Itselläni kylkiluu poikki toista kertaa ja ihmettelen miksei lääkärit määrää muutakuin buranaa tai vastaavaa, mikä ei auta kipuun juuri millään lailla. Kaverilla oli pronaxenia ja kokeilin sitä se on ollut ainoa millä kipu lähtee.
Pronaxen vs. burana
20205
528005
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eipä tuo pronaxen ole yhtään sen voimakkaampi, tosin saattaa joillain toimia paremmin. Mutta pyydä ihmeessä sitä lääkäriltäsi, luultavasti kirjoittaa, jos on kirjoittanut buranaakin...
Lääkäreillä on yleensä ne omat normaalit peruslääkkeensä, joita määräävät, jos potilaalle ei ole niin väliä, mitä määrätään... Mun oma lääkärini tuntuu määräävän kaikkeen Motifene Dualia, jos ei erikseen pyydä jotain muuta.
Itselleni tehoaa päänsärkyyn ihan pienikin annot Pronaxenia, mutta sitten jos selkä on kipeä, oli kyllä Ketorin ihan lyömätön lääke. 50 mg pieneen kipuun ja 100 mg (=2 tablettia) esim. noidannuoleen.
Pronaxen eli naprokseeni on ei -steroidinen tulehduskipulääke, NSAID, siinä missä ibuprofeenikin (Burana) on. Ibuprofeenin vaikutukset kestävät 4-8h ja naprokseenin 8-12h. Siitä voi päätellä, että naprokseenilla riittää annos pari kertaa vuorokaudessa, kun taas ibuprofeenia voi ottaa 3-4 kertaa vuorokaudessa.
Molempiin voi tarvittaessa yhdistää parasetamolin (panadol), mutta kahta tulehduskiplääkettä ei saa ottaa samaan aikaan (ibuprofeeni,asetyylisalisyylihappo,naprokseeni..).
Ketorin eli ketoprofeeni on kaikista lyhytvaikutteisin ja se on myös tulehduskipulääke, joten ei saa yhdistää muihin tulehduskipulääkkeisiin.
Naprokseeni vie tällä kertaa voiton. Lihaksiin hiipi jumi ja tulehdus, josta johtuvaa kipua Burana 2x400 mg ei lievittänyt yhtään. Naprokseeni auttoi heti, ja pystyin nukkumaan koko yön, vaikka alkuillasta oli hieman huono olo.