Uusi työ ja tällaista palkkaa on tarjottu. Tietenkin riippuu paikkakunnasta, verovähennyksista, kirkkoon kuulumisesta jne. Mutta paljonko arvelette nettopalkan olevan näillä ehdoilla:
-vuositulot 62 000 €
-ei kirkollisveroa
-paikkakunta Espoo
-ei verovähennyksiä -tai korkeintaan seutulippu 500 e/v
Kiitos, jos joku voisi jelppiä :)
-vuositulot 62 000 €
-ei kirkollisveroa
-paikkakunta Espoo
-ei verovähennyksiä -tai korkeintaan seutulippu 500 e/v
Kiitos, jos joku voisi jelppiä :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.vero.fi/?article=6178&domain=VERO_MAIN&path=5,40&language=FIN
Olen jo laskenut verolaskurilla ja käteen pitäisi jäädä 3 200 € (veroprosentti laskurin mukaan 35%). Mutta kun olen etsinyt netistä tietoa muiden vastaavasta nettopalkasta, olen törmännyt jopa 2 700 €.
Vai onko veroprosentin lisäksi muita kuluja, jotka pienentää palkkaa?
Asun ulkomailla ja olen ihan pihalla suomalaisesta verotussysteemistä.
Mutta kiitos linkistä!
Itse tienaan 2988 eur/kk brutto ja käteen jää nettona 2150 eur/kk, ei iso ero enää tuohon 2700:aan jos bruttopalkka olisi se 5000!
Näin se verotus tasaa, eikä tee mieli ottaa yhtikäs mitään stressaavaa lisähaastetta vastaan kun tälläkin pärjään aivan kivasti pk-seudullakin. On kiva asunto ja uusi keskiluokan hyvä kärry tilattuna. ;)
Mulla on bruttopalkka n. 4.300,00 = n. 55.030,00./vuosi
Asun Vantaalla (veroprosentti vähän isompi) , en kuulu kirkkoon, eikä isoja vähennyksiä.
Nettopalkka reilu 2.700 €.
Veron lisäksi palkasta menee Tyel maksu 4,5 % sekä työttömyysvakuutusmaksu 0,40 %
Eli jos veroprossa on 35 nin päästään kokonaisuuteen 39,9 % joka palkasta lähtee.
laskin verolaskurilla (2010) tulot 62000, espoo, ei kuulu kirkkoon eikä vähennyksiä. Sain veroprosentiksi 30%, siihen lisätään eläke ja työttömyysjuttut eli n.4.9%. Silloin 5000e kk jää käteen 3225 e .
Hauska sattuma että tienasin 2009 juuri tuon 62000e/v. Veroprosenttini on 29%.
joku tarjoaa sulle 5000 palkkaa mutta ET ITSE OSAA laskea verojen määrää?
Oletko täysin kädetön tapaus, vai onko se firma tekemässä erittäin suurta virhettä.
Tuolla palkalla ja muutenkin jos on vähääkään yleissivistystä, pystyy kyllä selviämään
moisesta "haasteesta".
Vai onko tämä sitä kuuluisaa uusavuttomuutta?
Ihan pikku vinkki, et tule selviämään siitä tehtävästä
Ymmärrän pointtisi, mutta kyllä itselleni oli hyötyä siitä että googlailin ja päädyin muunmuassa tänne. Sain varmuutta siihen että ymmärsin veroprosenttilaskurin kertomat numerot oikein. Olen keskittynyt varsinaisen ammattitaitoni kehittämiseen.
Totta se on. Suomen työntekijöiden eliitti on selkeästi pesiytynyt Suomi24:een, ainakin jos näitä palkkoja on uskominen. Onnittelut kuitenkin sinullekkin!