Tiputtelu, milloin aloittaa pillerit?

Elikkäs hankin pillerit tuossa toissapäivänä ja nyt siis odotan kuukautisia. Unohtui lääkäriltä kysyä hankkiessa, että milloin aloitan pillerit. Tiedän, että ne aloitetaan kuukautisten ensimmäisenä päivänä, siinä se ongelma vähän onkin. Koska minulla tulee päivä tai pari aina vähän tiputtelua, sitten sen päivän/parin päästä alkaa kunnolla vuotamaan ja silloin tulee sitten kivutkin. Joten aloitanko pillerit sitten vasta kun kunnon vuoto alkaa ja kivutkin tulevat vai jo tuolloin kun on vähäistä tiputteluvuotoa?
3270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itte mietin aikoinaan iha samaa, aloitin heti kun alko tiputtelu. Enkä vielä ole raskaaksi tullu eli pillerit siis toimineet..

Äänestä
  • Pillerin aloituspäivällähän on väliä vain jos haluat ehkäisyn nimenomaan jo ensimmäisen kuukauden ajalle. Jos ei yhdyntä kuitenkaan ihan heti ole ajankohtainen (eli olet hankkinut pillerit hyvin ajoissa tai esimerkiksi aknen hallintaan, kivuliaisiin kuukautisiin tms.) niin ei tarvitse huolehtia päivästä niin tarkkaan.

    Kuvittelisin tosiaan että oikeasti ekana vuotopäivänä (vaikka olisikin tiputtelua) olisi kai parasta aloittaa. Kokemusta tosin ei asiasta ole. (Terveyskeskukseen voi muuten myös soittaa ja ihan ajanvarauksesta kysyä neuvoa, sairaanhoitajat osaavat hekin antaa neuvoja tai käydä kysymässä lähimmästä apteekista)

    Äänestä

  • **** kirjoitti:

    Pillerin aloituspäivällähän on väliä vain jos haluat ehkäisyn nimenomaan jo ensimmäisen kuukauden ajalle. Jos ei yhdyntä kuitenkaan ihan heti ole ajankohtainen (eli olet hankkinut pillerit hyvin ajoissa tai esimerkiksi aknen hallintaan, kivuliaisiin kuukautisiin tms.) niin ei tarvitse huolehtia päivästä niin tarkkaan.

    Kuvittelisin tosiaan että oikeasti ekana vuotopäivänä (vaikka olisikin tiputtelua) olisi kai parasta aloittaa. Kokemusta tosin ei asiasta ole. (Terveyskeskukseen voi muuten myös soittaa ja ihan ajanvarauksesta kysyä neuvoa, sairaanhoitajat osaavat hekin antaa neuvoja tai käydä kysymässä lähimmästä apteekista)

    Juu, ihan ehkäisyyn pillerit tulevat. Eipä toki ole ongelmaa käyttää vaikka sitä viikkoa lisäehkäisyäkään, mutta ajattelin jos jollain olisi samanlainen tilanne ollut/tietäisi. Voisin kyllä soittaa vaikka terveyskeskukseen, tai ehkäisyneuvolaan kysyäkseni asiasta. Minulla on myös ollut pillerit ennenkin, lopetin niiden käytön 1,5 vuotta sitten. Sillon kun pillerit aloitin, niin ei ollut tällaista ongelmaa, koska kivut ja kunnon vuoto alkoivat samana päivänä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-M- kirjoitti:

Elikkäs hankin pillerit tuossa toissapäivänä ja nyt siis odotan kuukautisia. Unohtui lääkäriltä kysyä hankkiessa, että milloin aloitan pillerit. Tiedän, että ne aloitetaan kuukautisten ensimmäisenä päivänä, siinä se ongelma vähän onkin. Koska minulla tulee päivä tai pari aina vähän tiputtelua, sitten sen päivän/parin päästä alkaa kunnolla vuotamaan ja silloin tulee sitten kivutkin. Joten aloitanko pillerit sitten vasta kun kunnon vuoto alkaa ja kivutkin tulevat vai jo tuolloin kun on vähäistä tiputteluvuotoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu