Jäätyy naama, kassit ja sarvi

Ne laulun sanat menee kylläkin "Jäätyy naama, kassit ja sarvi."

Ei siis TODELLAKAAN mikään sappi jäädy! Eihän se olisi edes mahdollista, että sappi muka jäätyisi, jos ihminen on ylipäätänsä vielä hengissä. Sappi ei siis jäädy.
3492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Muutenkin tuon biisin sanat on jotenki oudot?
En oo kyllä koko biisiä kuullu pitkään aikaan.
Ei kai se kuitenkaan viroa ole...?

Siis naama (ok), kassit (=kepekset?) ja sarvi (ja mitä tuo tarkottaa?)...

Äänestä
  • Olet ehkä liian nuori, jos et ymmärrä noiden sanojen toissijaisia merkityksiä.

    Sen verran voin kuitenkin paljastaa, että kassit ei tarkoita mitään kaupan ostoskasseja, eikä sarvella tarkoiteta ainakaan polkupyörän sarvikkoa. Kyseessä on metafora, eli kielikuva.

    Äänestä

Voi voi teitä... Ihan selkeesti laulaja sanoo sladdi. Voitte guuglailla sanan merkitystä... :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hop Hippari kirjoitti:

Ne laulun sanat menee kylläkin "Jäätyy naama, kassit ja sarvi."

Ei siis TODELLAKAAN mikään sappi jäädy! Eihän se olisi edes mahdollista, että sappi muka jäätyisi, jos ihminen on ylipäätänsä vielä hengissä. Sappi ei siis jäädy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu