Tilanne?

Situaatio

Eli nyt oletetaan, että on seuraavanlainen tilanne? On 18v poika ja vuotta nuorempi tyttö. He tutustuivat ja tyttö alkoi selvästi flirttailemaan ja halaa useasti ja pitää kädestä kiinni. Tällä pojalla on sellainen tunne ettei ole valmis seurustelemaan/tai hän pelkää, että tuhoaa ystävyyden jos alkaa seurustelemaan, koska hän ei ole aikaisemmin seurustellut. Ja molemmat osapuolet tykkkäävät toisistaan. Mitä pojan pitäisi tehdä?

5

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MiikViik

      Kysymys: Haluaako poika seurustella tytön kanssa, jos se menee hyvin? Vai haluaako poika etsiä parempaa tyttöä?

    • m vast

      Pojan pitäisi miettiä vähemmän, onko kyseessä Se Vakava Seurustelu ja keskittyä vaan tekemään sillä lailla kun hyvältä ja oikealta tuntuu, eli viettää niin paljon ja sen tyyppistä aikaa tytön seurassa kuin molemmat yhdessä kokevat mielekkääksi. Itse tein sun ikäisenä sen virheen, että en vain antanut tuollaisten asioiden mennä omalla painollaan, vaan mietin sinun tapaasi ihan liikaa kannattaako ruveta ja paljon arvokasta elämänkokemusta jäi saamatta ja upeita muistoja syntymättä. Ja sitten samojen hankaluuksien kanssa joutuu kuitenkin myöhemmällä iällä lyömään päätään seinään, olisi vaan jo heti silloin kannattanut alkaa se naisten ja ihmissuhteiden logiikkaan tutustuminen rohkeasti. Vielä kerran: jos tyttö on kiva ja mukava ja saa tunteisiisi liikettä, niin tartu tilaisuuteen, pieni epävarmuus kuuluu vain asiaan.

    • panomies5000

      vanhana sitten kaduttaa kun jäi sekin yks nuori herkkuperse kokeilematta

    • mutta eteenpäin :)

      Pojan pitäisi vaan antaa palaa, mutta olla rehellinen: kertoa siis tytöllekin, ettei ole nyt ihan varma, koska ei halua tuhota ystävyyttä. Jutella siitä, mitä ystävyydelle sitten kävisi, jos homma ei toimi. Mutta kyllä jos toisesta tykkää, kannattaa ainakin pari askelta pidemmälle katsoa, koska sitten kuitenkin kaduttaa ettei uskaltanut. Pelko on aina, mutta sen ei pidä antaa estää elämästä. Sitten jos todellakin tuntuu, että tyttö ei vaan ole oikea tähän juttuun, niin eri asia. Mutta se, ettei ole koskaan seurustellut ei ole mikään este tai sano sitä, että pieleen menee: kaikkihan me jostain ollaan aloitettu!
      Voihan sitä myös sopia ensin että tapaillaan, ja seurustellaan hieman kevyemmin, ettei tässä nyt heti olla naimisiin menossa, katsotaan rauhassa... Ja sitten vasta tehdä päätökset. Älä torju hyvää juttua suoralta kädeltä, voihan se olla, että se onnistuukin... Ja toisaalta, jos suhde ei ikuisesti kestäkään, voi siitä jäädä hyvät muistot koko elämälle, ja jos ei jää edes hyviä muistoja, niin ainakin oppia ja kokemusta :)

    • Tämän tytön pitää opettaa poikaa niissä kuvioissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      129
      1350
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      121
      1199
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      102
      1000
    4. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      281
      894
    5. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      113
      877
    6. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      755
    7. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      21
      753
    8. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      30
      723
    9. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      52
      719
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      49
      629
    Aihe