Tätä on varmaan kysytty usein

Kysyn kuitenkin

en löytänyt oikein selventäviä vstauksia koska niitä tuli niin paljon puolesta ja vastaan
elikkä kysymys olisi:

Kun esim. itunesilla tuo omia cd levyjä koneelle, niin mikä olisi hyvä laatu?

Kun on 128, 160, ja 192kb/s vaihtoehdot niin pitääkö automaattisesti valita suurin eli paras vai
huomaako eron kuinka hyvin?

entä kun polttaa kappaleita cd:lle niin vaikuittaako tuo koko kuinka paljon eli
kuinka paljon mahtuu kappaleita tavalliselle cd levylle kunkin vaihtoehdon kohdalla?

Kiitos paljon tietäjälle vaivannäöstä vastata!

4

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepsuttelen pois

      Riippuu tietenkin aika paljon alkuperäismateriaalin laadusta. Tasapaksu tavara kuulostaa tarpeeksi hyvältä jo pienemmälläkin bittimäärällä, mutta jos musiikissa on vaihtelevaa dynamiikkaa ja iskuääniä, mikään ei tunnu riittävän. Itse käytän vakiona 192 kb/s, eikä se normaalisti kuulosta yhtään huonommalta kuin 320, mutta tosiaan vaikeissa tapauksissa suosittelen parempaakin. Hankalasti saatava kama kelpaa kyllä 128 kb/s laadullakin tai vähemmälläkin, kunhan sitä vain jostain löytää.

      Jos poltat kappaleista oikean CD:n, bittimäärä ei vaikuta mitään, sillä tiedostot menevät levylle WAV-muodossa. Jos levylle poltetaan MP3-muodossa, 128 kb/s tiedosto vie melko tarkkaan yhden megatavun minuuttia kohti. Levylle mahtuu siis noin 12 tuntia musiikkia. 192 kb/s vie puolitoista megatavua minuutilta ja levylle mahtuu noin kahdeksan tuntia. DVD:lle mahtuu 50 - 80 tuntia.

      • ,orbb

        "Jos poltat kappaleista oikean CD:n, bittimäärä ei vaikuta mitään..."

        Älä perkele:)))


    • segseg

      Levylle menee 192kbps laadulla semmoset 130 biisiä mp3:ia. Kaikki alle 192kbps pystyy korvin kuulemaan hiemankaan laadukkaammalla äänentoistolla että laatu on paskaaa.

    • 1stMacFinn

      mp3-tuonnissa on lisää vaihtoehtoja, kunhan katsot tarkemmin, kohta Muokattu. 320 riittää jo vaikka mihin. Ja voit tuoda ne CD:t myös AAC-muodossa, jolloin oletusasetus eli 256 riittää hyvin, onhan AAC koodain parempi kuin mp3.

      Jos poltat ne levyt Audio-CD-muotoon, koodauksen valinta ei vaikuta määrään. Jos poltat mp3-muotoon, tottakai tiedoston koko vaikuttaa montako CD:lle mahtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2789
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      62
      2247
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      61
      1078
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      230
      875
    10. 39
      770
    Aihe