Mitäs nyt tehdään. Avokki (mies) sitten vaihtoi minut vanhempaan. Ensin ilmoitti että on löytänyt uuden ja sitten jo muutti yhteen uuden kanssa. Mites sitä osaa elää "sinkku" elämää 14 vuoden avoliiton jälkeen, kun lapsikin on ja ikääkin mulla yli 30.
Mitäs nyt ??
Onko elämää
13730
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kun miehiä iskemään mistä vain ja kyllä niitä miehiä löytyy ja kyllä sitä sinkkuelämää osaa viettää jos haluaa mutta älä ota ketään kotiosi asumaan ennen kun lapsi on muuttanut pois kotoa eli tapaa miehiä muualla eikä lasten tertte tietää mitään. Netistä senssipaltoilta löytyy vaikka kuinka paljon mieä ja osa voi olla vapaitakin.
Koska olet jo noinkin vanha kannattaa ainakin talousasiat ajatella seuraavaa tiliä pidemälle.
Uusi suhde tulee jos on tullakseen muttei se kuitenkaan ole enää sitä samaa kuin tuo nuoruuden tuoma hulluus. Vanhempana syntyneet uudet suhteet on jotenkin keinotekoisempia ja kyynisiä (kun ei silloin aikanaan onnistuttu jne.)
Anyways mun pointti oli siis että kannattais tutustua tähän uuteen lakiin, että miten sitä vois soveltaa tähän caseen. Voit vaatia tasinkoa jos olet osallistunut perheenne hyvinvoinnin rakentamiseen, eikä se tarkoita automaattisesti rahallista panostusta. Voihan olla niin että olet huolehtinut lapsestanne, että mies voi keskittyä paremmin työhönsä.
ja rotan nakertavat neuvot.
Voimia miehelle
Ei se nyt eduskunnassa hyväksytty laki vielä ole edes voimassa. Eikä sitä takautuvasti voi soveltaa muutenkaan.
Jos sä oot melk koko eläamäs uhrannut jollekin joka sit löytää taas uuden elämän,
niin ei muuta kun kova kovaa vastaan.
LAKI ON VOIMASSA MYÖS TAKAUTUVASTI
haistakaa v kaikki machomiehet.
Toimii muuten takautuvast...SORI VAAN
Tollanen mulkku (hei haloo?) ku sä antsaitsis saman kohtalon.
Ootko sama mieltä että kun laki ei mukamas ole voimassa voit toimia ku siat pellossa?
Jos ap:llä on kuristusmustelmia ja kuoleman läheisyytä sun muuta tuskaa niin
VÄITÄTKÖ ETTEI MITÄÄN KORVAUSTA ?
Pettävä mies on AINA syypää liikoine hormoineeneen ja väkivaltaisuuksineen.
Kun kerrankin lyö niin voit valittaa vaikka hoviin niin voitto on varma.
OLET LAIN OIKEALLA PUOLELLA SIIS AP ÄLÄ ANNA PERIKSI.
Uuusi avoerolaki antaa sinullekin lisävoimaa kamppailussasi.
ÄLÄ JÄÄ YKSIN ONGELMINESI.
Mutta nyt lakimiehet haluavat kalastaa isoja kaloja syvissä vesissä, joten älä maksa liikaa mihinkään.
Lain viimeisestä pykälästä kopioitu:
"Tätä lakia ei sovelleta, jos avoliitto on päättynyt ennen tämän lain voimaantuloa."
Jos tuo
"Tätä lakia ei sovelleta, jos avoliitto on päättynyt ennen tämän lain voimaantuloa."
Pitää paikkansa niin miten avoliitto katsotaan päättyneeksi ?
Jos on esim. suutuspäissään pari yötä pois kotoa niin onko se sitä sitten - tai jos on vaikka puoli vuotta ?
Ikää vasta alle 40, ja olet sinkku? Nyt kuule baanalle-siellä on miestä, ja isompaa meisseliäkin tarjolla.
AAAH, tuo avoliiton ihanuus! Voi tulla ja mennä aivan kuin haluaa: yksi huorattava tai huorapukki kun alkaa kuvottamaan niin : "heippa, kivaa oli niin kauan kuin sitä kesti!" ovi on avoin ja kaikista velvollisuuksista vapaana voi vain avata sen ja poistua. Puhtain käsin.
Ehkä opit tuosta sen verran että käytät kaiken energiasi huolellisesti ja harkiten hankkimaan lapseesi. Unohda sinkkuelämä. Sinä ET ole sinkku! Sinä olet yksinhuoltaja äiti. Sen tuoma velvollisuus on niin paljon arvokkaampi kuin huoraaminen. Lisaksi laahata vieraita miehiä kotiisi on rikos lastasi kohtaan: antaa hänen kiintyä heihin ja sitten heidät repäistään pois hänen elämästään täysin tuhoaa lapsen luottavuusindksin.
Joten keskittäydy lapseesi ja hänen opintoihinsa, ystäviinsä ja harrastuksiinsa. Tue häntä henkisesti ja osallistu täysillä hänen ohjaamiseensa.
Lapsesi on sinun velvollisuutesi yh äitinä, EI sinkkuna.
Miten tilanne muka eroaa avioliitosta? Ei niiden eropapereiden täyttämiseen paljoa aikaa mene. Ja lähteä voi ihan samalla lailla: "heippa, kivaa oli niin kauan kuin sitä kesti!"
Miten voit valittaa omaa tilannettasi ?
Ajattelisit lapsiasi/lastasi ensin, hyi häpeäisit.
Siinä mielessä reilu mies, ettei roikottanut sua mukana kaiken maailman kolmio- ja neliödraamoissa kauempaa...
Ihminen on sopeutuvainen. Elämä ei lopu siihen kolmeenkymppiin, ihmiset elää jopa 100 vuotiaiksi.
Nauti nyt vapaudestasi. Jos lapsesi on pieni, hanki muutaman kerran kuussa sille hoitaja ja lähde pois kotoa siksi aikaa. Isommat muksut pärjäilee jo yksinääkin.
Ala liikkumaan, hanki harrastuksia, opiskele. Laita itsesi hyvään kuntoon. Nauti elämästä.
Onhan roolin muutos iso asia. Jos tähän mennessä olet ollut vain äiti ja avopuoliso, niin nyt saatkin olla nainen.