Ollaan tapailtu kolmisen kuukautta. Pari ensimmäistä meni pää pilvissä ja rakastuneena, ainoa mikä oli tärkeetä että nähtiin joka päivä eikä pystytty mitään näppejämme yhdesssä olessa erossa toisistamme.
Arki astuu toki jossain vaiheessa kuvioon, ja velvollisuuksiakin on hoidettavana molemmilla joten vähän piti alkaa rajoittaa tapailua.
Samaan aikaan alkoi myös hänen puoleltaan kireily ja tiuskiminen. Puhelimessa kuulostaa suorastaan tuskaselta, ja yleensä pyrkii lopettamaan puhelun heti alkuunsa vaikka olisi itse soittanut. Hermot saattaa mennä yhdestä väärästä sanasta, ja sen perusteella hän puntaroi tahtooko nähdä mua enää ikinä. Itse olin vielä tosi ihastunut, ja valmis joustamaan aikatauluissa ja kaikessa ja tapaamaan hänen aikataulujensa mukaan. Sit alkoikin tuntumaan et alan olla itsestään selvyys, jolle tosiaan voi tiuskia jne.
Kerran peru yhteiset suunnitelmat asiaa ja syitä enempää selittelemättä tekstarilla, eikä vastannut enää puhelimeen. Itse ärsyynnyin siitä siinä vaiheessa niin, että vaikka ihana ihminen onkin, niin alkaa jo riittää välinpitämätön suhteutumisensa, ja tulkitsin tunteiden olevan ykspuolisia, ja päätin etten jää moiseen suhteeseen roikkumaan. Ei mennyt kuin pari päivää niin totesin itsekseni et oon reagoinut asiaan kohtuuttoman voimakkaasti ja et ikävöin häntä. Oli tosi loukkaantunut mun reagoinnista, mut saatiin jotenkin asiat sovittua.
Nykytilanne on kuitenkin sellanen et hänen aikataulujen mukaan pitkälle mennää. Hän ymmärt'ää mun sanomiset tosi helposti väärin, eli niin että tulkitsee etten muka tahtoisi nähdä häntä jos satun ehdottamaan hänelle jotain vaihtoehtoista tapaamisaikaa kuin mitä hän on ehdottanut, tai ehdotan tapaamisen siirtämistä muutamalla tunnilla jne. Saattaa herpaantua sellasesta niin et loppupäiväks sulkee puhelimen jne.
Täst kaikesta on muodostunut noidankehä. Mä reagoin hänen välinpitämättömyyteen ja ailahteluihin sillä että koetan ottaa vähän etäisyyttä, mikä taas ruokkii häntä olettamaan ettei mua kiinnosta, vaikka alunperin olen vetäytynyt siitä syystä että oon tulkinnut ettei häntä kiinnosta.
Ikävä sitä ihanaa ihmistä jonka kanssa naurettiin ja suudeltiin ja kaikki oli niin helppoa. En tiedä onko kyllästynyt vai onko vaan niin vaikea ihminen ja oonko itse niin ärsyttävä että saan toisen hetkessä ärsyyntymään niin ettei voi hetkeen sietää seuraani.
Kannattaako tällaista jatkaa, ja vai todeta tyynesti ettei täst tuu mitään?
Hän ikään kuin haluaa etäisyyttä ja ei kestä jos vaikutan takertuvalta, mut toisaalta ei kestä sitäkään jos teen itsenäiset päätökset enkä ole kieli vyön alla juoksemassa luokseen sit kun hänelle se just sopii, vaan kokee sen vakana epävarmuutena itseään kohtaan.
ollako vai eikö olla
9
784
Vastaukset
- happyppahh
Noinhan se yleensä parisuhteessa menee, että pilvissä leijumisen jälkeen tulee vaihe, jossa haetaan itsenäisyyttä ja tasapainoillaan eri asioiden välillä.
http://www.vaestoliitto.fi/parisuhde/tietoa_parisuhteesta/parisuhteen_lahtokohtia/parisuhteen_vaiheet2/itsenaistymisvaihe/- vaikeeta on
aika harvassa parisuhteessa puntaroidaan yhden sanan jälkeen, halutaanko jatkaa ollenkaan tai ei.
- happyppahh
vaikeeta on kirjoitti:
aika harvassa parisuhteessa puntaroidaan yhden sanan jälkeen, halutaanko jatkaa ollenkaan tai ei.
No minusta on normaalia, että ensihuuman jälkeen tulee vaihe, jossa haetaan tasapainoa oman ajan ja yhteisen ajan ja tekemisien suhteen. Uusi tilanne herättää epävarmuutta ja syntyy helposti ylilyöntejä. Henkilöiden persoonallisuus vaikuttaa siihen, kuinka reagoivat ja käyttäytyvät. Jos suhteen lopettaa aina tuossa vaiheessa, ei koskaan saa mahdollisuutta kokea vakiintunutta turvallista parisuhdetta ja puolisoiden välistä sitoutunutta syvää rakkautta.
Aloittajan kysymykseen:
"Kannattaako tällaista jatkaa, ja vai todeta tyynesti ettei täst tuu mitään?"
Sinä ja kumppanisi päätätte, haluatteko katsoa onko teillä yhteistä tulevaisuutta. Valitettavasti sitä ei voi kukaan puolestanne päättää eikä tietää.
Jossain vaiheessa saatat huomata, että olette liian erilaisia, kuin alkuun kuvittelitte. Silloin on oikea hetki laittaa piste suhteellenne ja kääntää katse eteenpäin.
Vastaava itsenäistymisen vaihe tulee kuitenkin todennäköisesti vastaan uusissakin suhteissa. Se voi viedä vuosia tai tulla jo muutamassa kuukaudessa, mutta jotta suhde kehittyisi tasapainoiseksi, niin tuo vaihe tarvitaan, toki sen rajuus voi vaihdella.
- oppeliini
seksikaveri.
Hän haluaa ilmaisen seksiystavän.
Mies sen on sanoin ja teoin kristallin kirkkaasti sinulle ilmoittanut. Hänen näkokulmastaan se on on ollut kummallekin itsestään selvyys! Olithan sinä jo lähes ensitapaamisella valmis siihen mitä hän haki!
"Kertoi että useasti olen ollut hänen mielessään, hänellä on tunteita minuun, muuten ei olisi soittanutkaan..."
Ei ole vaikea arvata kumpaa päätäsi hän on ajatellut, ylä- vai alapäätäsi. Vain sen takia koska sinä itse sen niin jo alusta asti hänelle teit selväksi.
Jos haluat vaihtaa mitään jota sinä VOIT vaihtaa, on ottaaa maksu seuraavista vierailuista. Niin ammattisisaresikin tekevät.
Ehkä opit tuosta sen verran että mitä sinä haluat, haetaan aivan eri tavalla.
Lähinnä käyttämällä enemmän yläpäätä ja näyttämällä kunnioituksesi toisen yläpäätä kohtaan.- ihmettelijä.
Siis onko sulla Oppeliini joku pakkomielle seksistä ja huoraamisesta? Miten ihmeessä sä pystyt melkein joka ainoasta viestistä vetämään sen saman johtopäätöksen, että mies haluaa vain seksiä joten rahaa pitäis nyt ruveta pyytämän? Harvoinpa nykyään mistäään muusta kirjoitat.
- oppeliini
ihmettelijä. kirjoitti:
Siis onko sulla Oppeliini joku pakkomielle seksistä ja huoraamisesta? Miten ihmeessä sä pystyt melkein joka ainoasta viestistä vetämään sen saman johtopäätöksen, että mies haluaa vain seksiä joten rahaa pitäis nyt ruveta pyytämän? Harvoinpa nykyään mistäään muusta kirjoitat.
Aivan liian usein ketjun aloittajan viesti menee tähän suuntaan:
1. tapasin miehen
2. seuraavalla tai kolmannella tapaamiskerralla seksi oli iiiiiihanaa
3. koko seuraavan viikon, kuukauden seksi oli iiiiihanaa
4. nyt mies haikailee muita tai miehestä ei ole kuulunut, ei vastaa viesteihin tai ei ole lainkaan sitä mitä minä luulin hänen olevan.
Eiko tuo anna itsestään selvän kuvan mitä mies naisessa hakee? Siksi ehdotus että tuosta niin iihanasta seksistä voisi aivan hyvin ottaa palkkaa ( tai halutessaan tarjota miehelle palkkaa - ehkä suhde jatkuisi pidempään!)
Se on vain realistinen yleiskatsaus koko hommasta.
Tietysti jompikumpi sotkee tuohon tunteitaan jotka ovat täysin hukkaan heitetyt noin nopeassa etenemisessä.
- Heluna_
Minusta tuo ei kuulosta normaalilta. Jospa nyt onkin vain käynyt niin, että miehen todellinen luonne on alkuhuuman jälkeen alkanut paljastua. Ja todellisuudessa hänellä on hankala ja joustamaton luonne. Kannattaako tuollaisen tyypin kanssa alkaa mitään suhdetta rakentaa? Kun kaikki kuulostaa jo nyt niin vaikealta, niin mitä se on siinä vaiheessa, jos muutatte vaikka yhteen asumaan?
Ehkä voisit yrittää puhua miehen kanssa asioista ihan suoraan? Ladot hänelle nuo samat asiat tiskiin, mitä tuossa viestissäkin. Sano, ettei tuollainen epävakaus, ailahtelevaisuus ja äkkipikaisuus ole normaalia, ja että hänen käytöksensä tuntuu sinusta pahalta. Jos hän ei ymmärrä yhtään, mistä puhut, ja kaikki jatkuu ennallaan, anna koko miehen olla. Löytyy niitä helpompiakin tapauksia varmasti.- Heluna_
Se vielä tuli mieleeni, että älä tee päätöksiä sen perusteella, millainen mies oli suhteen alussa vaan sen perusteella, miten hän kohtelee sinua nyt. Jos sinusta tuntuu siltä, että jotain on pielessä, niin silloin todennäkösesti on.
- tufkytf
Mun mielestä ensinnäkin on aika aikaista että alkuhuuma haihtuu noin nopeaan. Siis että noin kovasti homma muuttuu.
Toiseksi ei kuulosta kamalan kivalta suhteelta, että joka hetki pitää varoa sanojaan ettei toinen rupea puntaroimaan suhteesta lähtemistä. Eikö olisi mukavampaa olla sellaisen kanssa jonka kanssa tulee helposti toimeen ja "puhalletaan yhteen piippuun"? Turhalta stressiltä tuo minun korvaani kuulostaa. Ja luulisin vielä ettei se tuosta ainakaan parane, jos noin alussa on tuollaista meininkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024823Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493242Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852979- 811737
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071332- 161049
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1081020Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah421012Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40981