mies maksaa

Minulla on omituinen ongelma, joskaan en tiedä voiko tätä edes ongelmana pitää. Nimittäin se, että tapailemani mies maksaa aina kaiken! Ja toimii aina niin etten edes kehtaa alkaa rahaa antamaan mihinkään. Esim. mennessämme kahville/ baariin hän vie minut ensin pöytään istumaan ja sanoo sitten hakevansa juomat ja kysyy mitä haluan. Kaupassa käydessämme hän laittaa ostokset tiskille ja antaa minulle laukun/kassin ja sanoo, että jospa minä menisin pakkaamaan ostoksia! Tms.
Eihän tilanteessa sinänsä mitään vikaa ole ja ko tapaus on muutenkin varsinainen herrasmies, mutta välillä tulee hieman outo olo kun en koskaan maksa mistään mitään! Ja tosiaan, tilanteet ovat usein sellaisia, että minusta tuntuisi typerältä alkaa rahaa tarjoamaankaan.
Kertokaa nyt arvon väki, että miten näitten maksamisten oikein kuuluisi mennä? Käyttäydynkö töykeästi kun en ole tarjoutunut maksamaan omiani, eli pitäisikö minun alkaa vain tuputtamaan sitä rahaa kun sellainen tilanne eteen tulee?
Selvennykseksi vielä, että emme siis seurustele, olemme tapailleet muutaman viikon ajan nyt.
364873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Sano, että asia vaivaa sinua ja haluaisit osallistua kustannuksiin, jos oikeasti haluat. Sopikaa etukäteen kumman vuoro on maksaa. Maksutilanteessa noista tulee helposti ihan hölmöjä tilanteita ja mies saattaa tuntea itsensä nolatuksi.

Äänestä
  • miksi/ millä tavalla mies tuntisi olonsa nolatuksi?

    Äänestä

  • Samaa mieltä. Sano, että asia vaivaa sinua, hän on todellinen harvinainen herrasmies, mutta tunnet olosi siipeilijäksi tms.

    Äänestä

..niin mitä väliä, homma menee tasan.

Äänestä

Usein herrasmiehillä on periaate, että tapailun aikana syntyvät (tapaamiseen liittyvät) kustannukset kuuluvat miehelle. Mikäli nainen tyrkyttää "omaa osuuttaan" puhtaana rahana, niin sitä voidaan pitää jopa kiusallisena. Kustannuksia kannattaa tasapainottaa tarjoutumalla maksamaan kokonaisuuksia (minä tarjoan tämän), koska muutoin miehelle saattaa muodostua hyväksikäytetty olo. Tasapainoiseen parisuhteeseen kuuluu kustannuksien jakaminen, joka ei kuitenkaan tarkoita sitä että kaikki laitetaan puoliksi.

Arvosta, mutta elä väärinkäytä miehen käytöstapoja. Vähemmän provosoitu osallistuminen kustannuksiin kertoo herrasmiehelle sen, että olet kiinnostunut itse miehestä - et elättäjän roolista.

Äänestä

Siis olette tapailleet muutaman viikon ettekä seurustele mutta käytte yhdessä kaupassa? En ihan hahmottanut tilannettanne, mutta lieneekö se niin tarpeenkaan...

Mielestäni aika hyvä nyrkkisääntö on se, että jos mies tarjoaa juoman niin naisen kuuluu olla miehen seurassa niin kauan kuin tuon juoman juominen kestää. Enempää kuin yhtä juomaa ei kannata mieheltä hyväksyä, se antaa naisesta jo aika halvan vaikutelman. Jos taas on kyseessä ihan varsinaiset treffit, esim. teatteri tai illallinen, niin jos nainen antaa miehen maksaa, on se lupaus tavata mies uudelleen. Itse olen tuota soveltanut ja ainakin illallisella se toimii hyvin, koska siinä vaiheessa kun lasku tuodaan, olen jo tutustunut mieheen sen verran että tiedän, tahdonko tavata hänet vielä. Jos tahdon, annan hänen maksaa, jos en, maksan itse oman osuuteni. Eikä se ole miehelle kiusallista, jos sen tekee luonnollisesti eikä tee siitä sen isompaa numeroa. Ruokakaupassa en vielä toistaiseksi ole käynyt treffeillä, eli siitä en tiedä miten toimia jos mies komentaa pakkaamaan :D

Ja tosiaan jos mies tarjoaa niin se tapahtuu nimenomaan ensimmäisillä treffeillä, ei enää seuraavilla!

Äänestä
  • Miksi käydä treffeillä ruokakaupassa?
    Siksi, koska ko treffit olivat extempore "vai tehtäiskö sun luona pizzaa ja katsottais leffa" -treffit. Ex tempore luonteensa johdosta pizza-aineet puuttuivat ja päädyimme ruokakauppaan. Toinen kerta oli lähestulkoon samankaltainen tilanne.
    Mutta voishan siellä ruokakaupassa varmaan ihan kunnollakin treffeillä käydä, vois olla aika eksoottista. Ryystää esim. Citymarketin euron sumpit siinä ja katsella vaatteita. Ja jos oikein hulluksi heittäytyis niin vois käydä esim. testaamassa pölynimureita.

    Äänestä

  • ap kirjoitti:

    Miksi käydä treffeillä ruokakaupassa?
    Siksi, koska ko treffit olivat extempore "vai tehtäiskö sun luona pizzaa ja katsottais leffa" -treffit. Ex tempore luonteensa johdosta pizza-aineet puuttuivat ja päädyimme ruokakauppaan. Toinen kerta oli lähestulkoon samankaltainen tilanne.
    Mutta voishan siellä ruokakaupassa varmaan ihan kunnollakin treffeillä käydä, vois olla aika eksoottista. Ryystää esim. Citymarketin euron sumpit siinä ja katsella vaatteita. Ja jos oikein hulluksi heittäytyis niin vois käydä esim. testaamassa pölynimureita.

    Kiiti vinkistä! Tuolla tavalla voisi testata tytön huumorintajua. Viidennen pölynimurin jälkeen tosikot ois tippuneet jo kelkasta :D

    Äänestä

inhoan siiveläeläjiä, varsinkin jos ei missään asiassa ole halua maksaa/osallistua ostoihin, vaan miehellä kaiken maksattaa. Sulla on kuitenkin hyvä asenne,että haluat maksaa ja osallistua kuluihin. Entä jos mies on pienempi palkkainen?

Äänestä

Olet tavannut ns. AT-miehen, joka on tottunut siihen, että hän joutuu aina maksamaan, siis ostamaan naisen suosion. Luulen että miehen kiinnostavuudessa ja älykkyydessä tulet huomaamaan myöhemmin suuria puutteita. Hän ei maksa ensimmäistä kertaa naisenkin edestä, joten hänen rahatilanteesa saattaa myös olla heikko.

Toisaalta, jos tilanne olisi sinulle OIKEASTI epämieluinen, niin ei kai olisi aikuiselle ihmiselle mikään ongelma ottaa tilanne haltuun ja maksaa oma osuutensa, haluat nyt vain hyväksyntää. Naiset yleensä tuollaisen miehen tavatessaan, käyttävät härskisti häntä hyväkseen ja laskevat että omat rahat säästyy.

Vinkkinä: Jos joskus tapaat parempitasoisen miehen, niin älä odota että hän maksaa sinulle kaikki, hän voi antaa sinulle kenkää, koska ei ole tarvinnut tottua ostamaan naisia rahalla.

Äänestä
  • "Toisaalta, jos tilanne olisi sinulle OIKEASTI epämieluinen, niin ei kai olisi aikuiselle ihmiselle mikään ongelma ottaa tilanne haltuun ja maksaa oma osuutensa, haluat nyt vain hyväksyntää. Naiset yleensä tuollaisen miehen tavatessaan, käyttävät härskisti häntä hyväkseen ja laskevat että omat rahat säästyy"

    Toi oli hyvin sanottu :D
    Itse olen siitä miehestä sitä mieltä että kohta tuolle naiselle paljastuu että mies onkin jo naimisissa tai muuta vastaavaa ja käyttää naista hyväkseen ja makselee mielellään naisen kysymykset hiljaiseksi :D

