Olen aina ihmetellyt sitä, kuinka vielä nykyäänkin ylistetään vanhojen LP-levujen soundia verrattuna cd tai mp3 musiikkiin. Itselläni on todella laadukas levysoitin ja täysin virheettömiä LP-levyjä vinopino.
LP levyä kuunnellessa soi niiden ensimmäinen biisi hyvin ja loppua kohden ääni suorastaan
muuttuu kamalaksi sekasopaksi. Lp levyissä loppua kohden mentäessä raita pienenee ja nopeus lisääntyy saaden äänen aina särisemään vaikka kyseessä olisi aivan ensisoitto ja uudella neulalla.
Olen tämän asian huomannut jo siis vuosikymmeniä sitten ja cd:n tulo oli aikoinaan todella
mahtava asia musiikinkuunteluun.
Myös aikoinaan olemassaolleet supersound-LP-singlet ylistetiin taivaisiin, mutta nekään ei yllä cd:n tasolle
sama singlelevyn loppua kohden tapahtuva äänensärö on kuultavissa jopa niissä!
Ymmärrän jos joku kehuu LP-levyjen ensimmäistä biisiä, mutta loppua kohden ääni on jo aivan surkea.
Cd tai mp3 soittaa kappaleet loppuun asti virheettömästi ja äänenlaatu on mahtava verrattuna LP-levyihin.
Tästä asiasta ei voi edes väitellä vaikka monet tuntuvat olevan erimieltä.
Ihmettelen todella jos joku ostaa vielä nykyäänkin saatavilla olevia versioita albumeista.
Ylistetyt LP-levyt
10
1555
Vastaukset
- vinyl-dude
Kannattaa varmaan hommata toimivat ja ehjät soittopelit ennen kuin rupeaa kritisoimaan vinyylilevyjä. Kuvailemaasi ilmiötä ei toimivilla hyvillä laitteilla ole olemassa.
Vinyyli kieltämättä on mediana alempiarvoinen kuin CD tai jopa MP3 hyvällä pakkauksella, kiitos huonomman dynamiikan ja rätinät, poksahdukset sun muut häiriöt. Mutta asiat jotka puhuvat vinyylin puolesta ja puolustavat sen paikkaa vielä nykyaikanakin on se, että CD mediana on raiskattu täydellisesti. Lähes kaikki nykymusiikki kompressoidaan CD:lle niin tehokkaasti ettei hiljaisemman ja voimakkaimman kohdan välillä ole eroa kuin muutama desibeli. Toisin sanoen, nykymusiikki kuulostaisi ihan yhtä "hyvältä" riippumatta siitä kuunnellaanko sitä kasetilta vai CD:ltä!
Vinyylille tätä äänimurhaa ei pysty niin helposti tekemään median ominaisuuksien takia eikä mitään tarvetta olekaan, koska vinyyliä kuunnellaan yleensä kotona vinyylisoittimella, eikä millään autostereolla tai kymmenen euron radiolla meluisassa ympäristössä. - T A Edison
> LP levyä kuunnellessa soi niiden ensimmäinen biisi hyvin ja loppua kohden ääni suorastaan
muuttuu kamalaksi sekasopaksi. Lp levyissä loppua kohden mentäessä raita pienenee ja nopeus lisääntyy
Niinpä Edison ei uskonutkaan, että levystä saa kunnollista tallennusvälinettä. Hän oli sitä mieltä, että rulla on ainoa oikea.
Vinyylin häiriöt ovat erilaisia kuin mp3-musiikin. Napsahduksia, rahinaa. Mp3- ja CD-musiikissa on kaikua ja säröä., joka särökin on erilaista kuin vinyylissä. Niinpä vinyyliin tottuneen ensivaikutelma digimusiikista on sellainen, että jumatsukka, tässähänei ole häiriöitä ollenkaan. toimisiko se sitten myös toisinpäin? - FlacFan
mietityttänyt, että kun tuolla eräillä sivustoilla on näitä Vinyli Rippejä, niin onks toi nyt jotain huuhaata vai pystyykö se LP sisältämään tuollaista laatua kuin 24-bit /192-kHz?
On mulla itelläkin LP soitin ja muutama levy. Omasta mielestä LP-levyssä on jotenkin kirkkaammat ylä-äänet ja ääni ei ole pelkkää bassoa, niin kuin monella CD-levyllä.
Kuitenkin mielummin ostan CD-levyjä ja rippaan koneelle FLAC muotoon. Kuuntelen sitten näitä FLAC tiedostoja.- jiagoewnigorewg
Oon harkinnu lp-soittimen ostoa niin tuli mieleen, että voisiko joku kertoa minkälaista huoltoa soitin ja levyt tarvitsee ja kuinka usein? Ja noilla nyky lp-soittimillahan saa vissii muutettua levyn vinyylilta vaikka tietokoneelle mp3-muotoo, ni kuinkas hyvää jälkeä tästä tulee, että kuulostaako se mp3-na enää yhtää vinyyliltä?
- FlacFan
jiagoewnigorewg kirjoitti:
Oon harkinnu lp-soittimen ostoa niin tuli mieleen, että voisiko joku kertoa minkälaista huoltoa soitin ja levyt tarvitsee ja kuinka usein? Ja noilla nyky lp-soittimillahan saa vissii muutettua levyn vinyylilta vaikka tietokoneelle mp3-muotoo, ni kuinkas hyvää jälkeä tästä tulee, että kuulostaako se mp3-na enää yhtää vinyyliltä?
huoltelele. Soittimesta puhaltelee ylimääräiset pölyt vähemmäksi. Levyjä käsittelee reunoista ja kuuntelun jälkeen levy suoraan "koteloon". Levyjen säilytys tietenkin pystyasennossa.
Hiilikuituharja on hyvä olla.
Tuolta lisää vinkkejä:
http://kauppa.vinyyliklubi.com
Tuo digisointi on aikaa vaativaa puuhaa ja laatu riippuu monesta asiasta.
- Anonyymi
LP on paljon parempi kuin CD
- Anonyymi
Lp on ainoa hyvä tapa kuunnella musiikkia. Cd on aivan liia kliininen joka ei oikein kuulosta siltä miltä pitäisi.
- Anonyymi
LP:ssä ainaki "mehevä bassosoundi" aina mut joo pijän kyl enempi CD;n kirkkaan ja keskimehevän soundista. Makuasia.
Tarkista toimiiko sun vinyylisoitin hyvin . - Anonyymi
Muu kuin paska ylittää keskivertoihmisen kuulokynnyksen. Paskalla haudutettu aisti tilaa sitä mitä saakin.
- Anonyymi
LP on toisaalta myöhäis-Johnnyjen moukkamuotia nykyään. Parempi ostaa muita formaatteja, ellei tiedä keskimääräistä paremmin mitä tekee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152151Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631465Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061439Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61302Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681275Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001184Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell731124Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311067Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.301059En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046