Oireet virtsatieinfektion jälkeen

Minulla todettiin stafylokokkibakteerin aiheuttama virtsatietulehdus johon sain n.viikon kestävän lääkityksen. Tämän jälkeen minulla alkoi kuukautiset ja heti niiden loputtua alkoi toisenlainen oireilu. Minulle tuli "menkkamaisia" kipuja vatsaan, alaselkääni ja niveliä alkoi särkeä ja olo oli muutenkin huono ja jotenkin kuumeinen vaikkei kovaa kuumetta ollutkaan. Tätä on nyt jatkunut kolme viikkoa, enää oireet eivät ole niin kovia mutta en kuitenkaan tunne oloani täysin terveeksi ja selkä ja nivelet kipuilevat vielä ajoittain.

Pelkään onko tässä kyse jostain vakavammasta kuten jostain sukupuolitaudista (mahdollisuus tartutaan on olemassa)? Klamydia ja tippuri on testattu ja ne olivat negatiivisia.

Vai voiko kyseessä olla tulehduksen jälkeinen oireilu? Luin jostain että tällaiset oireet tulisivat vasta n. 2 viikon päästä tulehduksen jälkeen mutta nämä oireet tulivat viikon päästä lääkityksen jälkeen. Onko kenelläkään esiintynyt vastaavanlaisia oireita virtsatietulehduksen jälkeen?
0192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


mistä kyse? kirjoitti:

Minulla todettiin stafylokokkibakteerin aiheuttama virtsatietulehdus johon sain n.viikon kestävän lääkityksen. Tämän jälkeen minulla alkoi kuukautiset ja heti niiden loputtua alkoi toisenlainen oireilu. Minulle tuli "menkkamaisia" kipuja vatsaan, alaselkääni ja niveliä alkoi särkeä ja olo oli muutenkin huono ja jotenkin kuumeinen vaikkei kovaa kuumetta ollutkaan. Tätä on nyt jatkunut kolme viikkoa, enää oireet eivät ole niin kovia mutta en kuitenkaan tunne oloani täysin terveeksi ja selkä ja nivelet kipuilevat vielä ajoittain.

Pelkään onko tässä kyse jostain vakavammasta kuten jostain sukupuolitaudista (mahdollisuus tartutaan on olemassa)? Klamydia ja tippuri on testattu ja ne olivat negatiivisia.

Vai voiko kyseessä olla tulehduksen jälkeinen oireilu? Luin jostain että tällaiset oireet tulisivat vasta n. 2 viikon päästä tulehduksen jälkeen mutta nämä oireet tulivat viikon päästä lääkityksen jälkeen. Onko kenelläkään esiintynyt vastaavanlaisia oireita virtsatietulehduksen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu