Apuja tarvitsisi, pelkään.

pelkäänpelkään

Mulla olllut jo nii kauan kuin muistan maha kipuja. Kerran kävin lääkärillä joka koitti mahaa ja ei tuntenut mitään. Menin toisen kerran lääkäriin, koitti vatsaa- ei tuntenut mitään. Noh, multa otettiin ties mitä verikokeita ym, kaikki kunnossa paitsi että toinen kilpirauhanen(arvo?) oli hieman koholla, no 6kk päästä uudestaan labraan. En tiedä, ajattelenko vai mitä, mutta tuntuu kun istun että oikealla puolella kyljessä tai jossain siinä kohtaan tuntuu kuin siinä olisi jokin patti, tai kasvain ? Ja tietenkin tuli maksasyöpä mieleeni. Lääkäri koitti maksaa( koputti siihen kädellä ) ja ei aristanut. Maksa-arvot olivat myös kunnossa.

Välillä maha sillai pistelee, kipua tuntuu koko mahassa. Muutaman kerran tossa " ylämahassa " , muuten siis kipu keskellä tai alhaalla. Välillä tuntuu kuin mahassa jokin liikkuisi, selin maaten olen huomannut, miten vasemmanpuoleinen alavatsa nousee koholle ja kun sitä painoi niin se sattui. Joka ilta painelen ja koitan mahaa, tuntuuko siellä mitään. Pelkään kuolemaa, sitä että mulla olis jotain vakavempaa. Tää tressaa elämää enkä tiedä mitä tehdä..

Jos varaan yksityiselle ajan tähystykseen, näkyykö siinä samalla maksa ja haima ? Jos taas varaan ultraan, niin näkyisikö ultrassa sitä, jos mahassa olisi jotain ( syöpää ym ) =

4

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanssaihminen täällä

      En tiedä tähystyksestä kauhean tarkkaan mutta ultraäänen pitäisi olla aika perusteellinen tutkimusväline, silä pitäisi näkyä poikkeavuudet. Onko tullut tsekattua esim. gynekologisten propleemojen mahdollisuus? Itselläni on sellanen kuin munasarjojen monirakkulaoireyhtymä ja kerran heräsin keskellä yötä mielettömään kipukohtaukseen alavatsan alueella. Luulin että henki saattaa olla lähdössä ja säikähdin aivan pohjattomasti. Siitä suoraan sairaalaan ja ultraäänessä sitten kävi ilmi homman nimi.
      Tsemppiä ja onnea vaivan selvittämiseen&mielenrauhan palautumiseen!

    • mielikuvitustako?

      kuin kuvailisit minua! Itse vaan en ole uskaltautunut edes lääkäriin.

    • kerros

      Onko ruokailutottumuksesi kunnossa? Syötkö terveellisesti, monipuolisesti ja säännöllisesti? Miten terveys muuten? Liikutko tarpeeksi? Poltatko? Juotko? Jos, niin miten paljon?

      • Ultraäänellä selviää jos sisäelimissä on jotain, tähystyksissä mahan ja suoliston tilanne. Kannattaa tutkituttaa, niin selviää asia. Itse olen käynyt ultraäänessä, sekä vatsalaukun ja paksunsuolen tähystyksissä. Gastriitti ja refluksitauti oli, ja sain lääkityksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      171
      2606
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2254
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1065
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      152
      962
    5. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      878
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      391
      877
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      60
      803
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      101
      742
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      694
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      34
      672
    Aihe