Se on aina tiedetty että hiilihydraatti eli sokeri on pahasta diabeetikoille eikä sokeritautia voi hoitaa sokerilla. Mahdotonta.
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/mielipidekirjoitukset/sokeritautia-hoidetaan-sokerilla/137892
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/mielipidekirjoitukset/sokeritautia-hoidetaan-sokerilla/137892
Vastaukset 5
Vanhimmat
että diabetesta voi hoitaa sokerilla. Ei kai. Rasvaisilla ja vähähiilihydraattisilla ruoilla sitä on aina hoidettu. Jos ei hoideta niin joutuu loppuelämän lääkitykselle.
Eihän diabetesta hoideta lääkityksellä vaan syöntivirheitä. Lääkitys takaa vähäksi aikaa ainoastaan sen että voi tukea lääke- ja elintarviketeollisuutta omalla terveyden menetyksellään.
Sinähän olet asiantuntia tässä diabetesasiassa. kuka sen paremmin tietää kuin entinen diabeetikko mitä syömällä mitäkin elimistössä tapahatuu.
No, kohta tulee heh heh ! ja väittää että sitä ei ole tieteellisesti todistettu että runsaat hiilihydraatit on pahasta diabeetikoille ja sinä olet hihhuli ja denialisti kun uskot että pääsit lääkkeistä eroon ruokavaliolla.
Kannattaa lukea koko juttu
"Nykyisissä ravintosuosituksissa koko kansalle, diabeetikot mukaan luettuina, keskeisellä sijalla on leipä, jonka runsasta syömistä perustellaan kuidun saannilla ja tasaisella verensokerilla.
Leipä on tärkkelystä. Tärkkelys puolestaan on yhteen pakattuja sokerihiukkasia.
Tärkkelystä esiintyy kaikissa viljoissa, myös riisissä ja maississa.
Tärkkelystä sisältävät myös perunaruuat, puurot, vellit, leivonnaiset, pastat, pizzat, jauhoilla suurustetut kastikkeet jne.
Edellä mainitut ruuat sisältävät 15-70 prosenttia tärkkelystä, joka elimistössä muuttuu glukoosiksi. Se on nopeasti imeytyvää sokeria. Maksa muuttaa glukoosin rasvaksi vyötärölle ja suolten ympärille.
Seurauksena on metabolinen oireyhtymä, joka voi johtaa kohonneisiin LDL- ja triglyseridiarvoihin, diabetekseen, sepelvaltimo- ja verenpainetautiin, pahimmillaan jalkojen amputaatioon tai sokeutumiseen, ja lopulta sydäninfarktiin tai aivohalvaukseen.
Toisin kuin yleisesti kuvitellaan, ruokana syöty rasva käytetään ensisijaisena energialähteenä, kudosrakenteiden eli solukalvojen ja elimistön tehoaineiden raaka-aineiksi ja varastorasvaksi.
Ravintoa markkinoidaan nykyisin pitkälti elintarviketeollisuuden ehdoilla."
ja silmukka Pekka Puskan kaulalla kiristyy. Kuusi vuotta sitten aloittaessani VHH:n ja kirjoittamisen täällä, ei näistä asioista puhuttu sanaakaan tiedotusvälineissä mutta nyt puhutaan ja kansa alkaa heräämään että ei voi olla oikein että kansa sairastuu kun syö virallisten lautasmallien mukaan.
Kun kuusi vuotta sitten kritisoin Puskaa niin se oli suorastaan pyhäinhäväistys ja minulle kerrottiin että kirjoituksesi on kopioitu ja toimitettu eteenpäin (Puskalle) ja joudut vastuuseen kirjoituksistasi. Viestit myös poistettiin nopeasti palstalta. Minut myös hyllytettiin pariksi viikoksi että en päässyt yhdeltä koneelta kirjoittamaan tänne lainkaan. Ilmeisesti käsky kävi puskista että näin pitää tehdä sillä eihän täältä hyllytetä ketään vaikka syyttäisit toista pedofiiliksi tai kertoisit että hänen vaimonsa on huora joka myy itseään Viipurin veturitalleilla ja Pietarin junassa.