Oletko enemmän

kyselijä- vai vastaajatyyppiä?
9178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

että :) Joskus en kumpaakaan...joskus vaan kahtelen kun muut räpättää :)

Äänestä

No vastaisin näin, että asiattomaan aloitukseen ei joskus voi vastineena esittää muuta kuin kysymyksen, koska viimeiseen asti yrittää välttää henkilökohtaistuksia ja johdattelevan vittumaisen epäasiallisissa aloituksissa se on erityisen vaikeaa laatia sellaiseen aloitukseen tai kommenttiin korrektin objektiivinen asiallinen vastine, koska häiriköintialoitusten ja provojuttujen laatijajoukko tällaisella palstalla johdattelee haukkumaan, joskin katson siten, että kun en kirjoittajia tunne, ei minulla tosiaan ole mahdollisuutta epäasialliseltakaan näyttävän tekstin kohdalla tietää, että mitä kirjoittaja kirjoittamallaan tarkoittaa tai saatika, että kuka kirjoittaja olisi, eli keskustelupalstalla vastaan siihen mitä luen, lukemaani koskevan mielipiteeni mukaan. Ja etiikka on itse kunkin palstalle kirjoittavan vastuulla, mitä itse kunkin kirjoittamisiin tulee.

Keskustelupalstalla yleensä kuuluu keskustella, eli keskustelen ja enemmän aloituksiin vastaan, kuin laadin aloituksia. Olen tosin havainnut, että tän palstan nullikkaporukan kanssa ei paljoo parane keskustella mistään aiheista, jotka minua kiinnostavat, eli siksi en ole kiinnostunut laatimaan aloituksia. Kuitenkaan seuraa mitään ajankohtaisia yhteiskunnallisia asioita, kulttuuria jne., tai edes tiedä niitä käsitteitä, jotka minulle ovat normaalia sivistystä tai ylipäätäänkään yleensä tajua olla käymättä kirjoitettua koskemattoman henkilökohtaisiksi, jos kysyisin vaikka neuvoa. Kaikkein vähiten minua kiinnostavat kirjoittajien henkilöt. Ainakaan yhtäkään vaikutuksen tehnyttä kirjoittajaa en vielä koskaan ole tällä palstalla tavannut... Luultavasti itse olen paras tälle kirjoittaneista, vaikken edes tarkista kirjoituksiani kirjoitusvirheistä.

Sitä odotan kiinnostuksella, että milloin palstojen häirikkösakkien kirjoittamiselle oikeasti laitetaan tenkkapoo ylläpidon toimesta. Paskaa ja valheita ja mustamaalaamista ja ylipääään arkijärjen vastaista vihapuhetta on hyvin ikävä lukea. Samoin kuin on ikävää, että oikeasti on olemassa ihmisiä, jotka varmaan ajattelevat, kuten jotkut näille palstoille kirjoittavat, kiusaamisesta nautintonsa saavat kateelliset ja mitkä lie ruippijahyödyntavoittelijat. Enkä mä tykkää siitä, että muhun takerrutaan siksi, kun olen parempi kirjoittaja, kuin keskimääräinen tän palstan kirjoittaja ja että siksi loistan kuin huutomerkki tän sonnan keskeltä, vaikken huomiota haekaan.

Kaikkein isoimmat porsaankärsät ovat yrittäneet syyllistää mua siitä, että muut anonyymit häiriköivät keskustelupalstoilla: kiitos vain, mutta en ole psykologi tai psykiatri - ja btw sellainenkin, joka olisi, ei sellaisellakaan ole ko. seur. velvoitetta , joten minulla ei ole tällaisella anonyymilla keskustelupalstalla käydessäni ja kirjoittajia yhtään tuntematta ja heille itseäni edes esittelemättä mitään velvollisuutta ensinnäkään ottaa vastaan minulle tuntemattomien ja anonyymisti minulle esiintyvien saittinettideittailijoiden kokemuksia saitilta tai kohtelustaan tai kieli keskellä suuta yrittää vääntää asiallisiin kirjoittamiini viesteihini saamiini ( tai muuten lukemiini) asiattomiin solvauksiin mahdollisimman asiallisia vastineita, jollei tavanomaisesti sivistynyt tapakäsitys ole vielä tavoittanut tämän keskustelupalstan kävijäpotentiaalia!

Äänestä

niin

Äänestä

se häröilijä enimmäksee.

Äänestä

en edes musita koska viimeks kyselin ?

:p

Äänestä
  • moroo

    Äänestä

  • monte24 kirjoitti:

    moroo

    Aina sitä välillä. Pitää seurata kenellä viiraa pahite.

    Äänestä

Vastaaja täällä sekä muualla. Työ, ikä, elämäntilanne jne. ehkä vaikuttaa. Pitäis kyllä kysellä enemmän. Ja kyseenalaistaa.

Äänestä
  • ja kaik tiäränki, kus vaa selvää saat. Tänäpänäki Kristiinankarun viinakauapa eres, ko sunt orottelin piti monelki sanoo, ett puati on jo pankrotis lakattu ja toine puati likel on Stockmannill.
    Ennevanhaa Stukmanni oli vaa Helsinkis, eikä siältäkä muut ostamist löytyny, ko ryssäläinen huivi, se ku on Piatarin syrjäs viäläki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


täällä tai muualla kirjoitti:

kyselijä- vai vastaajatyyppiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu