun puhutaan persjakaisesta? Millainen on persjalkainen nainen?
Persjalkainen
jalkapeppu
83463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No sellainen lyhyet jalat ja leveä perse. Persjalkaisuus ei ole suinkaan mikään huono ominaisuus, toisin kuin kuvitellaan. Se on syntynyt aikanaan, kun suomalaiset elivät pula-aikoja. Tuolloin oli tärkeää, etteivät suomalaiset pitkäjalkaisuuttaan pääse karkaamaan kauas jääkaapilta. Täten suomalaisille kehittyi aikojen saatossa lyhyet jalat. Nykyisin tämä energiavarastojen keruuseen tähtäävä vartalotyyppi ei ole enää edullinen, kun ravintoa on yllin kyllin saatavilla.
käytän "haukkumasanana" itselleni :) Olen vain 150 pitkä nainen ja siten mielestäni persjalkainen. Jalkani ovat siis lyhyet, eivät paksut eikä lantioni tai persekään ole leveitä, koska urheilen paljon. Tiedä sitten, olenko vain lyhyt enkä persjalkainen ollenkaan? :D
naisia yllättävän paljon! pitkäkin voi olla persjalkainen. persjalkaisen määritelmä mun mielestä: jalat selkeästi lyhyemmät kuin selkä, usein selkä on tällaisilla hiukan notko? eli siis kehon mittasuhteet pielessä. on kyl ruma näky yleensä, mut kai poikkeuksia löytyy. farkut paljastaa persjalkaisuuden parhaiten. eli sä 150 cm et välttämättä ole persjalkainen ollenkaan.
Lyhyt ei automaattisesti ole synonyymi persjalkaiselle vaikka jotkut asiasta mitään tietämättömät koittavat niin sanoa.
Persjalkaisuus tulee siitä että kehon mittasuhteet ovat vinksallaan. Jalat ovat selvästi lyhyemmät kuin selkä.
Voi voi, näitä näkee nykyään valitettavan paljon katukuvassa. Nyrkkisääntönä varmaan, että selkä on pidempi kuin jalat. Tosin voi persjalkakin olla hyvännäköinen, esim. laulaja Britney Spears on aito persjalka ja silti ollut seksisymboli.
"Voi voi, näitä näkee nykyään valitettavan paljon katukuvassa."
Hitto, kun en tajunnut pienenä sanoa mun vanhemmille, että ois laittanut mut johonkin venytyspenkkiin vyötäröstä alaspäin..Nyt on sit tällänen lyhytjalkainen ja suhteessa pitkäselkäinen. Persekin on kyllä vanhemmiten levinnyt vaikka nuorena ei sellainen ollut.
Mut hei ihan oikeesti ihmiset: ihminen syntyy sellaiseksi kun syntyy mittasuhteiltaan eikä siihen tosiaan auta muu kuin keinotekoinen muokkaus. Kyllähän näistä on paljonkin esimerkkejä esim. kiinasta jossa on tytöille tehty pienet jalat varpaat leikkaamalla? ja pitämällä liian pienia tossuja.
Lyhyet jalat, leveä perse, ihan perus suomalainen siis...
Jos jalkasi ovat lyhyet ja selkä pitkä, niin pidä leveähelmaisia mekkoja (empire-malli paras) tai hameita. Jos olet lyhyt, niin yksivärinen sopii oikein hyvin, tulee pidentävä vaikutelma.
Empire-malli tarkoittaa sitä, että mekon poikkileikkaussauma on ylhäällä, jolloin leveä alaosa jää yhtenäiseksi ja muodostuu pidentävä vaikutelma.
http://ec1.images-amazon.com/images/I/51ndWao3CLL._AA280_.jpg
http://images.amazon.com/images/P/B000Y3XVYK.16._SCLZZZZZZZ_SS450_.jpg
Tiukat ja farkut korostavat vartalon mittasuhteita, jos mittasuhteet ovat pielessä, se vaikutelma korostuu myös. Sama housuvinkki pätee muuten myös miehiin. Älä valitse tiukkoja alaspäin kapenevia farkkuja, jos jalat ovat lyhyet suhteessa muuhun kroppaan!