Ongelmana mulla että alahampaat tulevat vähän ylempien päälle. Syöminen ja puhuminen on joskus vaikeahkoa, kaikki kivut ja lisäksi näytän jossainmäärin typerältä sivusta. Leikkauksen varmaan saakin, mutta onko hinnat jotain riistoluokkaa tyyliin tuhansia euroja? En omista rahaa enkä käy töissä, olen 20v. Toisaalta en haluaisi olla sössöttävä rumilus loppuikääni. :)
Leikkauksen hinta?
Duuuurrrgh
5267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lisäys että leikkausta suositeltiin hammaslääkärissä mutta nuorempana jätin asian sikseen, kun asiaa painostettiin liikaa.
Kai siitä jotain korvausta kai pitäis saada ettei tarvi maksaa itteensä sairaaks. :o
Vähän hamkalampi juttu tuo korvausasia. Alaikäisenä olisit saanut hoidon ilmaiseksi, mutta aikuisena sen joutuu usein maksamaan itse. Kannattaa kuitenkin ennen yksityiselle suuntamista kysäistä tk hammashoitolasta voisitko saada lähetteen leikkaukseen nyt, kun kerran vaivoja/haittaa on muitakin, kuin pelkkää esteettistä. Silloin et joutuisi maksamaan muuta, kuin joitakin poliklinikka maksuja ja leikkauksen osalta ilmeisesti päiväkirurgisen maksun (n.90€).
Olin jo 18 kylläkin kun leikkauksesta puhuttiin kunnolla ensimmäistä kertaa ja nuorempana yritettiin saada hampaita oiottua :p Ok ehkä se menee niin, on siitä haittaa muutakin kuin ulkonäkö.
Ei todellakan joudu maksaan itse. Itsellä oli syväpurenta ja olisin päässyt julkiselle isoon leikkaukseen. Jos ei onnistuu niin kannattaa vaihtaa kotikuntaa sellaiseen joka tuon tekee. Tuohan on selvä terveydellinen haitta.
" Ei todellakan joudu maksaan itse. Itsellä oli syväpurenta ja olisin päässyt julkiselle isoon leikkaukseen. "
Kyllä yli 18 v joutuu maksamaan polimaksut ja leikkauksen osalta päiväkirurgisen maksu sekä lisäksi mahdolliset käynnit terveyskeskuksen hammaslääkärillä, niin kuin jo tuossa aiemmin kerroin. Eli ei ilmaista, mutta kohtuu hintaista voisi sanoa. Sitähän minä tarkoitin, että yksityiselle ei kannata heti rynnätä maksamaan itseään kipeäksi, kun kerran on ihan terveydellistä syytä hoitaa asia kuntoon ja haittaa/vaivaa tuosta on ollut.