1. Kannattaako mennä töihin Citymarketin Sonera pisteelle?
2. Paljonko provinssiopalkka on yhdestä tuotteesta?
3. Saako Soneran tuotteita hyvin vai huonosti myytyä?
4. Onko Sonera pisteellä yleisesti töissä vain opiskelijoita tai nuoria ilman ammatillista koulutusta?
5. Montako tuotetta aktiivinen myyjä myy kuukaudessa?
6. Sonera pisteellä saatava rehellinen keskiverto palkka?
Sonera piste
13
4893
Vastaukset
- .......
1. varmasti
2. se on muuten provisiopalkka..
3. huonosti, saunalahti jyrää kaikki alleen...
4.yleisesti töissä sellasia jotka eivät muutakaan saa
5. varmaa joku lähemmäs miljoona
6. -.-
toivon että tuo kysyjä on vitsillä kysyny, sillä tollaset asiat kysytään työhaastattelussa..- k.e.l
Ehkä haluan ottaa asioista selvää ennen kuin menen työhaastatteluun asti, ilman että haluan koko työpaikkaa.
- hah23
lol
- Ex soneran työntekiä
1. Kannattaako mennä töihin Citymarketin Sonera pisteelle?
- Olin yli kaksi vuotta. En suosittele.
2. Paljonko provinssiopalkka on yhdestä tuotteesta?
-Vaihtelee tosi paljon tuotteesta. Joskus ennen saanut hyvin, nyt saa todella huonosti.
3. Saako Soneran tuotteita hyvin vai huonosti myytyä?
-Hyvä myyjä saa hyvin, tosin tilissä sitä ei huomaa
4. Onko Sonera pisteellä yleisesti töissä vain opiskelijoita tai nuoria ilman ammatillista koulutusta?
-Ei. Löytyy myös näitä, mutta myös valmistuneita kuten itsekkin olin.
5. Montako tuotetta aktiivinen myyjä myy kuukaudessa?
-Perus suoritus on n.100 liittymää/kk maksimissaan.
6. Sonera pisteellä saatava rehellinen keskiverto palkka?
-Jos myyt 100 liittymää, niin 1500e - verot. Eli ei häävisti. Dna:an puhelinmyynnissä saa 2500e 70 liittymästä.- jepsis33
ei kyllä pidä muutama kohta näistä paikkaansa ollenkaan.
- ........
jo vain.
Huomaa heti, että vastaajat tietävät myynnistä sangen niukasti.
Itse olen ollut jo pidemmän aikaa sonerapisteellä myyjänä ja minulla ei ole ollut moittimista k.o. Työstä.
Myyntityössä palkka siis perustuu myynnin määrään ja laatuun.
Se mitä tienaa on 100% omasta asenteesta ja ahkeruudesta kiinni.
Jos tekee työnsä hyvin, niin sonerapisteellä tienaa kohtuu kivuttomast 3000€/kk, mutta silloin pitää oikeasti tehdä työnsä hyvin, eikä velttoilla.
Moni on käynyt kokeilemassa sinä aikana jonka olen ollut k.o. Työssä ja karu fakta on se, että kaikki eivät ole halukkaita näkemään vaivaa oppiakseen myymään hyvin. Jos se olisi helppoa, niin kaikkihan sitä tekisi.
Eli, jos haluat "turvatun työn" niin hakeudu tunti/kuukausipalkka hommiin. - kesääodottaen
Onko kellään kokemusta "laajakaistaliittymien toimittajan" työstä. Sonera nimittäin hakee kesäharjoittelijoita tuolla nimikkeellä.. Onko se valitusten kuuntelemista vai mitä? Ja tietääkö kukaan minkälaista palkaa siitä saa?
- Thomashamka
Kesää odottaen: olin vuonna 2005 toimituksen harjoittelijana ja harjoittelija ei vastaa puhelimeen. Työaika oli liukuva 7-9 ja 15-17 ja aika leppoista. Kannattaa kysyä paljon alkuun kysymyksiä.
- myyntitykki.not
1. Jos haluat rahaa, ei kannata. Jos taas haluat rentoa työtä, jossa puhua vain paskaa ihmisten kanssa ja tekemistä päivisin niin kannattaa.
2. Provikat päin helvettiä, esim 3g Sonera = 24kk kytky soneralle vanhalle asiakkaalle = 1e mahdollinen laitteen provikka ja puhepaketit tms.
3.Jos on hyviä kampanjoita ja/tai osaat myydä niin helbosti 2-4 kauppaa pv. Riippuen toki oletko isossa vai pienessä kaupunnissa.
4. Vaihtelee.
5.Riippuu taas paikasta, mutta kylläpä se tuota 100 liittymää maksimissaan varmaan on mitä yllä mainittiin
6. palkka menee siinä 1000-2000e välille. Harvoin kyllä yli 1500e... - HAHAHA
Kyllä se niin on, että jos ei sonerapisteellä ole täysipäiväisenä tienannut yli 1500e, on myyjän täytynyt olla suoraan sanottuna täysi p*skakasa.. Jos on vähänkään repliikkimiehiä, miksei naisiakin, niin 5 kauppaa päivässäkin pitäisi olla helposti tehtävissä. Kaupan tekeminen kuitenkin edellyttää aktiivisuutta ja halua saada tulosta aikaan. Sonerapiste on hyvä työpaikka henkilölle, joka haluaa ansaita rahaa, ei läskiperseille, jotka eivät jaksa nähdä vaivaa palkkansa eteen.
- EX
Palkka ihan ok, kauppaa saa ihan hyvin jos kehtaa tehdä työnsä. Työnjohdolla sen sijaan varsinkin ylemmällä tasolla on jäänyt käymättä johtamisen kurssit opiskeluaikoina. Rahaa voi tehä paljon, riippuu vaan nykyään duunikavereista aika paljon myöskin.
- Ex myyjä
1. On se kokeilun arvoista touhua, kyllä siitä enemmän saa rahaa jokatapauksessa kun tyhjäntoimituksesta. Ja saat ainakin kokemusta myyjänä olosta, itselleni ainaki avasi uusia työpaikka mahdollisuuksia.
Itselläni vain tuotti hankaluuksia ehkä eniten se etten välillä viitsinyt häiritä kaupassa käyviä ihmisiä flyereiden kanssa. Tosin ei se kaikkia estä, varsinkaan niitä joilla totaalinen rahanhimo
2. Provisiot ovat melko nihkeät, saa takoa aika paljon kauppaa että saa sen kunnon tilin, ainakin omasta mielestäni ja verraten nykyistä palkkaustani. Mutta kyllä sillä hommalla rahaa saat jos haluat.
3. kyllä niitä ihan ok saa. Itse en kaksinen touhussa ollut ja sain niitä myytyä silti
jos on kunnon rahanhimo ja saat kiskottua asiakkaita kovalla syötöllä pisteelle niin on se suht helppoa upottaa kauppaa asiakkaalle
4. On sielä ihan kaikkia muitakin kuin vain opiskelijoita. Riippuu tietty paikasta
5. asenteesta kiinni. Itse en kauhean kaksinen ollut myymään mutta työkaveri veti samaa likaa kuin esimieheni. mutta joku 100 liittymää/kk,
6. josain 1000 - 2000/kk riippuu niinkuin sanottu työntekijästä itsestään. Itselläni melko laiskalla ja viitsimättömällä asenteella joku 800 - 1000€/kk- Orjuus
Ihme kun kävin häästelun ja noin kauhea epäystävällinen ja vihainwn johto Lappeenrannan Tehnopolilissa en suositteleb kenelkekin menna kun pelkkä orjuus näkyy ja köyhyys .Kamala!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h292390- 1282303
- 1582054
- 361716
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201668- 271049
- 511037
- 86995
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24932- 114904