    Äänestä

Tämähän olikin aika läheltä omaa elämääni. Olen seurustellut muutamia kuukausia itseäni huomattavasti vanhemman (olen itsekin jo nelisenkymmentä) ja parempituloisen miehen kanssa. Hän maksaa automaattisesti aina kaiken. Olenkin ratkaissut asian osaltani niin, että ehdotan hänelle välillä että saanko minä tarjota sinulle (esim kaljat tai ruoan), en siis tarjoa osasuoritusta ikinä missään, vaan sitten kokonaisuuden (kuten tässä jo aiemmin joku hyvin ehdottikin). Saatan myös viedä hänelle kotiin jotain "tuliaisia".

Mutta kokonaisuuden kannalta hän siis maksaa varmasti enemmän..

Äänestä

"Selvennykseksi vielä, että emme siis seurustele, olemme tapailleet muutaman viikon ajan nyt."
Millaista tulee olemaan seurustelunne? Minusta tuota voisi jo kutsua seurusteluksi, jos olette tutustumassa toisiinne aikeissa perustaa perhe. Sitten se ei ole seurustelua jos olette vain ystävinä, eikä tarkoituksena ole perustaakkaan yhteistä perhettä.

Mutta kyllä mies voisi maksaa kaiken ja minusta se on luontevaa. jos olen treffeilla usein tarjoan kaiken, Mutta jos likka menisi vielä ostamaan tupakat itselleen, en niitä maksaisi.

Äänestä

joten jatka tutustumista ja anna maksaa, jos haluaa kun todennäköisesti on siihen varaa. Mitä tuosta numeroa tekemään, mieshän on varsinainen herrasmies, ja ne ovat todella harvassa ainakin Helsingissä. Se että toinen haluaa tarjota ei tee toisesta siipeilijää, pätee kumpaankin sukupuoleen. Herrasmiehet kunniaan :)

Äänestä

Niin eli sulleko siis ei koskaan makseta mitään? Ainakin roskasakin yleinen puheenaihe on useimmiten maksamiset: mä en menisi enkä mene minnekään treffeille, jollen pystyisi itse maksamaan ja en onneksi ole tuntenutkaan ketään, joka keskustelisi treffiensä maksupolitiikasta internetissä. Ihan paska aihe, mutta mä en tunnekaan mitään nettifriikkejä tai ainakaan nettideittailua. Sustako ei ole riskaabelia yhtään puhua siitä, että jos sä olet jsut ollut treffeillä ja että kuka sellaiset on maksanut? Mä en uskaltaisi, enkä etenkään anonyymina, koska siinä lienee melkoinen tunnistamisen vaara ja ainakin, jos sä tän pöhläkefoorumin johonkin sosiaaliseuroihin kuulut.

Siitä varmaan usein puhe, mistä puute, jos saan aforismia käyttää.:D

Äänestä

Ihmettelet ongelmaksi asti. No kyl hän kohta pussin pohjanhuomaa. Nää herrat on yleensä niitä, kun todellisuus herää, lopuu rahatkin. On niin monesti huomattu. Aikansa maksavat, mutta jos ei nainen ole hyväksikäytettävää sorttia, loppuu miehen varakkuus. Olehan varovainen!!!

Äänestä

voi idiootti rukka sentään
jos ei oo omia aivoja millä ajatella niin ei kait voi mitään

jotain muutakin sanaa moisesta ihmisestä käytetään .........
perusnainen

Äänestä

Olen siis ilmeisesti vastaavanlainen kuin miehesi ja yleensä maksan kyselemättä kaiken. Ymmärrän kuitenkin ongelmasi ja itse en toivosi, että sinä alkaisit maksamaan oman osan jostain ostoksista, vaan jos haluat maksaa niin tarjoudut maksamaan kaiken. Sanot suoraan "minä maksan nämä, mene sinä pakkaamaan" tai ravintolassa vastaavasti sanot "minä maksan vuorostani kun sinä maksoit viimeksi kaupassa" tekemättä asiasta sen suurempaa numeroa, se ei ainakaan minua loukkaisi vaan kertoisi että olet valmis jakamaan mahdollisesti yhteisen elämän kaikki kustannukset, vaikka ne ei aina ihan tasan menisikään. Silloin antaisit kuvan että et ole sellainen henkilö joka katsoo vain omaan napaansa ja sanoo että minä maksan vain sen mitä minä käytän. Vastaava käytäntö toimii myös hyvien ystävieni kanssa, se maksaa joka sattuu kassalla olemaan tai kellä on rahaa. Vastaavasti seuraavalla kerralla joku muu maksaa, eli lopputulos on pitkällä juoksulla melkein sama kuin se että alkaisi joka kerta selvittelemään kenen pulla ja kahvi mitäkin maksoi. Kun yksi maksaa homma sujuu joustavasti ja luo samalla yhteenkuuluvuuden tunnetta porukalle, ystävälle tai kumppanille. Kunhan kaikki muistaa joskus vuorollaan maksaa ;)
Sitten taas on niitä, jotka antaa aina toisten maksaa kerran heiltä ei mitään pyydetty. Ne eivät taas tajua että vastavuoroisuus olisi suotavaa vaikka siitä ei erikseen mainitakaan, kuuluu hyviin tapoihin paitsi ei tietysti siipeilijöillä.

Äänestä
  • Se on vain hyvä, että maksavia miehiä löytyy. Yleensä maksavat miehet ovat rumahkoja, mutta maksava mies ei ole välttämättä herrasmies vaikka niin moni nainen ahneuksissaan ajattelee =)

    Naisissa on aika paljon niitä, jotka etsivät maksumiehiä ja kannustavat näitä maksamaan hymyilemällä ja olemalla mielin kielin sen aikaa, että toinen maksaa naisen laskun. Olen näitä absurdeja tilanteita katsonut ja ajatellut, että onpa typerä mies kun maksaa puolituntemattoman naisen laskun sen takia, että pummaaja on nainen.

    "Mulla ei ole rahaa..." "mä tarjoan" (rahaa on vaikka kuinka paljon mutta parempi että ne säästyy, tuumaa nainen )

    Äänestä

jos toi on uus tuttavuus,niin ooppa varovainen,ensin ne aina maksaa kaiken ja on sulle mitä kultasempia
seuralaisia.mut sitten jossain vaiheessa homma muuttuu,ja jos se yrittää alkaa vippailee sulta rahaa,
niin sitten kannattaa alkaa olee varuillaan.aurvaarat on kautta aikojen tehny tota samaa.eli jos tommosta alkaa esiintyy.niin oo varuillas.terv jari.

Äänestä

kyllä täällä kun seurailee näitä palstoja,niin pistää ihmetyttää.minkälaisia ilkeitä mulkkuja tänne kirjoittelee.tarkotuksena saada paha mieli jollekkin,jolla on asiat vähän menny vähän perseelleen.
mutta hyvät uudet vuodet teille kaikille fiksuille kirjottajille.

Äänestä
  • Jos miehellä on mukana maksullinen seuralainen, silloinhan mies maksaa kaiken muunkin. Jos nainen olettaaa miehen maksavan kaiken, ilmeisesti juuri on kyseessä ns. maksullinen nainen.

    Äänestä

  • 20eebo kirjoitti:

    Jos miehellä on mukana maksullinen seuralainen, silloinhan mies maksaa kaiken muunkin. Jos nainen olettaaa miehen maksavan kaiken, ilmeisesti juuri on kyseessä ns. maksullinen nainen.

    V*ttu ihan oikeesti. Joku herrasmies tarjoo parit ruuat ja juomat jä rupeet haukkuu naista huoraks. Oikeesti, mee jonnekki kasvamaan. Ymmärrän kyllä että jos oot 20, niin sulla ei varmaan oo varaa maksaa mitään ni kismittää. voi voi.

    En tiedä oliko toi sun posti vaan provo, mut jos ei niin hyvää päivää...

    Äänestä

odottaa saavansa sulta pesää ja sun pitää älytä antaa. Muuten maksat ostoksesi itse.

Äänestä

Miesystäväsi on ilmeisesti hyvätuloinen ja myöskin hyvätapainen!

Et kertonut kumman luona te sitä ruokaa teette? Jos sinun luonasi, niin kyllä miehen kuuluu ne maksaa.

Jos rupeat tyrkyttämään rahaa, niin herrasmies siitä kyllä loukkaantuu. Kun/jos suhteenne menee pidemmälle, niin kyllä ne asiat sitten sovitaan.

Äänestä

Jotka maksavat. Ystäväni tapasi miehen ja hän on just samanlainen joka maksaa kaikki, Pesee auton ja imuroi, tankkaa auton täyteen bensaa, kun ystäväni on lähdössä ajamaan sillä. Ostaa aivan kaiken. Ihan alusta lähtien, nyt he ovat Onnellisesti naimisissa :)

Mies oli vain sanonut että se on henkilökohtaista joku tarjoaa joku ei. Riippuu ihmisestä =) Mutta Ystäväni mies ostaa kaiken Ystävälleni, maksaa kaiken...Jopa tanssiliputkin =)

Että en kutsuisi sun jutta mitenkään Ongelmaksi ;)

Tietääkö sun mies että ette seurustele? Vaan tapailette. Jos hän luulee niin? tai sitten se on hänellä tapana tarjota naiselleen kaiken.

Minun ystävän mies tarjoo ainakin sydämmestään ystävälleni =)

Moni nainen ois varmasti hyvillään jos sattuisi tuollainen mies kohdalle, Harvoin sellaista sattuu, Eipä kasva joka oksalla =)

Äänestä
  • Yritin lukea huumorilla joitakin naisten kommentteja, mutta kyllä oikeesti kauhistuttaa. Minulle on miehenä itsestään selvää ja luontevaa, että maksan myös naisseuralaiseni ruuat ja juomat. Yleensä laskussa on ruokaa ja juomaa sekä ravintolan suoma palvelu, mutta ei yhtikäs mitään muuta! Maksan myös jos pyydän kenet tahansa vaikka kahville, niin tottakai kahvit tarjoan. Kaljaporukassa toimii vuorottelu mainiosti. Mutta tehkääpä kuinka hyvänsä kunhan ette ala kiistellä kassalla tai laskun saatuanne, kumpi maksaa.

    Äänestä

  • Käytös Tapani kirjoitti:

    Yritin lukea huumorilla joitakin naisten kommentteja, mutta kyllä oikeesti kauhistuttaa. Minulle on miehenä itsestään selvää ja luontevaa, että maksan myös naisseuralaiseni ruuat ja juomat. Yleensä laskussa on ruokaa ja juomaa sekä ravintolan suoma palvelu, mutta ei yhtikäs mitään muuta! Maksan myös jos pyydän kenet tahansa vaikka kahville, niin tottakai kahvit tarjoan. Kaljaporukassa toimii vuorottelu mainiosti. Mutta tehkääpä kuinka hyvänsä kunhan ette ala kiistellä kassalla tai laskun saatuanne, kumpi maksaa.

    Näin juuri. Täällä on yksinkertaisesti vaan paljon porukkaa jolla ei ole käytöstapoja tai rahkeita maksaa. Jos kysymys on rahan puutteesta, että ei voi maksaa niin ymmärrän kyllä, eikä se mitään haittaa.

    Mutta turha tässä on ihmisten päivitellä tätä tapaa. Täysin normaalia käytäntöä mitä juuri kuvasit: treffiseuralle (tai seurustelukumppanille) tarjotaan, kaveriporukassa vuorotellaan ilman sen isompaa numeroa.

    Äänestä

niin, että jompi kumpi tarjoutuu maksamaan molemmat, nyrkkisääntönä yleensä se, kumpi ehdottaa kahville/syömään tms. menoa, ruokaostoksilla sama, se maksaa kummalla rahaa ja mahdollisuus sillä hetkellä:) Hyvin mennyt jo nelisen vuotta, enkä osaisi kuvitella enää eläväni suhteessa, jossa jokainen ostos tasataan puokkiin, kyllä ne pidemmällä välillä aina tasoittuu. Nuorempana olin myös suhteessa, jossa mies itse ehdotti: mennään syömään jne. Sitten minä jouduin maksamaan molempien osuuden tai jopa niin, etten itse ottanut mitään, mutta hänen ostoksensa! Olin ihan pöllämystyneenä, että kuinkas tässä näin kävi ja varsinkin, kun olin silloin tosi nuori, ei minullakaan sitä omaa rahaa niin ollut, joten totaalisen törkeää. Monta kertaa en tuota jaksanut, ja nimenomaan mies kuului joka tavalla tähän ATM-luokkaan. Erään edellä kirjoittavan kommentti siis ei useimmiten varmaan pidä paikkaansa, juuri ne "ATM-miehet" ei omaa normaaleja käytöstapoja. Saman olen huomannut muutamien kaverin kohdalla elämän aikana, oisi ollut kiva, kun toinenkin olisi vuorollaan tarjonnut, vaan niinpä oli pakko siirtyä siihen, että kumpikin omansa.

Äänestä

Minunkin miesystävä maksanut kaiken suhteen alusta alkaen.Ostaisi vaatteet,maksaisi kampaajan yms yms.Vastusteluistani huolimatta.Mikään ei häiritsisi minua kuin se että hän on arvostellut eksäänsä mennen tullen siitä että JOUTUI maksamaan kaiken heidän suhteensä aikana.Niinpä,miten suhtautuisin tähän??

Äänestä

ulalla, Kuulostaa aika vaaralliselta tilanteelta. Sinuna alkaisin ostamaan miehelle vaikka yllärivaatteita tms. jolloin kumpikaan ei voisi sanoa maksaneensa yksin kaikkea.

Omalla kohdalla tuoreessa suhteessa tuli yllätyksenä se, että poikaystäväni kokee ettei nainen voi koskaan tarjota. Tapailu-aikana hän ei tarjonnut minulle koskaan, vaan puolitimme menot aina. Nyt on olemme yhdessä ruokamenot jaetaan jos yhdessä kokkaillaan. Viimeksi kun kävimme yhdessä miehen kaveriporukan seurassa päiväkaljalla hän tarjosi minulle muutaman. Ehdotin seuraavalla kerralla kun menimme yhdessä ulos että voisin vuorostani tarjota hänelle, mutta tämä aiheutti lähinnä kauhistuneen ilmeen. Naisen on kuulemma sopimatonta tarjota, edes tilanteessa jossa kyseessä olisi tavallaan "velan maksaminen". Mieluummin toimisin niin että tarjoaisimme toisillemme vuorotellen kun käymme ulkona, eikä niin että vain hän tarjoaa/pyytäisimme aina laskun puoliksi. Olemme molemmat vähätuloisia. Miten saisin miehen suostuteltua vuorottain tarjoamiseen? Tuntuu epäkohteliaalta aina kieltäytyä kun hän haluaisi tarjota.

Äänestä

Miesystäväni edelleen saattaa maksaa minut baariin sisälle, tuoda drinkin tai maksaa ravintolaillallisen, vaikka yhteiseloa on jo monta vuotta!

Vinkki: baarissa kun näet herran olutlasin olevan jo lähes tyhjä, sano, että käyt ostamassa meille uudet juomat ja äkkiä sinne baaritiskille ennenkuin mies ehtii sanoa vastalausetta. Tai sitten voit ehdottaa että josko minä kävisin vuorostani tiskillä, jää sinä tähän pitämään paikkaa/juttelemaan kaverin kanssa tms. Oma mieheni on yhtä hymyä kun sanon että kiikutan hänelle uuden juoman.

Aloittajalle: anna miehen maksaa, jos kerran haluaa.
Jos juttunne jatkuu, voit kutsua miehen kylään syömään sinun ostamaasi ja sinun rakkaudella valmistamaasi ruokaa. Muista, että myös aamupalasta saa herkullisen ja kulinaarisen elämyksen, kunhan vain näkee vähän vaivaa.

Ps- herrasmiehestä kannattaa pitää kiinni!

Äänestä

Olen käynyt aika paljon treffeillä ja yleensä ei toisia treffejä tule jos mies ei tarjoudu maksamaan sitä kahvikupillista. Toki sen jälkeen kiitän ja ehdotan, että maksan oman kupposeni :) Mutta tämä on vaan periaatepäätös.. Sanotaanko, että 98% miehistä tarjoutuu sen kahvin maksamaan. Sitten jos ekat treffit on vaikka ruokaravintolassa, niin toki tarjoudun itse heti maksamaan oman osuuteni.

Herrasmies on aina herrasmies! Kerran kohdalle sattui aivan uskomaton herrasmies, joka kyyditsi minut kahvilaan, maksoi sen kahvin, avasi ovet, kysyi onko minulla kylmä, piti muutenkin huolta ja vielä kyyditsi minut kotiin. Meistä ei tullut paria, mutta minun oli pakko laittaa jälkikäteen viestiä miehelle että hän oli ehdottomasti kohteliain mies mitä olen koskaan tavannut :)

Kerrankin yksi mies ei tarjoutunut maksamaan ja kun sovittiin seuraavat treffit hän ehdotti, että menisin itse tuntia aikaisemmin yksin hakemaan liput leffateatterista. Kuka haluaa lauantai-iltana odotella tunnin yksin kaupungilla kun kaikki kaupat on jo menneet kiinni?? Joo, ei tullut enää niitä toisia treffejä..

Äänestä

Moi Malla, herrasmies ei maksa naisen ruoka-annosta tai mitään muitakaan treffeillä tapaamansa tuntemattoman tai lyhyen aikaa tuntemansa naisen kuluja.

Kumpikin maksaa omat kulunsa. Jos uudet treffit jäävät toteutumatta puoleltasi siitä syystä, ettei mies maksa laskuasi niin se on vain positiivinen asia.

Itse maksan omat kuluni ja teen niin koska se oikein.

Äänestä

Jos on niin höynä niin antaa maksaa. Otetaan me naiset vaan kaikki tarjottu vastaan ja ollaan tyytyväisiä näistä maksavista pelleistä.

Äänestä
  • kerran kahvitreffit Tampereen Stockkalla.Menimme hakemaan kahvit ja kysyin mieheltä: otetaanko pullat.Mies vastasi :ei oo varaa.
    No maksoin kahvit ja pullat, ei puhettakaan, että mies olisi mitään tarjoutunut maksamaan.
    No tässä ei asian poinnti, vaan siinä, että välillämme 100 km.Hän siis asui Tampereella , minä tulin autolla kauempaa.Kuinka hänellä sitten olisi varaa tavata ja reissata väliä, jos jotain jutusta tulisikin?
    Varattomuudessa ei mitään pahaa tai hävettävää, mutta olisi ottanut realiteetit heti huomioon.
    Erottuamme lähti kuitenkin kaffelle kantapaikkaansa kauppahallille.Olisi nyt säästänyt nekin rahat Stockkan pullaan.

    Ei tullut jatkoa ei.Laitto vielä perään kysymyksen:"mikä vaikutelma jäi?"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


treffeillä_ kirjoitti:

Minulla on omituinen ongelma, joskaan en tiedä voiko tätä edes ongelmana pitää. Nimittäin se, että tapailemani mies maksaa aina kaiken! Ja toimii aina niin etten edes kehtaa alkaa rahaa antamaan mihinkään. Esim. mennessämme kahville/ baariin hän vie minut ensin pöytään istumaan ja sanoo sitten hakevansa juomat ja kysyy mitä haluan. Kaupassa käydessämme hän laittaa ostokset tiskille ja antaa minulle laukun/kassin ja sanoo, että jospa minä menisin pakkaamaan ostoksia! Tms.
Eihän tilanteessa sinänsä mitään vikaa ole ja ko tapaus on muutenkin varsinainen herrasmies, mutta välillä tulee hieman outo olo kun en koskaan maksa mistään mitään! Ja tosiaan, tilanteet ovat usein sellaisia, että minusta tuntuisi typerältä alkaa rahaa tarjoamaankaan.
Kertokaa nyt arvon väki, että miten näitten maksamisten oikein kuuluisi mennä? Käyttäydynkö töykeästi kun en ole tarjoutunut maksamaan omiani, eli pitäisikö minun alkaa vain tuputtamaan sitä rahaa kun sellainen tilanne eteen tulee?
Selvennykseksi vielä, että emme siis seurustele, olemme tapailleet muutaman viikon ajan nyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu