Tätä on varmaan kysytty usein

en löytänyt oikein selventäviä vstauksia koska niitä tuli niin paljon puolesta ja vastaan
elikkä kysymys olisi:

Kun esim. itunesilla tuo omia cd levyjä koneelle, niin mikä olisi hyvä laatu?

Kun on 128, 160, ja 192kb/s vaihtoehdot niin pitääkö automaattisesti valita suurin eli paras vai
huomaako eron kuinka hyvin?

entä kun polttaa kappaleita cd:lle niin vaikuittaako tuo koko kuinka paljon eli
kuinka paljon mahtuu kappaleita tavalliselle cd levylle kunkin vaihtoehdon kohdalla?

Kiitos paljon tietäjälle vaivannäöstä vastata!
4642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Riippuu tietenkin aika paljon alkuperäismateriaalin laadusta. Tasapaksu tavara kuulostaa tarpeeksi hyvältä jo pienemmälläkin bittimäärällä, mutta jos musiikissa on vaihtelevaa dynamiikkaa ja iskuääniä, mikään ei tunnu riittävän. Itse käytän vakiona 192 kb/s, eikä se normaalisti kuulosta yhtään huonommalta kuin 320, mutta tosiaan vaikeissa tapauksissa suosittelen parempaakin. Hankalasti saatava kama kelpaa kyllä 128 kb/s laadullakin tai vähemmälläkin, kunhan sitä vain jostain löytää.

Jos poltat kappaleista oikean CD:n, bittimäärä ei vaikuta mitään, sillä tiedostot menevät levylle WAV-muodossa. Jos levylle poltetaan MP3-muodossa, 128 kb/s tiedosto vie melko tarkkaan yhden megatavun minuuttia kohti. Levylle mahtuu siis noin 12 tuntia musiikkia. 192 kb/s vie puolitoista megatavua minuutilta ja levylle mahtuu noin kahdeksan tuntia. DVD:lle mahtuu 50 - 80 tuntia.

Äänestä
  • "Jos poltat kappaleista oikean CD:n, bittimäärä ei vaikuta mitään..."

    Älä perkele:)))

    Äänestä

Levylle menee 192kbps laadulla semmoset 130 biisiä mp3:ia. Kaikki alle 192kbps pystyy korvin kuulemaan hiemankaan laadukkaammalla äänentoistolla että laatu on paskaaa.

Äänestä

mp3-tuonnissa on lisää vaihtoehtoja, kunhan katsot tarkemmin, kohta Muokattu. 320 riittää jo vaikka mihin. Ja voit tuoda ne CD:t myös AAC-muodossa, jolloin oletusasetus eli 256 riittää hyvin, onhan AAC koodain parempi kuin mp3.

Jos poltat ne levyt Audio-CD-muotoon, koodauksen valinta ei vaikuta määrään. Jos poltat mp3-muotoon, tottakai tiedoston koko vaikuttaa montako CD:lle mahtuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyn kuitenkin kirjoitti:

en löytänyt oikein selventäviä vstauksia koska niitä tuli niin paljon puolesta ja vastaan
elikkä kysymys olisi:

Kun esim. itunesilla tuo omia cd levyjä koneelle, niin mikä olisi hyvä laatu?

Kun on 128, 160, ja 192kb/s vaihtoehdot niin pitääkö automaattisesti valita suurin eli paras vai
huomaako eron kuinka hyvin?

entä kun polttaa kappaleita cd:lle niin vaikuittaako tuo koko kuinka paljon eli
kuinka paljon mahtuu kappaleita tavalliselle cd levylle kunkin vaihtoehdon kohdalla?

Kiitos paljon tietäjälle vaivannäöstä vastata!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu