"Parasetamolia sisältävät särkylääkkeet voivat aiheuttaa epämuodostumia poikavauvojen sukupuolielimiin, kertoo tuore tanskalaistutkimus. Laajassa seurantatutkimuksessa havaittiin, että särkylääkkeiden syönti lisää epämuodostumien riskiä ja sillä saattaa olla yhteys myös poikien sperman laatuun. 
Tutkimuksessa oli mukana 47 000 poikavauvaa odottavaa naista. Noin puolet äideistä söi raskauden aikana särkylääkkeitä, kun taas toinen puolikas pidättäytyi lääkkeistä. 
"Lääkkeitä syöneillä äideillä oli 30 prosenttia muita suurempi riski saada poikavauva, jolla oli sukupuolielimen epämuodostuma", sanoi Aarhusin yliopiston tutkija Morten Søndergaard Jensen Politiken-lehdelle. 
Suomessa ja muissa Pohjoismaissa parasetamolia on tähän asti pidetty turvallisena lääkkeenä myös raskaus- ja imetysaikana. Lääke imeytyy esimerkiksi äidinmaitoon, mutta pitoisuudet ovat olleet niin pieniä, ettei niistä ole havaittu olevan haittaa vauvalle. 
Tanskalaistutkijat eivät pysty sanomaan, kuinka suuri määrä särkylääkkeitä voi aiheuttaa kohonneen riskin. Tutkijoiden mukaan äitien ei ole uudenkaan tutkimuksen valossa kuitenkaan syytä lopettaa särkylääkkeiden syöntiä kokonaan. Aihe vaatii tutkijoiden mukaan jatkoselvityksiä. 
Tutkimuksen julkaisi tiedelehti Epidemiology. Tutkimusta siteerasi maanantaina uutistoimisto TT."
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Tutkimus Parasetamol-särkylääke voi aiheuttaa vaurioita poikavauvoille/1135261483085
Parasetamol-särkylääke voi aiheuttaa vaurioita poikavauvoille
11
466
Vastaukset
- Tuollaisilla prosenttiluvuilla saa aikaan näyttäviä otsikoita ja levitettyä tehokkaasti pelkoa typerysten laajaan joukkoon. Missään ei kuitenkaan mainittu epämuodostumien yleisyyttä. Jos ilman lääkkeitä niitä syntyy vaikkapa 1/10.000, niin 30% lisäys ei ole kovin kummoinen. Mutta jos niitä on 1/100, niin kohuotsikolle alkaakin olla paikkansa. - oli syntyessään ongelma alapäässä kuulemma näytti kuoritulta banaanilta, eli kolmessaosassa penis. 
 tuon tyyppisten ongelmien oletetaan lisääntyvän vielä valtavasti, ei kylläkään särkylääkkeiden takia.
 minkä ikäiselle sikiölle muodostuu tunnistettavat sukuelimet??? vois abortti olla aiheellista noissa ongelmissa
- monte24 kirjoitti:- oli syntyessään ongelma alapäässä kuulemma näytti kuoritulta banaanilta, eli kolmessaosassa penis. 
 tuon tyyppisten ongelmien oletetaan lisääntyvän vielä valtavasti, ei kylläkään särkylääkkeiden takia.
 minkä ikäiselle sikiölle muodostuu tunnistettavat sukuelimet??? vois abortti olla aiheellista noissa ongelmissa- Joka vuosihan syntyy lapsia, joilla on osin molemman sukupuolen värkkejä. Vanhemmat ja lääkärit ennen päättivät, että kumpaako löytyy enemmän ja kummaksiko lapsi leikataan. Näin jonkun dokkarin, josta jäin käsitykseen, että nykyisin leikkaus tehdään vasta aikuisena, kun ihmisen identiteetti on muotoutunut jommaksi kummaksi. Tiedä sitten, onko sekään hyvä, että elää erilaisena ensimmäiset pari vuosikymmentä. 
- Ratikkakuski kirjoitti:- Joka vuosihan syntyy lapsia, joilla on osin molemman sukupuolen värkkejä. Vanhemmat ja lääkärit ennen päättivät, että kumpaako löytyy enemmän ja kummaksiko lapsi leikataan. Näin jonkun dokkarin, josta jäin käsitykseen, että nykyisin leikkaus tehdään vasta aikuisena, kun ihmisen identiteetti on muotoutunut jommaksi kummaksi. Tiedä sitten, onko sekään hyvä, että elää erilaisena ensimmäiset pari vuosikymmentä. - sukupuolenvaihdosleikkaus vuosikymmeniä vanhemmat käännytettiin uskomaan et näistä mitään kunnon miehiä koskaan tule koska eivät voi naista siittimellä tyydyttää. 
- ariella.amonte24 kirjoitti:oli syntyessään ongelma alapäässä kuulemma näytti kuoritulta banaanilta, eli kolmessaosassa penis. 
 tuon tyyppisten ongelmien oletetaan lisääntyvän vielä valtavasti, ei kylläkään särkylääkkeiden takia.
 minkä ikäiselle sikiölle muodostuu tunnistettavat sukuelimet??? vois abortti olla aiheellista noissa ongelmissaJoskus sitä vauvan sukuelimiä ei näy lainkaan ultrassakaan. 
 Ainoa varma keino välttyä noilta ongelmilta, on ettei hanki lasta. Koska vauva voi vaikka saada happivaurion synnytyksessäkin ja vammautua lopunelämää.
 Elämä on lahja, ei automaatti.
 
- ... 
- jaksa.Tarkoittaako se Panadolia ja sen tyyppisiä lääkkeitä? 
- ariella.aMaksalaatikkokin voi vaurioittaa sikiötä. - yääk laatikkoruuat pitäis kieltää, ainoastaan nauta on syötävää ja niidenkin sisäelimet saa jättää rauhaan. 
- frost-freemonte24 kirjoitti:yääk laatikkoruuat pitäis kieltää, ainoastaan nauta on syötävää ja niidenkin sisäelimet saa jättää rauhaan. se on muka myrkkyä? Maksalaatikko on terveellistä ja hyvää! 
- frost-free kirjoitti:- se on muka myrkkyä? Maksalaatikko on terveellistä ja hyvää! - Pelkäsivät D-vitamiinin yliannostusta. jonka seurauksena maksalaatikon kysyntä romahti, josta puolestaan seurasi hintojen alentaminen, josta taas seurasi pulien ruokavaliomuutos, josta taas puolestaan ei seurannut puleille terveydelle vaarallisia yliannoksia sen D-vitamiinin suhteen. 
 Maksa on kuitenkin suodatin ja sisäelimistä yleensäkin saa aina kaikenlaista suodatettua itseensä (mm. kadmium).
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset485061
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut273724
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693483
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012838
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral912729
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302680
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131871
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161656
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021498
- 1531351
