Mietin tässä vain että kumpi on parempi KIINTEYTYMISEN kannalta.. Reipas kävely (1.5 h per pvä) joka TOINEN päivä VAI joka päivä? Kun olen kuullut näin että lihasten pitäisi levätä ja jopa laihtuukin nopeammin kun on niitä taukoja.. mut sit taas olen kuullut myös että joka päivä on hyvä käydä lenkillä.. Suoraan sanottuna olen ihan pihalla. Haluan laihtua, olen jättänyt sokerit,leivät yms pois.
Käyn lenkillä joka toinen päivä siihen semmonen todella tehokas lihaskuntotreeni.. Pitäisikö käydä joka päivä lenkillä vai joka toinen?
Onko muuten totta, että kun käy lenkillä ni on hyvä että vetää mahaa sisään ja pidättää hengitystä noin 6-10 sekunttia ja puhaltaa ulos ja uudestaan..? Luin näin eräästä lehdestä. ;O
Anteeksi sekava kirjoitukseni, mutta toivottavasti kaikki tajusi pointin.. :)
Käyn lenkillä joka toinen päivä siihen semmonen todella tehokas lihaskuntotreeni.. Pitäisikö käydä joka päivä lenkillä vai joka toinen?
Onko muuten totta, että kun käy lenkillä ni on hyvä että vetää mahaa sisään ja pidättää hengitystä noin 6-10 sekunttia ja puhaltaa ulos ja uudestaan..? Luin näin eräästä lehdestä. ;O
Anteeksi sekava kirjoitukseni, mutta toivottavasti kaikki tajusi pointin.. :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kävely ei auta yhtään mitään vaikka kävelis mailman tappiin ,siinä on valtaosa lihasryhmistä jää käyttämättä ja syke ei nouse tarpeeksi. Tehokkain tapa tiputtaa painoa on harjoittelu maksimi teholla 2-3 krt viikossa. Esim Pikajuoksu treeniä hapottaen taikka intervalli kuntopyöräilyä. Kuntopyöräilyä maksimi sykkeellä (raskain vastus ja polkee niin kovaa kuin lähtee ,kunnes jalat on niin tönköt ettei pysty kävelee ja happi ei vedä milliäkää) sitte hyviä isojen lihasryhmien harjotteita on myös kyykky ja penkkipunnerrus. Kaikki pilipali touhut kannattaa unohtaa ku tehään tehotreenejä ja ärsytetään lihasta. Sydänlihaksen koko on merkittävin asia energiankulutuksen kannalta. Se on vähän sama asia kuin että jos jenkkiautossa on 8 litran moottori niin kuluttaahan se 5 kertaa enemmän kun mopoauto.
kyllä ihan turhaa ole se kävely.. Itse laihduin kävelemällä ja pistämällä ruokavalion parempaan kuntoon.. Että mietippä taas muutaman kerran ennenkuin kirjoitat mitään..
Ihan samaa mieltä siitä ettei se kävely nyt ihan turhaa ole! Itse aloitin elämäntapa rempan 3kk sitte johon kuului päivittäinen lenkkeily. Paino lähti kyllä tippumaan ja lenkkeily vaan edesauttoi asiaa. Nyt sitten omistankin stepperin ja crossarin joilla on hyvä kuntoilla joka päivä jos säät ei salli ulos menoa tai muuten vain laiskotuttaa ;)
Siis minäki melkein masennuin kun luin ton että kävely ei muka auta!
Oli tää yks aikakausi mun elämäs ku liikuin autolla joka paikkaan ja siinä tuli vähän lisäkiloja, ei mittää mahottomia määriä kumminska. Kun sitä ennen taas aina kävelin melkein joka paikkaan mihin menin. Nyt oon kuitenki alkanu liikkuu töihin kävellen, matkassa menee varmaan 45min yhteen suuntaan ja kävelen reippaasti. Ja oon ottanu sen sellasena "jee nyt mää saan liikuntaa" -juttuna, mut josei se kävely auttaiskaa mihinkään ni turhaahan mää sitte sitä tekisin. Kai se ny on parempi kävellä kun se ettei sitte liikkuis ollenkaa :O
Tunnin REIPPAAALLA kävelyllä (7-8 km) saat kulutettua 300 kaloria. Jotta saat kulutettua kilon läskiä, sinun on kulutettava 7000 kaloria. Laske siitä, kuinka monta tuntia sinun on käveltävä jotta kilo tippuu.
- Parikymmentä tuntia.
Laske sitten, kuinka nopeasti saat säästettyä ruuan kaloreissa saman 7000 kaloria.
Niin, syöminen tiputtaa painoa, ei se liikkuminen.
Mistään en ole lukenut, että kiinteytyminen tapahtuu parhaiten maksimiteholla treenatessa. Ja toi sydänlihaksen koko- juttu on kanssa ihan puppua.
KÄVELLEN JA JÄRKEVÄLLÄ R-VALIOLLA ( vhh ) 5 vuodessa 29 kiloa. joten ainakin minulla se liikunta/ r-valio toimi.
yksistään ne ei toimi niin tehokkasti mutta yhdistä liikkuminen ja terveellinen r-valio..ja huomaat eron.
" pienin askelin kohti suurta päämäärää " : ( juhani Tamminen )
Kävely on yksi parhaista liikuntamuodoista. Ja sykkeen saa nousemaan juuri niin korkealle kuin pystyy. Mitä painavampi olet, sitä enemmän kaloreita kulutat ja kaloreita kuluu myös liikunnan jälkeen (jälkipoltto) Liikunta tukee painon pudotusta.