Hiusvärit ilman PPD:TÄ!

Erittäin kiinnostunu

Kuulemma 20 % hiusväreistä ei sisällä PPD:tä, mitkä ne ovat? Eli tarkasti merkit, kiitos! Ihan kaupoissakin niitä on ilmeisesti myynnissä, eli muitakin pitäisi olla kuin pelkästään kampaamokäytössä olevat Elumen-värit.

8

13574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en osaa sanoa

      Tuoteseloste löytynee paketeista... Nyt on kuitenkin muistettava, että 45min ohjelmassa oli nimenomaan kyse ppd:lle a l l e r g i s i s t a ihmisistä. Allerginen voi olla myös pähkinöille, jotka allergiselle saattaa aiheuttaa jopa tappavan tukehtumisreaktion. Tomaatille allergisia on paljon...jne. Allergiat aiheuttavat erilaisia ja tasoisia oireita. Moni ruoka-ainekin aiheuttaa allergiselle iho-oireita. Jos naapuri on pähkinäallergikko, tuskin sen vuoksi toinen jättää pähkinöitä syömättä?
      Allerginenkin voi olla kosmetiikan mille aineosalle tahansa, vaikka se olisi puhdas luonnontuote. Aivan kuten on ruoka-aineissakin. Metalliallergikko reagoi helposti mustaan hiusväriin, vaikkei herkistyisikään ppd:lle...
      Kampaamoväreistä voit käydä pyytämässä "allergiatestin" käsivarteesi ennen varsinaista värikäsittelyä. Jos testikohta ei ärsyynny, voit huoletta värjäyttää hiuksesi. Kampaamotuotteista esim. Swartzkopfin Essensity- värit (=kestoväri) eivät sisällä mitään hajusteita, ammoniakkia, silikoneja, parafiini-/mineraaliöljyjä, parabeeneja, formaldehydijohdannaisia jne.

    • Inguz1

      Mitä tummempi väri - sen enemmän PPD:tä. Siinä pääsääntö kyseisen aineen toiminnassa. Ei ole sidoksissa niinkään sarjoihin, vaan PPD on tummia sävyjä aikaansaava väripigmentti.
      Yhtä allergisoiva aine kemiallisissa käsittettelyissä on värien yhteydessä käytettävä resorsiini eli Recoersinol.

    • Tia
    • etta_86

      Yleisin hiusväriallergian aiheuttaja on parafenyleenidiamiini (PPD)
      PPD (INCI: P‐PHENYLENEDIAMINE) on eniten käytetty kestohiusväriaine. Sitä ei voida toistaiseksi korvata millään muulla väriaineella, koska mikään muu väriaine ei ole yhtä toimiva. Muilla väriaineilla ei voida saavuttaa vastaavia värjäystuloksia.

      PPD on tunnetuin allergisia reaktioita aiheuttava hiusväriaine. Arvion mukaan sitä on turvallista käyttää hiusväreissä enintään 2 % pitoisuutena (direktiivi 2009/130/EY). Sitä ei saa käyttää kuin hiusväriaineena.

      PPD:tä sisältäviin kuluttajatuotteisiin on laitettava varoitusmerkinnät: "Saattaa aiheuttaa yliherkkyyttä. Sisältää fenyleenidiamiineja. Ei saa käyttää silmäripsien eikä kulmien värjäykseen."
      PPD ja PTD (INCI: TOLUENE‐2,5‐DIAMINE) ovat samansukuisia aineita.
      PPD korvataan usein paratolueenidiamiinilla (PTD)

      • haluun tietää

        Eikö muka noissa kestoripsi ja kulmaväreissä ole PPD:tä????


    • kunnonvastaaja

      Henna ei sisällä PPD:tä, eikä se vahingoita hiuksia. Hennasta tulee punainen, mutta sekoittamalla sitä Indigoon siitä on mahdollista saada ruskeampi tai musta. Hennaa on turvallista käyttää, eikä se vahingoita hiuksia, sitä ei vaan voi helpolla vaalentaa. Täytyy vaan muistaa varmistaa, että se ei ole henna sekoite vaan 100% hennaa ja samoin Indigo 100% indigoa. Santen ym. sekoitukset eivät värjää kunnolla.Täältä voi katsoa millaista väriä hennalla on mahdollista saada: http://www.hennaforhair.com/mixes/index.html

      PPD:tä ei yleensä myöskään ole värinpoistossa, tosin sitä on niissä vaalentavissa hiusväreissä kuten polyblondeissa. Myöskään suoravärit eivät sisällä PPD:tä.

    • nefernefernefer

      Minäkin olisin utelias tietämään mitä ovat Elumenin lisäksi ne 20 % hiusvärejä joissa ei ole PPD:tä ? Tietääkseni tällaisia hapetteen kanssa myytäviä värejä ei yksinkertaisesti ole - jos olisi, kuka olisi ( nykyään kun tästä jo tiedetään ) niin hullu että ostaisi niitä 80 % väreistä joissa sitä myrkkyä on ....

      Monet marketti- ja kampaamoasiakkaat, kuten kampaajat itsekään, eivät kuitenkaan tiedä tai välitä ajatella kuinka vaarallinen paraphenyleenidiamiini on, toivotaan vaan ettei tapahdu omalla kohdalla mitään.

      Ppd:tä on tosiaan kaikissa hapetteellisissa kesto- ja kevytväreissä, myös aivan vaaleissa sävyissä jos hapete on mukana - muttei kuitenkaan puhtaissa väriä poistavissa blondausaineissa jotka ovat siis turvallisia käyttää.

      PPD ei ole itsessään väriaine, vaan pigmentinkehittäjä. Ennen tuloaan hiusväriteollisuuteen käytettiin valokuvalaboratorioissa. Ne jotka on harrastanu valokuvien kehittämistä pimiössä tietää miten myrkyllisiä aineita siellä käytetään.

      Pahimmillaan PPD-oireet ovat: äärimmäisen kutiseva, verta ja visvaa vuotava päänahka, sierettyneet korvat, turvonnu päänahka ja muodottomaksi turvonnu naama, umpeenmuurautuneet silmät, turvonneet hengitystiehyeet, koko vartalon nokkosrokko. Pahimmissa tapauksissa ppd-allergia on aiheuttanu sydämeen pysyvän flimmerin tai munuaisvaurioita.

      Sillä ei ole merkitystä onko värissä mukana ammoniakkia tai parabeeneja; ammoniakki tuoksuu pistävältä nenään muttei ole mikään allergeeni ja parabeenit ovat tavallisimpia käytettyjä säilöntäaineita, väite ettei niitä ole jossain tuotteeessa on pelkkä myyntikikka koska sillä ei ole merkitystä, ainoastaan sillä on, onko värisekoituksessa mukana ppd:tä.
      PPd voi olla sisällysaineluettelossa monella eri nimellä, niitä on jopa 10 kpl, tavallisimpia johdannaisia joissa kemiallinen kaava on hiukan erilainen mutta potentiaaliset reaktiot samat jos "hyvin " käy, on 2,5 tolueenidiamiini ja aminophenol.

      Myös jotkut suoravärit sisältää PPD:tä, täytyy lukea pakkauksen INCI.

      Yleensä suoraväreissä ei ole ppd:tä; tehokkaimmin värjäävä suoraväri on oman kokemukseni mukaan Elumen ja sitä voi kuluttaja tilata netin kautta esim Saksasta.

      Myös ed.m. hennaindigoseoksella voi värjätä hiuksensa. Aika työlästä mutta moni on mieltyny siihen - mutta suht monet on myös indigolle allergisia koska se on lievästi alkaalista, joten kannattaa tehdä allergiatesti.
      Indigoallergia ei kuitenkaan koskaan aiheuta ppd-allergia/myrkytysreaktiota.

    • Anonyymi

      Jos PPD oli kielletty Suomessa myytävissä kestoväreissä ennen EU-jäsenyyttä, niin mitäköhän sen tilalla käytettiin kehitysaineena silloin? Itsekin värjäsin jo 80-luvun lopussa tummilla kestoväreillä, samoja merkkejä mitä vieläkin on myynnissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      189
      8603
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4738
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4238
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3792
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3216
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2980
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2676
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2491
    9. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      41
      2218
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2203
    Aihe