miesten ja naisten välisestä tasa arvosta jauhetaan nyky päivinä aivan liikaa!!
annan pari esimerkkiä, maksaa ne munat kaupassakin ,niin miksi pitäisi olla kaikille sama palkka, voin kysyä vaan? ensin annetaan sitä ja tätä ja ääni oikeutta ja kohta ei ole miehellä mitään arvoa, siihenkö tässä pyritään? mielestäni on ihan sopivaa että naisen euro on 80 senttiä koska perustelen tämän ,sillä naisten kropassa on enemmän rasvaa ja vähemmän tilaa joten suhde luku on sopiva.
perustelen sitten ääni oikeudenkin ,jo aikoisina ammoina oli naisen paikka kotona eikä missään ääni torvena kylällä ,ja mies hoiti paperi työtkin varmaankin niin miksi ihmeessä nykyisin tarvii sitten antaa naisten päättää edus kunnassa asti`??? sillä ne reakoi tunteella, eikä järjellä jolla ,pitää asiat päättää!
annan pari esimerkkiä, maksaa ne munat kaupassakin ,niin miksi pitäisi olla kaikille sama palkka, voin kysyä vaan? ensin annetaan sitä ja tätä ja ääni oikeutta ja kohta ei ole miehellä mitään arvoa, siihenkö tässä pyritään? mielestäni on ihan sopivaa että naisen euro on 80 senttiä koska perustelen tämän ,sillä naisten kropassa on enemmän rasvaa ja vähemmän tilaa joten suhde luku on sopiva.
perustelen sitten ääni oikeudenkin ,jo aikoisina ammoina oli naisen paikka kotona eikä missään ääni torvena kylällä ,ja mies hoiti paperi työtkin varmaankin niin miksi ihmeessä nykyisin tarvii sitten antaa naisten päättää edus kunnassa asti`??? sillä ne reakoi tunteella, eikä järjellä jolla ,pitää asiat päättää!
Vastaukset 23
Vanhimmat
Sulle pitäis antaa mitali ja äänioikeus eduskunnassa!
että jos naiset saa täydellisen autonomian, niin mies jää täysin naisen jalkojen alle? Kuule niin se vaan on. Ei nainen periaatteessa tarvitse miestä enää yhtään mihinkään siittämisen jälkeen. Nykyään naiset saavat opiskella ihan itse ja koneet korvaa fyysisen voiman jos taloja pitää rakentaa. Naiset osaa arkkitehtailla ihan itse. Naiset päättää lasten asioista tulevaisuutta ajatellen miljoona kertaa paremmin kuin mies. Nainen saa opiskella lääkäriksi, parantaa ja huoltaa sairaita. Nainen välittää luonnostaan enemmän ympäristöstä ja lasten asioista. Nainen opettaa lapsen puhumaan jne. Nainen on järki ja tunteet. Mies pelkkä spermakone!!!! Toki poikkeuksia löytyy mutta mies on pelkkä pelkuri!
"koneet korvaa fyysisen voiman jos taloja pitää rakentaa"
-Kuka rakentaa koneet? Kuka huoltaa koneita? Kuka käyttää koneita? Ei ainakaan nainen.
ei ainakaan kovin syvällistä tekstiä, mutta sinä pistit vielä paremmaksi. Muuta ei viitsi edes kommentoida, mutta viattomien kärsimistä ei voi sivuuttaa.
"Naiset päättää lasten asioista tulevaisuutta ajatellen miljoona kertaa paremmin kuin mies"
-Lasten psyykkiset häiriöt ja itsemurhat ovatkin kasvaneet samassa suhteessa yh-äitien määrän kanssa. Ainakaan poikia ei pitäisi missään tapauksessa jättää teidän mielipuolien armoille.
Ihmistä ei pitäisi päätstää päättämään mistään. Ihminen ei ajattele kuin itseään, on ahne eikä tyydy mihinkään, valtaa ja tuskaa kylvää ympärilleen tyrannisoiden muiden elämää.
Päätin vuosien katsomisen jälkeen ottaa poliittiseksi kannakseni anarkian. En väkivaltaista anarkiaa vaan anarkian siinä muodossa, jossa se alunperin on tarkoitettu olevan, tietoista ja hyvään pohjautuvaa väkivallatonta toimintaa.
Arvaa montako kertaa olen istunut vankilassa, kun en ole suostunut ihmisten asettamia lakeja noudattamaan? Ikää 35v ja olen 15 kertaa putkassa ollut ja monet kymmenet sakot päälle.
Systeemin kyseenalaistuksesta, henkilöpapereiden puuttumisesta, "laittomasta" rajanylityksestä, kunnianloukkauksesta (hassua, että henkilöt joiden tiedetään ajavan pahaa ja omaa etuaan ovatkin uhreja, kun heistä kertoo totuuksia) jne. Enkä aio lopettaa. OIkeus tulee voittamaan, ei ihmisen oikeus vaan hyvyys!
Mitä koneet tuottavat? Saasteita. Mitä miehen aikaansaama yhteiskunta on? Työtä ja eriarvoisuutta. Ehkä naisen pitäisi ottaa valta ja pitää teitä miehiä vain siittäjinä, missä hommassa te olettekin ihastuttavan hyviä? ;)
Miehet syö, juo ja nussii. Naiset raataa luomupellolla ja synnyttää!
"että jos naiset saa täydellisen autonomian, niin mies jää täysin naisen jalkojen alle? Kuule niin se vaan on. Ei nainen periaatteessa tarvitse miestä enää yhtään mihinkään siittämisen jälkeen. Nykyään naiset saavat opiskella ihan itse ja koneet korvaa fyysisen voiman jos taloja pitää rakentaa. Naiset osaa arkkitehtailla ihan itse. Naiset päättää lasten asioista tulevaisuutta ajatellen miljoona kertaa paremmin kuin mies. Nainen saa opiskella lääkäriksi, parantaa ja huoltaa sairaita. Nainen välittää luonnostaan enemmän ympäristöstä ja lasten asioista. Nainen opettaa lapsen puhumaan jne. Nainen on järki ja tunteet. Mies pelkkä spermakone!!!! Toki poikkeuksia löytyy mutta mies on pelkkä pelkuri! "
Näin alkuun lyhyesti sanon että todella tyypillistä TELAKETJUFEMINISTIN fantasiaa ja juttua. Eli ei vakavasti otettavaa.
Mistä löytyy tuo tieto tai tutkimus siitä että naiset ovat väittämäsi mukaan kaikessa miestä parempi? Feministin ajattelua tuollainen ylimielinen luulotautisuus.
Miten naiset lasten asioista, ja muistakin, päättäisivät peräti MILJOONA kertaa paremmin? Taitaa olla ihan faktatieto! On niin uskottavan kuuloista... paskat. Lapas nyt tutkimus pöytään, mistä tuo käy ilmi.
Ihmistä verrataan usein eläinkuntaan. Eläinkunnasta löytyy monta mainiota esimerkkiä matriarkaalisesta yhteiskunnasta jossa uros on käytännössä siittäjä ja naaras hoitaa kaiken muun. Hyeenat, leijonat, lukemattomat lintulajit. Tämän päivän yhteiskunnassa yh-äidit ovat juuri tällainen ilmiö- naisia jotka hoitavat kaiken yksin. Ja hyvin tuntuu sujuvan.
Eläimillä fyysiset erot eivät ole niin merkittäviä, YLEENSÄ, eikä muutenkaan ole suoraan verrattavissa ihmisten yhteiskuntaan. Ja kyllä jellonissakin urokset tuovat ruuan pöytään ja hyeenat nyt ovat pääosin haaskansyöjiä, eli varsinaisia parasiittejä.
Niin, enpä ole kuullut olevan hassumpaa yh-isilläkään hoitaa lapsiaan.
Pakko korjata virheellistä tietoasi leijonista. Leijonayhteisössä nimenomaan naaraat saalistavat ruoan. Uroksella on kokoonsa nähden liian heikko sydän, se kuolee jos yrittää metsästää. Leijonauros on nimenomaan siittäjä. Suuren kokonsa ansiosta se on myös kykenevä puolustamaan laumaa sydäntään rasittamattomalla lyhytkestoisella hyökkäyksellä. Muutoin leijonauros ei lauman ylläpitoon osallistu. Ruokapöytään se tulee kumminkin ensimmäisenä, minkä naaraat sallivat.
Mitä lastenhoitoon tulee, mies ja nainen ovat yhtä asiaa lukuunottamatta samalla viivalla - ruokinta. Mies ei kykene tuottamaan lapsen tarvitsemaa maitoa. No, se mitä minä tässä vain koitan sanoa on että nainen on aivan kykenevä tulemaan toimeen ilman miesylivaltaa. Mutta lisääntymiseen tarvitsevat molemmat toisiaan eikä siitä mihinkään päästä.
