Lasse Virén

VHH vai RHH?

Kirjassa Lasse Virenin menestyksen portaat, kirjoittanut Lassen valmentaja Rolf Haikkola, sanotaan sivulla 410:

"Kun hapenkulutus on alle 50 % maksimista, rasva on hallitseva energianlähde, mutta hiilihydraattejakin kuluu. Kun hapenkutus on on 60-65 % maksimista, rasvan ja hiilihydraattien kulutus on yhtä suuri. Tätä rasittavammassa juoksussa hiilihydraatit ovat tärkein energianlähde.

Ihanteellisen ruokavalion energiasta ollaan monta mieltä, mutta yksi suositus on tämä: 55-50 % tai jopa 70 % saadaan hiilihydraateista, 15-25 % rasvasta ja 15- 20 % proteiinista."

Tässä yksi esimerkkipäivä (s. 263), elokuulta 1972, keskiviikko:

Ennen aamulenkkiä:
1-2 siivua paahdettua leipää, appelsiinimarmeladia, juustoa, voita, 1 lasi vettä 2tl hunajaa

Lenkin jälkeen:
1 lasi puolukkamehua, 1 purkki mansikkajogurttia, 1-2 palaa ruisleipää, 2 keitettyä munaa, riisipuuroa, mustikkakeittoa, 1-2 lasia maitoa

Iltalenkin jälkeen:
Keitettyä makaronia, perunoita, 1-2 wieninleikettä, lehtisalaattia kermakastikkeessa, 1-2 ananasrengasta, tomaattia, kukkakaalia, porkkanaraastetta, 1-2 palaa ruisleipää, voita, 1-2 lasia maitoa

Illalla: kahvia ja leivos

11

854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja kaukana

      lautasmallista ! Karmaiseva esimerkki hilloineen ja leivoksineen sekä sokerijogurtteineen. Normi-ihmiselle 99% todennäköisyydellä tulisi diabetes !

    • Veijo

      "Ihanteellisen ruokavalion energiasta ollaan monta mieltä, mutta yksi suositus on tämä: 55-50 % tai jopa 70 % saadaan hiilihydraateista, 15-25 % rasvasta ja 15- 20 % proteiinista.""

      Haiskahtaa pitkälle kuolleilta ja kuopatilta luuloilta.

      • heh !

        >

        Heh, milloin WHO on suosituksensa kuopannut ?

        Uskotko ihan oikeasti, että näin on käynyt ? Niin, siitä voit miettiä, kuka elää harhamaailmassa kun nuo suositukset on erittäin hyvin voimassa - eikä ole edes näköpiirissä mitään, mikä niitä radikaalisti muuttaisi.


    • vh2010

      Eihän tuo ruokavalio ainakaan VHHta ole, lähempänä runsashiilihydraattista, mutta ei tuo ainakaan mitään leipätiedotuksen mallia noudata, tuossahan syödään leipää "vain" 3 - 6 palaa, kun taas leipätiedotuksen suositus on 6 - 9 palaa.

      Jokainenhan ymmärtää varmaan sanomattakin että mikäli paino on tarkoitus pitää normaalirajoissa, niin aktiiviurheilijan ruokavalion tulisi olla erilainen kuin henkilön jonka liikkuminen rajoittuu lähinnä sohvan ja jääkaapin väliin. Tuolle suositukselle että jokaisen ihmisen tulisi saada 50 - 60 energiaprosenttia hiilihydraateista, en ole löytänyt mitään tieteellistä perustetta, vaan pidän tätä suositusta lähinnä maatalouspolitiikasta johtuvana. Noin suuri hiilihydraattimäärä voi sopia aktiiviselle liikunnan harrastajalle tai hyvin raskasta työtä tekevälle, mutta ei varmaankaan aivan kaikille yhtä hyvin.

      t. Vesa Halonen

    • kohtuus kaikessa

      Ihan ok ruokavalio ja arvatenkin kaikkea käytetään kohtuudella. Itse olen syönyt tuohon tapaan koko ikäni ja olen aina ollut hoikka. Lenkkeillyt olen toki ikäni, mutta vain 3-4 krt viikossa. Tuo iltapala on melkoinen yllätys, no kai sillä hoidetaan mieltä eli se on ikäänkuin palkkio pulkkaan menneestä päivästä :)

    • heihauki

      varmaan lihois tuollasella ruokamäärällä muodottomaksi.Harvassa porukkaa joka liikkuu ja kuluttaa niinkuin Viren teki.
      Tietty on sitten niitä jotka eivät liho vaikka söisivät pelkkää rasvaa tai sokeria.

      • sitten kyse

        siitä nk. läpipasko-ilmiöstä ?


      • kohtuus kaikessa

        Missäs tuossa puhuttiin määristä?

        Hassu tuo VHH-laisten suhtautuminen ruokaan: jos syödään muuta kuin VHH-pöperöitä, niin niitä syödään valtavia määriä. Senkö takia lihoitte "virallisterveellisellä" muodottomiksi?

        Lassen annoskoko on täytynyt olla kohtuullinen jo sen takia, että mies harjoitteli pari kertaa päivässä. Isot annokset painaisivat vatsassa ja haittaisivat harjoittelua.


    • Anonyymi

      Alko sitten purraa puolestaan tämä kirja meni meillä huusiin

      • Anonyymi

        Siellähän sitä saa rauhassa lukea...


    • Anonyymi

      Puuroa, leipää, jogurttia, hedelmiä. Niitä minä syön ja olen hoikka liikunnan harrastaja. Keto-VHH sopii ehkä sohvan ja jääkaapin väliä liikennöivälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe