RHHlla totuttujen herkkujen pois jättäminen on ollut monelle kompastuskivenä pitkäaikaiselle karppaukselle.
Itsekin leivän ja oluen ystävänä olen pitänyt VHHtta oikeana kitukuurina, mutta en enää. nykyään on tarjolla olutta ja leipää joissa kummasskin on hiilihydraatteja vähemmän kuin viherkaalissa. Olut esim:
"Luontaisesti gluteeniton,
matalahiilihydraattinen,
energiaa 140kj/35kcal,
proteiinia 0,2,
hiilihydraattia 0,1,
Maahantuoja KT Worlwide Marketing"
Leiväksi
Leipäaines
Pakkauskoko: 360g (sis. 7g hiivaa, erikseen pakattuna)
- leipä sisältää vain 1,9g hiilihydraatteja per 100g.
Ravintosisältö/100g valmista leipää
Energiaa
259 kcal
Proteiinia
33g
Hiilihydraatit
1,9g
- Josta sokereita
0,6g
Rasvaa
13,3g
Kuituja
4,1g
Löytyy myös paljon muita herkkuja, VHH ei siis enää ole pelkkää läskin ja kaalin mussutusta vaan leipää läskin alle ja olutta kyytipojaksi. Mitenkäs RHH leirissä suu nyt pannaan kun me karpit skoolatan hyvänmakuisella keppanalla.
OLUTTA JA LEIPÄÄ
17
1441
Vastaukset
Jos joku tosissaan uskoo, että vhh on läskin ja kaalin syömistä niin aika hataralla pohjalla semmoinen uskomus tosiaan on. Vaikeampaa on tietty niillä, jotka ennestään kovasti tykkäää oluesta, mutta yhä enemmän vhh-tuotteita näkyy tulevan markkinoille. =))) . Itse (kuten olen täällä moneen kertaan kertonut) join olutta selkeästi kompensoidakseni alhaista verensokeria, eikä sen maun tms. vuoksi, koska mielestäni olut on ollut aina pahaa. Nyt kun verensokeri on tasainen, ei yhtään tee mieli olutta, hajukin etoo. Oluet jätän muille kun olen viininlitkijätyyppiä.
Mutta mitä tulee leipään, niin leipasin taas tuossa karppileipää, joka on oikeasti kaikkia leipiä herkullisempaa omasta ja aika monen muun ei-karpinkin mielestä. Mikä parasta, ei tarvi pihistellä päällyksissä. Itse leipähän tehdään mantelijauhoista, erilaisista saatavilla olevista siemenistä, turkk.jugurtista, kananmunista ja fiberhuskista (ei välttämätön) sekä juustoraasteesta ja nostatetaan leivinjauheella. Ohje Karppaus.infosta. On niin törkeän herkullista. Ja hiilareita ison sämpylän kokoisessa annoksessa alle 3g.
Kyllä löytyy niin paljon tuotteita vhh:laisille ettei ole joutunut pelkän kaalin varassa olemaan. Läskikään ei kyllä ole mielestäni hyvää, mutta juustosta kun tykkään, niin tämä vhh on meikäkäiselle herkkuruokavalio.- nti.p47
Ihanaa, hiilihydraatiton olut. Enää ei siis runsaskaan oluen litkiminen aiheuta
- Maksatulehdusta
- Maksakirroosia
- Ruokatorven suonikohjuja
- Haimatulehduta
- Aivoatrofiaa
- Sydäntauteja
- Munuaissairauksia
- Verenvuotoja suolistosta, vatsasta
- Mielenterveysongelmia
eikä muita oluen hiilihydraateista aiheutuvia pikku kremppoja.Eli oluttakin pitää tuolla maailmankatsomuksella litkiä niin, että maksa räjähtää. Oletko koskaan kuullut kohtuukäytöstä? Ai et. No en uskonutkaan.
- raitis-
Suurin osa alkoholin haitoista johtuu juuri niiden sisältämistä hiilihydraateista. Vai kuinka monta alle 100g hiilihydraatteja päivässä nauttinutta henkilöä tiedät jotka olisi kuollut tai edes sairastunut alkoholista? Minä ainakaan en tiedä yhtään, mutta normi kaljaan kuolleita tiedän kyllä lukuisia ja vielä useampia sokeriviinoista sairastuneita raajarikkoja.
- Karppi;D
Eihän se olut mitään terveysjuomaa ole suurissa määrin nautittuna kuten ei maitokaan, mutta vaihtoehtona tuo VHH kalja on tervetullut lisä karpin pieneen juomaympyrään.
- joku vaan
Valmistusmenetelmistä kiinnostuneille tässä pieni tietoisku.
Oluen hiilihydraatit ja tässä tapauksessa ne ovat tosissaan sokereita johtuvat siitä, että normaalit oluthiivat käyttävät vierteen sisältämistä sokereista vain 2/3 hyväkseen. Tästä saa näppärän laskukaavan eli oluessa on karkeasti ottaen yhtä paljon alkoholia kuin sokeria, grammoina siis.
1) mäskätään kauemmin
2) lisätään amylaasientsyymejä
3) käytetään hiivaa, joka käyttää hyödykseen laajempaa kirjoa sokereita
Huonoja puolia on kaikissa muissa paitsi 1). Bakteeriperäinen amylaasientsyymi ei denaturoidu keitossa ja oluesta tulee liian ohutta. 3) Oluthiivoja, joiden käyttöaste olisi 90% ei ole saatavilla kuin isoille panimoille.
Kohtia 1) ja 3) ajattelin kokeilla keväällä. - Panija.
joku vaan kirjoitti:
Valmistusmenetelmistä kiinnostuneille tässä pieni tietoisku.
Oluen hiilihydraatit ja tässä tapauksessa ne ovat tosissaan sokereita johtuvat siitä, että normaalit oluthiivat käyttävät vierteen sisältämistä sokereista vain 2/3 hyväkseen. Tästä saa näppärän laskukaavan eli oluessa on karkeasti ottaen yhtä paljon alkoholia kuin sokeria, grammoina siis.
1) mäskätään kauemmin
2) lisätään amylaasientsyymejä
3) käytetään hiivaa, joka käyttää hyödykseen laajempaa kirjoa sokereita
Huonoja puolia on kaikissa muissa paitsi 1). Bakteeriperäinen amylaasientsyymi ei denaturoidu keitossa ja oluesta tulee liian ohutta. 3) Oluthiivoja, joiden käyttöaste olisi 90% ei ole saatavilla kuin isoille panimoille.
Kohtia 1) ja 3) ajattelin kokeilla keväällä.Minäkin kokeilin kerran oluen tekoa uutteesta ja jollain kumman konstilla siitä tuli yli 10% (ohjeen mukaan piti tullan.5%). Olut oli juuri semmoista ohutta, mahtoikohan olla vähähiilihydraattista? Maultaan kaupan VHH olut on kyllä parempaa:)
- joku vaan
Panija. kirjoitti:
Minäkin kokeilin kerran oluen tekoa uutteesta ja jollain kumman konstilla siitä tuli yli 10% (ohjeen mukaan piti tullan.5%). Olut oli juuri semmoista ohutta, mahtoikohan olla vähähiilihydraattista? Maultaan kaupan VHH olut on kyllä parempaa:)
Eli korvataan osa maltaasta sokerilla, sokeri käy 100%. Kyllä, oluesi oli vähähiilihydraattista.
- joku vaan
raitis- kirjoitti:
Suurin osa alkoholin haitoista johtuu juuri niiden sisältämistä hiilihydraateista. Vai kuinka monta alle 100g hiilihydraatteja päivässä nauttinutta henkilöä tiedät jotka olisi kuollut tai edes sairastunut alkoholista? Minä ainakaan en tiedä yhtään, mutta normi kaljaan kuolleita tiedän kyllä lukuisia ja vielä useampia sokeriviinoista sairastuneita raajarikkoja.
Rappioalkoholisteista suuri osa on nimellisesti VHH:lla. Sokeria ei kulu ja viinana on virolainen votka.
Omassa tuttavapiirissä on muutama juonut itsensä hengiltä, eivätkä he kyllä ole olleet mitenkään suuria hiilihydraatin käyttäjiä. Alkoholistille olut on turha juoma ja nykyään eivät edes juo makeita viinejä, ainakaan täällä pääkaupunkiseudulla.
- Veijo
http://www.sjv.se/nyhetsarkiv/nyheter/foderravarorfrankinakaninnehallamelamin.5.b1bed21121e26684180007444.html
http://www.kingarthurflour.com/shop/nutrition.jsp?id=1587
Juomat ovat tavallinen ansa erikoisesti diabeetikolle.
Varoitus oli mukana LCHF peruskoulussa jonka SUOMI24 mielenvikainen ylläpito poisti.- paikka..
Tuo melamiini rehuissa on Vaara myös meille lihan syöjille ja maitotaloustuotteiden käyttäjille. Koskaan ei voi tietää onko joku viljelijä sortunut halpaan rehuun joka on melamiinillä terästettyä. Ikävä kyllä.
- Linkkejä?
Löyttykö muita linkkejä noihin melamiinin saastuttamiin rehueriin, sillä sehän vaikuttaa lähes kaikkiin maatalous tuotteisiin ja kuinka tarkkaan niitä edes pystytään tutkimaan?
- Veijolta
Linkkejä? kirjoitti:
Löyttykö muita linkkejä noihin melamiinin saastuttamiin rehueriin, sillä sehän vaikuttaa lähes kaikkiin maatalous tuotteisiin ja kuinka tarkkaan niitä edes pystytään tutkimaan?
Mikäli lihassa ja maitotaloustuotteissakin saattaa olla melamiinia niin ei löydy linkkejä, mutta jos vain viljoissa niin sitten löytyy!?
- kaikki..
Mitäs sanoiositte hillosta jossa hiilarit minimissä ja ilman ällöttäviä keinomakeutuksia.
Luomuhillo/-marmeladi
Pakkauskoko n. 270g
- Aidosti vähähiilihydraattinen, ilman lisä- ja säilöntäaineita!
Ravintosisältö/100g
Energiaa
43 kcal
Proteiinia
0,5g
Hiilihydraatit
9,5g
Rasvaa
0,3g
Ainesosat:
Mansikka tai Aronia, vesi, omena pektiini
Tuota kun pläjäyttää VHH leivälle niin johan vetää karpinkin suun hymyyn;D- Ystävä-
Hyvää tuo aloittajan olut ja kolmesta tölkistätuli ihan hiprakkaan.
- yStäVä...
Ystävä- kirjoitti:
Hyvää tuo aloittajan olut ja kolmesta tölkistätuli ihan hiprakkaan.
nyt neljästölkki menossaja käntyy kylkännin pualelle#
- Näin..
yStäVä... kirjoitti:
nyt neljästölkki menossaja käntyy kylkännin pualelle#
Ja sit mennään pähkinöitä ja VHH bissee,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063230Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1581259Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.47829