Yh-äidit (omasta syystään) ovat todellakin yhteiskunnan parasiitteja ja kaikkien miesten elätettäviä. Yksi pahimpia katastrofeja, mikä ihmiskuntaa on kohdannut, koska pilaavat niin monen viattoman lapsen elämän.
Onneksi ainakin useimmat rikkaat älyävät jo vaatia avioehdon.
puppua.
"Uroksella on kokoonsa nähden liian heikko sydän, se kuolee jos yrittää metsästää."
Tälle et tietenkään löydä vahvistusta mistään ja olen montakin dokumenttia nähnyt urosleijonia saalistamassa.
Useimilla lajeilla uros on johtaja, jota ilman naaraat ja poikaset eivät pärjäisi. Ja kuten eläimillä, myös ihmisillä uros on komeampi ja älykkäämpi.
Naisistakin on hyötyä, kunhan tajuavat rajoituksensa.
Dokumentteja minäkin nähnyt ja kirjoja lukenut. Vain yksin elävät leijonaurokset ovat pakotettuja saalistamaan. Laumassa se on naaraat jotka yhdessä metsästävät. Leijonauroolla todella on liian heikko sydän, se on fakta. Se ei jaksa juosta pitkää matkaa jonka saalistus usein vaatii. Sillä on riski kuolla joka kerta kun sen tekee, sydämensä vuoksi.
Olen lukenut aika paljon leijonista. Ei en ole pistänyt mieleen mistä mikäkin tietoni on lähtöisin vuosien varrella.
todistaa, kun et siihen todellakaan pysty ;)
Kyllä tuo edellinen ikirjoittaja on oikeassa. Eläinten kuninkaaksi nimetty urosleijona on pelkkä naaraidden siivellä elävä loinen.
"Urokset eivät saalista, vaan odottelevat usein varjossa, että naaraat tuovat niille ravintoa. Uroksien vankka ruumiinrakenne ei sovellu metsästämiseen, joten kaikki ravinnonhankinta on jätetty naaraille."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Leijona
Mikä tekee hänestä suorastaan TYHMÄN? Kun ei ole perehtynyt täydellisesti leijonayhteiskunnan elämään?
Sama kun kysyisin sinulta että mikä virka autossa on lambda-anturilla ja mikä on sen toimintaperiaate? Et tiedä, olet siis tautinen idiootti, eli tyhmä.
Sen sijaan "myös urosten on todettu olevan pakon edessä riittävän hyviä saalistajia."
Ja saalistavat ihan yleisesti, vaikka syövät naaraidenkin saalistamaa ruokaa.
En nyt ehdi lukemaan tuota wikipedian linkkiä, tietoni lejonista olen saanut siis vuosien varrella Tv dokumenteista ja kirjoista. Asia ei nyt ole minulle niin tärkeä että lähtisin teitä varten seulomaan missä aiheesta kerrotaan tarkemmin. :)
Se tekisi minusta tyhmän, jos menisin väittämään totena asiasta, josta minulla ei ole hajuakaan.
Kykenetkö edes myöntämään olelleesi täysin väärässä? Aiemmin kirjoitit "Ja kyllä jellonissakin urokset tuovat ruuan pöytään" Mutta asia on päinvastoin, voitko myöntää edes tämän? Olisi meinaan historiallinen hetki se.
Ja kun sanoit jellonatKIN, niin olisi mielenkiintoista kuulla mitkä muut eläinlajit (näkemyksesi mukaan) elävät uroseläimen tuoman ravinnon varassa?
että kirjoitan aina asiaa. Tuo lainaamasi ei ollut minun kirjoittamaa, mutta totta, joskin naarasleijonat saattavat tuoda enemmän ruokaa.
Väärässä olette siis te femakot, jotka ette koskaan myönnä virheitänne.
Linnuista monetkin elävät hautomisaikana uroksen tuoman ruuan varassa, mutta olisihan se perin onnetonta, jos uroksen täytyisi elättää aikuista naarasta aina. Femakothan siihen useinkin pyrkivät, etsimällä rikkaita miehiä ja yrittämällä viedä erossakin vähintään puolet omaisuudesta ja vielä elatus päälle. Pahimpia loisia, mitä maa päällään kantaa.
Kädellisissä urokset ovat huomattavasti parempia saalistajia, kuten suurimmassa osassa eläimistä.
tyhmyys on sinulla ihan synnynnäistä.