Finkkareiden laatu?

Pahasti pettynyt

En tiedä oliko odotukset liian korkealla vai onko muuten vaan huono päivä, vai korvat tukossa?

Tilasin Finnkaraoke 2000 vol 3 levyn (kotikaraoke) ja kuola valuen odottelin sen saapumista. Kun sain levyn koneeseen, piti oikein alkaa etsimään, että mikä nappula mikserissä on lipsahtanut väärille hehtaareille. Vanhoihin Finkkareihin kun vertaa, niin ei nyt kehtaa sanoa että täyttä paskaa, mutta kaukana kuitenkin hyvästä vanhoihin verrattuna. Ei vaan jostain syystä meinaa millään saada soimaan kunnolla, jotenkin puuromaista/liian basso-voittoista kaikki biisit. Samaten volumea saa säätää reilusti kovemmalle kuin vanhoissa.

Onko muilla vastaavia kokemuksia, vai pitääkö alkaa tilailemaan aikaa korvalääkärille.

5

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A-P-U-V-A-!

      Onhan uusien finkkareiden laatu täyttä sontaa vanhoihin verrattuna. Nythän niitä valmistaa sama lafka kuin mikä tekee pokkareitakin.Taso/kappalevalinta aika avutonta kuten myös taustat, joissain kappaleissa on vielä aivan sama tausta kuin pokkareilla ja alkuun kaikki kappaleet onkin pokkari osastolta.Alas on Warneri vajonnut kuin tollasen kutaleen on valinnut tarinansa lopettajaksi.Finkkareiden valmistajat (siis ammattimuusikot) siirtyi tekemään Magnumille taustoja eli tulevaisuudessa jos haluaa hyviä taustoja on hankittava Magnumeja. Ostin onnessa kaikki ja nyt myyn tai vaihdan toimivaan ladaan tai vaikka anoppiin.

      • Pahasti pettynyt

        minäkin tilatessani, että tilaanko Magnumin vai Finkkarin, molemmilla kun oli kuitenkin sama biisi jota havittelin. Magnumin kyllä tiesin, että se on aika hyvä, mutta tosiaan noita vanhempia Finkkareita muistellen päädyin sitten ojasta allikkoon.
        Ei siinä, kyllähän sen tuolta Finkkariltakin laulelee, tietääpähän nyt ettei tarvii toista saman sarjalaista ostaa. Ja kerta kerran jälkeen tuntuu, että varmaan se on se Magnum ostettava myöskin, soi se niin paljpn paremmin kuitenkin.


      • Mamma Maria
        Pahasti pettynyt kirjoitti:

        minäkin tilatessani, että tilaanko Magnumin vai Finkkarin, molemmilla kun oli kuitenkin sama biisi jota havittelin. Magnumin kyllä tiesin, että se on aika hyvä, mutta tosiaan noita vanhempia Finkkareita muistellen päädyin sitten ojasta allikkoon.
        Ei siinä, kyllähän sen tuolta Finkkariltakin laulelee, tietääpähän nyt ettei tarvii toista saman sarjalaista ostaa. Ja kerta kerran jälkeen tuntuu, että varmaan se on se Magnum ostettava myöskin, soi se niin paljpn paremmin kuitenkin.

        Minä olen odotellut Tatsian uusia levyjä, mutta ei kuulu eikä näy. Toivottavasti tontut ei ole tehneet tepposia ja vieneet väärään osoitteeseen. Joko löytyy sellaisia, jotka ne uudet levyt ovat saaneet ja oliko hyvää kamaa?


    • Pahasti pettynyt

      ja ostin Magnumin levyn.

      Huomasin tuossa finkkarissa sen, että jos laittaa opaslaulu-raidan päälle, musiikki kuulostaa lähes musiikilta, ja voluumi nousee huomattavasti. En noista jutuista hirveästi ymmärrä, mutta voiko olla niin, että on tehty raita laulun kanssa, ja siitä on vaan koneella poistettu laulu (ja samalla vähän muutakin)? Joka tapauksessa aivan käsittämätöntä paskaa, varsinkin jos vertaa vanhoihin finkkareihin.

    • seinä ruusunen

      ainakin kun oli vielä karaokessa vanhat LD levyt niin finkkareilla oli parhaat taustat nyt kun se ei kuulemma oo saman omistuksessa niin taso on tippunut vanhat finkkarit on parempii kun moni muu levyn valmistaja esin jos vertaa paula koivuniemen biisii sua vasten aina painautuisin ja kuuleeko yö kyllä mielummin laulan vanhalta LD levyltä ne kun melkkarin paskalta mikä kuulostaa kun hautajaislta ja en voi sietää laulavan koiran taustoja täytyy sanoo että levyjä ei ole enään joilla oikeesti olis hyvä laulaa

      vanhat finkaraoket on parempii kun joku muu valmistaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      280
      2621
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2453
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2195
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      76
      1877
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1628
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1406
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1308
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1130
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1099
    Aihe