Pomoni väittää, että minun täytyisi tehdä 35 tuntinen työviikko, jos haluan yhden päivän vapaaksi, vaikka työsopimuksessa lukee työajakseni 11-30 tuntia viikossa. Eli eikö tuolloin pitäisi riittää että teen sen 30t/viikko ja silti voisin pitää vaikka seuraavalla viikolla yhden vapaapäivän ilman saikkutodistusta kun työaikaa ei ole tarkkaan määritelty? Auttakaa, tarvitsen sen yhden päivän tosiaan vapaaksi :(
Pomo valehtelee?
miten toimia?
6759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja työajat sovitaan siis aina viikoksi kerrallaan.
Kyllä sinulle vapaapäivät kuuluvat, laista ne löytyvät termillä "viikottainen vapaa.aika". Joissain yhteyksissä puhutaan myös viikkolevosta. Pomo on ymmärtänyt väärin, sillä lain mukaan viikossa on oltava yhtäjaksoisesti tuo 35 tuntia vapaata.
http://www.finlex.fi/fi/
Työaikalaki 9.8.1996/605
6 luku
Lepoajat ja sunnuntaityö
31 §
Viikoittainen vapaa-aika
Työaika on järjestettävä niin, että työntekijä saa kerran viikossa vähintään 35 tuntia kestävän keskeytymättömän vapaa-ajan, joka on mikäli mahdollista sijoitettava sunnuntain yhteyteen. Viikoittainen vapaa-aika voidaan järjestää keskimäärin 35 tunniksi 14 vuorokauden ajanjakson aikana. Vapaa-ajan tulee olla kuitenkin vähintään 24 tuntia viikossa.
kiitos vastauksesta. Mutta siis jos tarvitsisin kolmannen vapaapäivän viikolle. Eli siis pomo sanoo että jos haluan kolme vapaapäivää, minun täytyisi korvata ne tunnit mitkä olen poissa, vaikka työsopimuksessa ei ole tarkkaan määritelty kuinka monta tuntia pitäisi olla töissä viikossa. Anteeksi että ilmaisin asian epäselvästi, olen vain todella huono selittämään.. :(
Helpoimmalla pääsisit, kun suostuisit tekemään sen vapaan sisään edellisellä viikolla. Vai onko sulla joku muu este kuin laiskuus siihen, että et voi olla edelllisellä viikolla töissä yhden päivän enemmän.
Lauantaisin on lätkätreenit, joita en millään haluaisi missata jos nyt välttämättä haluat tietää. Ja sunnuntaisintoimisto on kiinni.
Jos työaika on noin epämääräinen, niin saat taatusti tuntipalkkaa, joten eikö se nyt ole sinunkin etusi että korvaat ne ylimääräisen vapaapäivän tunnit ja saat näin enemmän palkkaa?!?!