Kuka Pam:sta hyötyy?

Turhuuksien roviolle

Kun olin työntekijä aikanaan, pamista ei ollut paskan vertaa hyötyä. Kun nyt olen työnantaja, Pamista ei edelleenkään ole paskan vertaa hyötyä. Siis kuka Pamista hyötyy ja miten?

11

795

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä joku tappi

      jottei ole tulppaa, kun joutuu työttömäksi!. (yrirttäjien työttömyyskassa)

      Katsos jos puolan johdossa on vikaa....niin puolan johto on vaihdettava...muuten matka ei jatku, jos johtoa ei vaihdeta. suosittelen hakeutumaan.....kun itselläsi on vielä....aikaa....ei kaikkien tarvise olla TYH...

    • työntekijät

      Pamin työntekijät...........
      Jäsenmaksurahoilla on hyvä mällätä.

    • .p.p.p..p

      Ainakin meidän kaupassa ainoastaan luottamusmies, joka ajaa vain omaa etuaan. Järjestää riitoja niin työkavereiden kesken kuin esimiestenkin. Onneksi tämä blondi on nyt sairauslomalla ja toivottavasti pysyykin. Töissä ollessaan kertoilee, että kunpa saisi kenkää niin nostaisi oikeusjutun ja saisi pari vuotta rahaa kotiin...hieno luottis!! Ja pääluottis senkun uskoo tätä neitiä, vaikka neiti valehtelee silmät suut täynnä. Semmoinen neiti meillä täällä Tampereen rajan pinnassa. Vaalit vuoden päästä, mutta eiköhän tässä jotain keksitä ennen sitä.

      • joka vuosi kun järjestetään luottamusmies vaalit niin valitkaa ihmeessä sellainen luottamusmies joka hoitaa hommansa. ja toisekseen kyllä te liitosta hyödytte kunhan vain kaikki jäsenet otatte osaa liittonne toimintaan. Ammattiliitto on yhtä vahva kuin jäsenistönsä. eli jos teillä on työehtosopimusneuvottelut kesken niin pitäkää huoli siitä että jokainen jäsen on mukana 100% myös lakkojen aikaan. niin sillä te pamilaiset voitte jotain saavuttaakkin. toki teillä on alalla paljon liittoutumattomia joten teidän työnne voi korvata joku perseen nuolija.


      • pamista ja mapesta

        Muuan neljä lasta synnyttänyt avoneito, toimii pamissa luottiksena, työsuojeluvalt. ja samassa firmassa työnjohtajana. JAKAA TAVARAA PAMIN kursseilla ja toimii kuin musta leski. Järjestää panomiehilleen loparit, jos jätkä käy "vieraissa". Yhdenlainen psyko-sekopää, vakkasesta suomesta.


      • %%%%%%%%%%%

        Ovat yhteiseen pottiin aika paljon tuoneet!


    • Herätys halooo

      Varsinkin matalapalkka-alalla sopimukset ovat tärkeitä. Muutenhan ansiot olisivat vieläkin alempia nykyiseen verrattuna.

      Maksan mielelläni edunvalvonnasta vaikka siitä ei minulle suoranaista hyötyä olisikaan. Sekin on jo yksi hyöty kun edunvalvontatoimien kohteeksi ei ole tarvetta, ja periaatteessa tämä onkin tärkein edunvalvonnan tavoite.

    • Ex-Kesko

      Varmaan siitä joku hyötyy, ei kai se kuule ihan hyödytön ole. Itse tosin vaihdoin pamista Myynnin ja markkinoinniin ammattilaisiin, kun siirryin rautakaupan myyjän hommasta edustajaksi. Pienempi liitto, mutta niin on pienemmät jäsenmaksutkin.

      Varmaan jokainen työnantaja haluaisi, että porukat ei kuulu liittoon. Niin tuli mullekin aikoinaan asiat kuntoon liittoon yhteyttä ottamalla.

      Pelkkä tt-kassa on hyvä, mutta fiksulle liian vähän!

    • Huono kokemus.......

      PAM:ista ei saa apua riitatilanteissa.
      Minun työsopimukseni purettiin laittomasti seksuaalisen ahdistelun seurauksena ja PAM ei edes kuunnellut minua kunnolla asiassa. Työnantaja oli sepostanut aivan puuta heinää PAM:in toimitsijalle joka sitten lähetti minulle tylyn kirjeen jossa totesi että työsopimuksen purku oli ihan ok. :D Olin että WHAT!!
      Enhän ollut edes kertonut kuin pääpiirteittäin mitä työpaikalla oli tapahtunut. Luulin että minua kuullaan myöhemmin tarkemmin.

      Tämänkö takia makselin satoja euroja PAM:ille...

    • Jönssön

      Ainakin minä hyödyn. Kuuleppa, PAM:in pikkujouluissa kun ei tavaraa pihtailla.. Tulis monet avioerot, jos kotona ukot tietäisi :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      37
      2929
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2304
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1988
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      14
      1340
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1191
    Aihe