Nyt nostan kädet pystyyn.
Seuraavan aloitteen saa tehdä nainen. Tämä olkoon periaatteeni.
Jos on suurin piirtein saman ikäinen tai nuorempi, normaalivartaloinen ja lapseton niin suostun treffeile. Sitten katsotaan mitä seuraa.
Suomessa on turha iskeä naisia koska heidän kriteerinsä ensikontaktissa ovat aivan liian korkealla heidän itseensä nähden sekä vielä ovat harvinaisen tympeitä jo tuolla kaupungilla liikkuessa. Täten iskeminen pitäisi sitten sijoittaa joihinkin baariympäristöön humalatilaan tai johonkin muuhun "sosiaalisesti sopivaan" paikkaan jossa on viritetty tunnelmat siihen pisteeseen että pöksyt lähtee jalasta illan mittaan.
Jos naisella ei ole munasarjoja yrittää itse tai tulla vastaan miestä niin eihän sellainen selviä synnytyksestä tai lasten kasvatuksesta vaan molemmat jää miehen harteille nekin.
Senhän takia taitaa nuo parisuhteetkin mennä päin persettä Suomessa.
Naisilla ei ole henkisiä munasarjoja.
Seuraavan aloitteen saa tehdä nainen. Tämä olkoon periaatteeni.
Jos on suurin piirtein saman ikäinen tai nuorempi, normaalivartaloinen ja lapseton niin suostun treffeile. Sitten katsotaan mitä seuraa.
Suomessa on turha iskeä naisia koska heidän kriteerinsä ensikontaktissa ovat aivan liian korkealla heidän itseensä nähden sekä vielä ovat harvinaisen tympeitä jo tuolla kaupungilla liikkuessa. Täten iskeminen pitäisi sitten sijoittaa joihinkin baariympäristöön humalatilaan tai johonkin muuhun "sosiaalisesti sopivaan" paikkaan jossa on viritetty tunnelmat siihen pisteeseen että pöksyt lähtee jalasta illan mittaan.
Jos naisella ei ole munasarjoja yrittää itse tai tulla vastaan miestä niin eihän sellainen selviä synnytyksestä tai lasten kasvatuksesta vaan molemmat jää miehen harteille nekin.
Senhän takia taitaa nuo parisuhteetkin mennä päin persettä Suomessa.
Naisilla ei ole henkisiä munasarjoja.
Vastaukset 73
Vanhimmat
naiset haluaa että miehet "ottaa" heidät. ei auta nyt alkaa ämmäilemään, täytyy tehdä itseään tykö!
Tässä ei ole kysymys ämmäilystä vaan miehenä olosta. Pitäähän periaatteita olla.
Jos nainen ei osaa tehdä itseään tykö että mies voi ottaa heidät niin nainenhan on silloin kuin huonekalu.
Tietysti jos haluaa avaimenreiän "ottaa" niin siitä vain, ei se miestä vaadi, vain sopivan avaimen.
Miehen tehtävä on katsella naisia ja tehdä aloite. Eikös jokainen hetskumies halua vaikuttaa maskuliiniselta ja miehekkäältä? No, eikös naisten katselu ja kokeilu ole juurikin osoitus miehekkyydestä? Silloinhan te toteutatte itseänne?
Älkää ottako niitä pakkeja niin vakavasti.
Naisilta usein saadun palautteen mukaan naiset ovat viihteellä vain pitämässä hauskaa keskenään, ja tällöin miesten tunkeminen seuraa pitämään on ehdottomasti niskojen nakkeluun ym tylytykseen oikeuttavaa toimintaa. Etenkin vääränlaisten miesten, ja tämän luokituksen ennakkoarvioinnissa miehellä ei ole mitään jakoa.
Ja normaalin tunne-elämän omaavan miehen mielestä tällaisen kohtelun vastaanottaminen on vielä viheliäisempää kuin esim. kotirapun kerrostalokyttääjän antama palaute (häneltä sentään ei edes toivo saavansa mitään positiivista responssia).
Ei vaan tarkoituksena on löytää nainen, jolla on munasarjoja tehdään jotain itsekin.
Olen kyllä väsynyt pakkeihin, mutta eniten olen väsynyt naisten soupaamis-huopaamiseen.
Mutta jos nainen tekee aloitteen niin koen hänet silloin potentiaaliseksi ja teen hänen eteen enemmän kuin jos hän on niskojaan nakkeleva laiskamato joka kuvittelee olevansa tosi naisellinen istuessaan vain perseellään ja odottaeessaan mieheltä "miehistä käytöstä".
Tiedän ettei kenestäkään naisesta ole siihen. Ollaan sitten ilman naista ja naiset jäävät ilman tätä miestä.
Mutta kun nainen haluaa maskulinisen miehen eli miehen, joka tekee aloitteen. Ole sitten yksin. :)
Tylytys on väärin. Jos nainen ei ole kiinnostunut seurasta tai huomiosta, se pitää sanoa nätisti. Olet törmännyt ääliönaisiin ja ihan hyvä, ettet joutunut heidän koukkuunsa. Olisit tyytyväinen, kun selvisit kuin koira veräjäsä. Jatka etsimistä. Kyllä se sopiva tulee joskus vastaan, jos annat sille tilaisuuden.
Taas näitä passiivisia prinsessa-syndroomaa potevia isin tyttöjä, joille pitää kaikki tuoda ja antaa, eikä itse tarvitse mihinkään ryhtyä, mitään riskejä ottaa, kenellekään olla vastuussa, senkun istuu sievän pikku pyllynsä päällä ja vähän hymyilee.
En ole isän pikku prinsessa, koska olen isätön. Haluan tietää, että mies on kiinnostunut niin paljon minusta, että vaivautuu tekemään aloitteen. Jos ei uskalla edes aloitetta tehdä, niin..
Ehkä ongelma piileekin juuri isättömyydessä. Haluat miesten huomiota koska et sitä isältäsi saanut. Ota huomioon että on ne miehetkin ihmisiä joilla on tunteita ja pelkoja ja odotuksia ja toiveita. Miksi kenenkään pitäisi olla sinusta kiinnostunut jos vain istut perseelläsi tekemättä mitään? Vai oletko sitä osastoa jonka mielestä naisten tehtävä on vain näyttää hyvältä ja hymyillä?
Voi olla, että asenne johtuu isättömyydestä. En halua miesten huomiota, vaan miehen huomion. Ehkä virhe teillä onkin siinä, että iskette naisia, ettekä naista ja siksi tulee pakit.
Jos näen kiinnostavan miehen, yritän kyllä antaa merkkiä kiinnostuksesta, mutta suoraa aloitetta en tee.
"Ehkä virhe teillä onkin siinä, että iskette naisia, ettekä naista ja siksi tulee pakit."
Mitä tuo edes tarkoittaa? En tunne tai tiedä kovin montaa (en yhtään) miestä joka yrittää iskeä kahta tai useampaa naista yhtä aikaa, siis samassa tilanteessa. Ja miten voit edes tietää onko miehellä samaan aikaan joku toinen nainen "kierroksessa", jotta voisit antaa pakit? Kyllä se "iskeminen" tai lähestyminen tapahtuu yleensä ihan nainen kerrallaan, miehethän on tunnetusti putkiaivoja eikä mitään multitaskaajia jotka iskee kolmea naista samoilla cocktail-kutsuilla ja vielä ehtii toimia illan isäntänä ja dj:nä.
"Ehkä virhe teillä onkin siinä, että iskette naisia, ettekä naista ja siksi tulee pakit. "
Täysin väärin.
Olen aina iskenyt yleensä naisia yksilöinä en minään joukkona. Tosin siitä hieman lipsuin tuossa taannoin kun huomasin että kun keskittyy yhteen naiseen niin sekin on väärin.
Ei saa olla liian kiinnostunut yhdestä naisesta koska muuten vaikuttaa liian takertuvalta naisesta tai epätoivoselta.
Miksi sama oikeus ei kuulu myös miehelle? Kyllä miestäkin imartelisi jos tietäisi naisen olevan niin kiinnostunut että olisi valmis irtautumaan mukavuusalueelta ja tekemään jotain poikkeuksellista, kuten aloitteen.
Eihän kukaan ole poistanut tuota oikeutta miehiltä. Senkus vaan istut ja odottelet niitä mukavuusalueelta irtautuvia naisia ja imartelua. Älä pitkästy.
Se on noloa naisen kannalta. Miehet tekee aloitteita. Jos nainen joutuu tekemään aloitteen, se on osoitus siitä, että mies ei ollut tarpeeksi kiinnostunut.
Se on noloa miehen kannalta. Naiset tekee aloitteita. Jos mies joutuu tekemään aloitteen, se on osoitus siitä, että nainen ei ollut tarpeeksi kiinnostunut.
"Älkää ottako niitä pakkeja niin vakavasti"
Sellanen sivuhuomautus vain, että teidän naisten kannattaa ihan itse ensin opetella ottamaan niitä pakkeja vastaan. Tuntuu olevan teille täysin ylipääsemätöntä.
Jos ajattelet noin, turha on suhteessa tulla puhumaan mistään tasa-arvosta. Katsos naisen tehtävä on pysyä keittiössä, kasvattaa lapset ja hoitaa koti. Kyse on ihan samanlaisesta "periaatteesta" kuin tuo sinun vaatimuksesti siitä, että "mies tekee aina aloitteen".
Totta, jos haluaa pitää hauskaa kaveriseurassa, ei välttämättä kaipaa siihen miehiä pyörimään ympärillä. Mutta: jos joku silti lähestyy nätisti (= ei selvästi kännissä eikä typerästi pelleillen), niin kyllä siihen pitää sitten kohtelias vastauskin löytyä. Jos taas on kyse noista toisista tapauksista, niin ei tuollaiseen käytökseen tarvitse mun mielestä kiinnittää mitään huomiota.
sitten paljon. Itse en ole baarissa muihin törmännytkään. Kohtelu on ollut: "mää vituun siitä", olen näkymätön tai ei vastaukseksi mitn, eikä olla näkevinään, kommentteja ulkonäön tai muun suhteen varmaan 20 jne. Töitäkään ei saa, kun on varmaan niin ruma paska. Olen nähtävästi maalilman paskin ihminen...ikää jo 38 v ja ei mitn kokemusta naisista.
Mä tein tollasen päätökset jotain 15 vuotta sitten. Eipä ole aloitteita tullut.
AInoa tapaus jossa naiset tekee aloitteen on jos olet ihan helevetin hyvännäköinen joku trendipelle valokuvamallipoju/mies tai jos olet kuuluisa. Sillä tavalla on naiset pinnallisia, kaikki järjestäen, se on huomattu.
Itse olen muutamia kertoja tehnyt aloitteen ja mennyt juttelemaan miehelle, joskus jopa käynyt numeron antamassa kun ei ole mahdollisuutta ollut tutustua sillä hetkellä. Mielestäni en ole ruma, olen ihan ok näköinen nainen, kauniiksikin kehuttu jne, normaalivartaloinen, jotkut sanoneet hoikaksi, olen pitkä 180cm (liekö miehille sitten ongelma). MIehet eivät kovinkaan usein tule minulle juttelemaan. Vaikka aloitteita olenkin tehnyt niin sinkkuna sitä vielä olen. Yrityksen puutteesta ei voi syyttää. En sitten tiedä että missä vika, vääriä miehiäkö yrittänyt lähestyä, johtuuko minusta vai siitä että olen yhden lapsen yh-äiti? Se että on lapsi ei tietenkään ulospäin näy eikä ensikohtaamiseen voi mitenkään vaikuttaa. En tiedä sitten mitä miehet oikein haluat tai odottavat naiselta?
Unohdin äsken vielä mainita sen, etten todellakaan ole lähestynyt niitä komeita "miesmalleja" vaan ihan tavallisia miehiä joista olen jostain syystä kiinnostunut. Toki ulkonäkö vaikuttaa mutta useimmiten nuo "mallimiehet" tietävät olevansa hyvännäköisiä ja käyttävät sitä hyväkseen ja itse en voi sellaista sietää saatika pitää sitä mitenkään seksikkäänä. Kokonaisuus ratkaisee.
Vastaanpa tähän huvikseni.
Pituus voi olla ongelma joillekin miehille. Olen noita mittoja itse ja täysin samanpituinen nainen varsinkin jos olisi vielä tapana pitää jotain korkoja tai jos naisessa on muuten mittaa niin olisi kyllä turn-off.
Toki jos luonteet matsais hyvin niin eihän tuollainen asia sitten ratkaise mitään. Minulla siis. Ihmettelisin vain enemmän että miksi samanpituinen nainen haluaisi minut eikä etsi pidempää.
Tuossa ehkä syy miksei sinua lähestytä koska oletuksena on että naiset haluavat itseään usein jopa huomattavasti pidemmän miehen.
Yh-äitiä ilman lasta tietysti ei voi tunnistaa. Itse en alkaisi kyllä seurustelemaan yh-äidin kanssa, mutten usko että sinun iskemättömyytesi siitä johtuu.
"En tiedä sitten mitä miehet oikein haluat tai odottavat naiselta? "
Riippuu miehestä tietysti. Noin yleisesti niin et ole ideaalimitoissa naiseksi jo sen vuoksi kuten sanoin että oletuksena on että mies on pitempi ja miehet varmasti tulkitsee ettet sinä haluaisi olla heidän kanssaan vaan etsit lopulta mieheksi jotain pidempää.
En minäkään odota henkeäni pidätellen.
Uskoisin että ei tule mitään sinne suuntaan varsinkaan keneltäkään joka vähänkään olisi minun tyyppinen nainen, mutta periaate pitäköön jonkun aikaa kun ei vain jaksa enää iskeä.
Tulee pakit kuitenkin jossakin vaiheessa ja naiset vain jaksaa olla passiivisia.
Itse käytän kyllä toisinaan korkokenkiä, en kyllä mitää 10cm, mut kuitenkin. Olen oppinut olemaan sinut pituuteni kanssa, nuorempana oli ongelma. Ihannetilanteessa tottakai haluaisin että mies on pidempi, mutta olen tapaillut lyhyempiäkin miehiä. Minulle riittää että mies on suunnilleen samanpituinen kunhan vaan muuten kemiat toimii jne. Jos tuon pituuden laittaa kriteeriksi, siis että miehen oltava huomattavasti pidempi, niin kyllä sitä yksin jää. Ei niitä pitkiä miehiä niin paljoa edes ole. Joku on joskus sanonu sitäkin et miehet kavahtaa vahvoja naisia, kuulemma minä lukeuden sellaisiin. Ehkä kuulunkin, olen kuitenkin saavuttanut elämässäni jo aika paljon enkä ole vielä edes kolmeakymmentä.
Kuten sinäkin niin hyvin monet muutkin miehet on tuota samaa mieltä ettei ala yh-äidin kans seurustelee. Saako kysyä et miksei? Sen tiedän ettei kaikki miehet kestä sitä ajatusta etteivät ole naisen tärkeysjärjestyksessä ykkösenä. Mut emmä sellaista miestä haluakaan joka ei ymmärrä sitä et lapsi on aina ykkönen.
No ehkä se Oikea mies jonain päivänä tulee minunkin elämään.
Mutta kiitos sinulle kun vastasit rehellisesti. Arvostan rehellisyyttä suuresti.
Niin mäkin luulin, kunnes aiemmin tällä viikolla tapahtui sekin ihme, että puolituttu nainen pyysi mua ulos. Vieläpä oikein ihastuttava, nätti, fiksu, kuusi vuotta itseäni nuorempi nainen.
Luonnollisesti suostuin hämmästyksestäni huolimatta. Ja harvoin on naisen kanssa ollut yhtä hauskaa ensitreffeillä, huumorintajut osuivat just nappiinsa. Ensi viikoksi sovittiin uusi tapaaminen, enkä tahdo malttaa odottaa.
P.S. Nainen ei ollut tosin suomalainen, se voi selittää paljon :/ Pitää kohteliaisuutta plussana eikä nössöilynä.
"Joku on joskus sanonu sitäkin et miehet kavahtaa vahvoja naisia, kuulemma minä lukeuden sellaisiin. Ehkä kuulunkin, olen kuitenkin saavuttanut elämässäni jo aika paljon enkä ole vielä edes kolmeakymmentä. "
Minä en naisena liikaa kuuluttaisi myöskään tuota menestystä. Katsos kun se on sama juttu kuin pituuden kanssa eli että miehen yleensä odotetaan olevan naista pitempi, menestyneempi ja "vahvempi".
Joten jos sinusta näkyy päälle päin että olet pitkä, tosi vahva ja menestynyt niin mies ehkä ajattelee ettei "riitä sinulle".
Ei siihen mitään pelkoa liity vaan yksinkertaisesti se että sinä ehkä etsit jotain muuta koska se on se oletus mikä monilla naisilla on.
Itse ainakin pidän vahvoista naisista, mutta en kovista tai joiden pitää koko ajan mainostaa miten pitkälle he ovat päässeet elämässä.
Tietty nöyryys, kohtuullisuus ja myös vaatimattomuus kaunistaa naista.
"Saako kysyä et miksei? Sen tiedän ettei kaikki miehet kestä sitä ajatusta etteivät ole naisen tärkeysjärjestyksessä ykkösenä. Mut emmä sellaista miestä haluakaan joka ei ymmärrä sitä et lapsi on aina ykkönen. "
Lapsen tuleekin olla ykkkönen.
Alatko sinä jonkun miehen elämään jossa sinä et ole ykkösenä?
Minä tahdon parisuhteen lapsettoman naisen kanssa enkä tahdo alkaa isäpuoleksi lapselle sekä käytännössä aloittaa kaksi uutta ihmissuhdetta yhden sijaan.
Lisäksi on lukematon määrä hankaluutta jo sopia menoista yms.
Se ei ole siis pois minulta miehenä vaan myös suhteelta se lapsi.
Ehkä jos olisit itse lapseton ja joku mies tarjoaisi sinulle äitipuolen paikkaa niin ymmärtäisit.
Ehken selittää tuo ulkomaalaisuus. Nimittäin itseäkin on enemmän osoittaneet kiinnostusta ulkomaalaiset naiset (kuten vaihto-oppilaat) kuin suomalaiset.
Johtunee ehkä vaaleista piirteistä ja herrasmiesmäisyydestä.
Suomessa on auttamatta sitten nössö jos ei ole tarpeeksi "äijän" oloinen ja näköinen jos käyttäytyy kohteliaasti.
Pitkä ja hoikka nainen on seksikäs. Vaikea sanoa miksi et ole herättänyt enempää kiinnostusta. Se että olet tehnyt aloitteita antaa sinusta ainakin fiksun ja hyvä itsetuntoisen kuvan. Lapsettomana itseäni kyllä pelottaisi alkaa seurustella yh-äidin kanssa.
"Pitää kohteliaisuutta plussana eikä nössöilynä."
Eikö kaikki pidä??! Ihme käsityksiä teillä.
Vaikka vähän kärjistinkin, monen suomalaistytön kanssa treffeillä on tuntunut siltä, että normaalit kohteliaat eleet (ovien avaaminen, kahvin tarjoaminen jne.) tulkitaan ihan liian helposti mielistelyksi, vaikka harrastan moisia ihan kavereidenkin kesken (niin mies- kuin naispuolisten). Ja kiinnostus tuntuu vähenevän pikku hiljaa niiden myötä.
Huvitti muuten itseäni tässä eräänä lauantaina, kun avasin tapani mukaan sen enempää ajattelematta kirjaston oven parille nuorelle suomalaiselle opiskelijatytölle, ja molemmat näistä kiittivät ohi kulkiessaan reippaan iloisesti. Sen verran harvinaista käytöstä ikäluokassa, että melkein säikähdin :D (Kyllähän eläkeläisnaiset toki lähes poikkeuksetta näin tekevät.)
Mä en mainosta "menestystäni", kunhan vain tässä kerroin jotain itsestäni hieman ehkä kärjistetysti. Olen toki ylpeä saavutuksistani, mutta elämässä on niin paljon muutakin kun työ, koulutus, raha.... arvostan paljon enemmän perhettä, kavereita, terveyttä ja pikkuasioista nauttimista. Työ ja raha on vain pakollisia juttuja olemassa, mutta kun työtaki on pakko tehä niin miellummin teen jotain mistä tykkään ja nautin.
Ja mitä tuohon kovaan tulee niin kovuus on kyllä kaukana meikäläisestä, kaverikin joskus sanoi mulle et sä oot liian kiltti. Ehkä sen takia pikkasen yrittänyt tulla "kovemmaksi".
Mä en ole etsimässä tai "tarjoamassa" isäpuolen paikkaa.... olen etsimässä itselleni elämän kumppania, tosin tähän pakettiin kuuluu lapsi. Ja ihan tiedoks et jos sä joskus jonku naisen kanssa saat lapsia nii ne lapset tulee olee aina etusijalla, tai aina ja aina, mut tiedät sit mitä tarkotan ku sul omia lapsia. Oman lapsen takia on valmis tekee mitä vaa.
Mä en koe että lapsi olis mitenkään mieheltä pois tai suhteelta pois. Menoihin se toki vaikuttaa, ei voi mennä ja tulla miten haluaa.
Mut sanon vaa sen että mun lapsi on PARAS asia mun elämässä, ja on paljon miehiäkin joilla jo on lapsia. Ymmärrän kyllä tuon sun näkökulman, mutta päivääkään en vaihtais pois. Ja äitinä oleminen on tehnyt musta paremman ihmisen. Ja jos tosiaa niin on et miehet haluaa lapsettoman naisen nii ei oo muita vaihtoehtoja ku vaa jatkaa näin.
Mä tiedän että mä en TARVITSE miestä eikä parisuhde voi kunnolla toimia jos se perustuu tarpeelle. Mä haluan suhteen jossa molemmat HALUAVAT olla yhdessä jne. En tiedä ymmärtääkö kukaan mitä tarkoitan.
Ei oo aina tuo itsetunto ollu hyvä, mut sen eteen on joutunu tekee töitä. Mä oon oppinu hyväksymään itsenä sellaisena kuin olen, tiedän etten ole täydellinen ja minulla on omat virheeni ja parantamisen varaa on varmasti monessa asiassa. Mut parasta on se että olen tehnyt monelle asialle jo jotain, sen takia olenkin suht sinut itseni kanssa. Tiedän myös sen että sille oikealla miehelle olen todella hyvä tyttöystävä/vaimo. Valitettavasti itse joutunut kokemaan mm. sairaalloisen mustasukkaisuuden, se jos mikä tuhoaa suhteen.
Ymmärrän että yh:n kanssa oleminen varmasti monia pelottaa, moni ehkä ajatteleekin et tuo etsii elättäjää jne. Mut mitä jos se sun elämäsi nainen on yh? Itse olen oppinut sen että vaikka kuinka halaus tietynlaista/tyyppistä miestä, nii tunteilleen ei aina voi mitään. Jos mies sattuu olee hieman lyhyempi nii mitä sitte, jos muuten kaikki toimii?
Ymmärrän, ymmärrän.
"Oman lapsen takia on valmis tekee mitä vaa. "
"Mut sanon vaa sen että mun lapsi on PARAS asia mun elämässä,"
Varmasti. Oma lapsi paras lapsi.
"Mä en koe että lapsi olis mitenkään mieheltä pois tai suhteelta pois. "
Kyllä se vieraalta mieheltä on pois vieraan lapsen kanssa.
Mitä tulee noihin syihin mikset löydä seuraa niin se oli täyttä hakuammuntaa minulta nuo menestysjutut yms. kun en tiedä tarkemmin.
"Ymmärrän että yh:n kanssa oleminen varmasti monia pelottaa, moni ehkä ajatteleekin et tuo etsii elättäjää jne. Mut mitä jos se sun elämäsi nainen on yh? Itse olen oppinut sen että vaikka kuinka halaus tietynlaista/tyyppistä miestä, nii tunteilleen ei aina voi mitään. Jos mies sattuu olee hieman lyhyempi nii mitä sitte, jos muuten kaikki toimii? "
Nyt vertailet toisen yhtä piirrettä kuten pituutta toisen elämäntilanteeseen ja täysin uuden ihmissuhteen luontiin jonka mies joutuu tekemään.
Tunteillakin on rajansa ja elämän nainen ei välttämättä siinä mielessä voi olla monelle miehelle yh vaikka voi kokea että ilman sitä lasta olisi toisin.
Onhan se mahdollista että ns. elämäni nainen olisi yh. Helpompaa kuitenkin olisi jos naisella ei olisi lapsia.
Mulla on se periaate, että nainen hoitakoot eksänsä kanssa omat lapsensa. Piste ! Minulla ei ole heihin osaa enkä arpaa, joten en ala leikkimään perhettä ja kantamaan vastuuta suhteeseen kykynemättömien ihmisten jättäessä perheleikkinsä puolitiehen. Jos et pärjää lapsesi kanssa, hanki kotiapua.
Muutenkin, lapsettoman miehen tarvii olla päästään vialla sekaantuessaan yksinhuoltajaan. Vapaita ja ennen kaikkia lapsettomia naisia on markkinoilla ihan riittävästi. Kaksi lapsetonta voi aloittaa suhteensa puhtaalta pöydältä ja elää yhteistä perhe-elämää, jossa voi kokea oman vanhemmuuden. Kenenkään ei tarvitse tyytyä isäpuolen koiranvirkaan, jossa toinen sanelee sen, miten suhteessa "saa" elää. Miehen ei tarvitse katsella omassa suhteessaan naisen eksiä...
YH on muutenkin suhdemielessä aina iso riski, joten ei kiitos...
Pitää tähän väliin sanoa, että siinä missä naisetkin haaveilee usein tummista Fabioista ja halveksii suomalaista"juntti"miestä niin itsekkin veri vetää kyllä ulkomaalaisiin. Suomalainen nainen on helposti tylsä, ujo ja vaatimaton ja odottaa että kaikki tulee tarjottimella nenän eteen.
Naisen itsevarmuus tehdä aloite on ISO plussa enkä jaksa vaivautua näihin "haluan että minut otetaan" naisiin. Kukapa haluaisi hiljaisen vässykän, tai ylimielisen pissisblondin joka odottaa Cristiano Ronaldoa ja nakkelee niskojaan hyvienkin ehdokkaiden edessä kun eivät tienaa miljoonaa parikymppisenä. Aloitteen tekee se, joka on kiinnostunut. Loput jättäköön tilaisuuden käyttämättä kukin syystään.
Itsellä tällä hetkellä 1/8 slaavilainen tyttöystävä ja vaikka onkin lähes täysin suomalainen, tuo se ulkomaalainen perimä raikkaan tuulahduksen niin ulkonäköön kuin luonteeseenkin. Tavallinen ujo eloveenaprinsessa ei yksinkertaisesti ole vaivan arvoinen. Surkeita seinäruusuja
täällä on yksi perisuomalainen tyttö, tai nainen ja minä en ajattele, että mies on nössö, jos on kohtelias. Minut kohtelias mies saa kuumaksi!
Oon niin ohittanu sen vaiheen, missä mua kiinnostais pelkästään "pahat pojat". Let women a chance.
Eli panit niitä ne ikävuodet 16-26 vähintään tai 16-36 ja nyt kelpaa sitten se ei "paha poika".
Joo, varmasti kohteliasta miestä enää kiinnostaa sun seura.
Olet parhaat vuotesi pannut menemään pahaan poikiin, aiemmin eläessäsi ilman ehkäisyä olisit jo raskaana monelle pahalle pojalle.
että esim omassa kaveri piirissäni nimenomaan naisten tekemätaloitteet ovat yleensä johtaneet pidempään suhteeseen kuin miesten tekemät aloitteet. Tämä on tietenkin vain pienen otannan tulos mutta trendi on mielestäni nähtävissä. Kun mies tekee aloitteen niin nainen suistuu ja saa sen yhdenyön hekuman mitä mies myös odotti , mutta kun nainen tekee aloitteen hän voi enemmän konrolloida tilannetta ja useimmiten vakavampi parisuhde syntyy.
Missäs näitä aloitteen tekeviä naisia tapaa, itse 34 vuotias ja tasan 0 naista iskenyt elämän aikana, itsellä ollut lukuisia suhteita mutta itse olen aloitteet tehnyt.
Ja kun tuota miesten toteamuksia on tullut seurattua, niin aika monella ollut sama tilanne, ei se passiiviprinsessakulttuuri mihinkään ole hävinnyt, peran kanssa samoilla linjoilla itse päätin myös, että jos ei tule naista vastaan tekemään tuttavuutta, merkitsee se, että en ole tarpeeksi kiinnostava kenekään mielestä.
"Naisilla ei ole henkisiä munasarjoja" Ai että repesin nauruun X'DDD
Noh, ehkä mä sanon tähän jotain järkevääkin (tai sitten en).
Minua ei ole koskaan mies tullut iskemään minkäänlaisessa tilanteessa (tai on mutta en ollut niin sokea etten ole huomannut lukea rivien välistä). Itse en uskalla tehdä aloitettakaan koska pelkään nolaavani itseni. Ja yleensä kohteellani on liuta nättejä, fiksuja ja hauskoja naisia ympärillään joten Game Over tuli jo ennen kuin ehdin laittaa kolikon sisään.
Mutta jos mies (samoilla kriteereillä mitä sinulla oli naisten suhteen [tosin minulle käy itseäni vähän vanhempikin]) lähestyisi minua niin tuntisin olo kyllä imarrelluksi vähintään.
Vai ihan imarrelulta?
Voi miten hienoa. Kunpa sitä miehenäkin ittensä joskus tuntisi imarrelluksi myös.
Sinä tietysti kuitenkin kieltäytyisit vedoten siihen että siinä pakastealtaassa oleva einesruoka on juuri nyt mielenkiintoisempi tai että odotat sen kaupungilla näkemäsi komean, menevän ja tosi ihanan miehen aloitetta joku päivä joten nyt on ihan pakko kieltäytyä.
Sitten pikkainen hymy ja ilme joka osoittaa säälin tunteita ennen kuin käännyt kannoillasi kassalle.
Noinko se menisi? ;)
Ehkei sinulla tosiaan sitten ole niitä henkisiä munasarjoja koska pelkäät, et uskalla, ajattelet nolaavasi ittesi sekä että sinä et voi olla nätti, fiksu tai hauskakaan.
Sanoisin että sinun tilanteesi todellakin on Game Over, mutta sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa että kukaan mies ei ole lähestynyt sinua vaan oman asenteesi.
Ehkä se on sitä minullakin kun tuollaisen periaatteen olen valinnut, mutta nyt vain ei kyllä jaksa yrittää iskeä. Kolikot ovat tästä pajatsosta loppu. Ainakin toistaiseksi.
Pariutuminen menee nisäkkäillä niin että se joka synnyttää valitsee lapsilleen isän jolla arvioi sopivien geenien lisäksi kyvyn huolehtia lapsistaan. Olla paikalla. Eli nainen valitsee. Miehen pitää olla riittävän kiinnostunut ja osoittaa se jotta nainen voisi vakuuttua siitä että hän tulee olemaan paikalla sen jälkeenkin kun lapsi on saanut alkunsa. Ei ole mitään järkeä naisena, joka kuitenkin tulee lapsen synnyttämään, valita miestä joka ei edes tutustumisvaiheessa ole valmis tekemään töitä sen eteen että saa juuri tämän naisen itselleen. On melko varmaa ettei hän sitten myöhemminkään jaksa olla paikalla.
Tämä johtuu siis ihan biologisista syistä ja ne ovat meihin sisäänrakennettuina vaikkemme edes haluaisi lapsia. Nainen hakee miehestä turvaa, turvallinen mies ei ole sellainen joka ei vaivaudu hakeutumaan seuraan. Naisen kylmyys on testaamista, onko tuo tosissaan. Keskivertonaista lähestyy aika moni mies baarissa eikä suurin osa ole tosissaan. Nainen ei voi lähteä jokaisen lähestyjän matkaan.
Vaikka sukupuoliroolit ovat muuten aika hyvin sekoittuneet niin ne eivät tule pariutumisasioissa koskaan täysin sekoittumaan. Vielä vaikeampaa on ulkomailla iskeä nainen valitsemallasi periaatteella.
Mitä nisäkäs pentu tekee laiskalla ja passiivisella emolla?
Aivan. Ei mitään.
joten teoriasi kusee. Heität pallon uroolle, aivan kuin naaraan rooli tulee sitten luonnostaan.
Uros ja mieskin haluaa tsekata kuten edellä todettu onko niitä munasarjoja vai ei.
Sori, mutta jos et tajua edes perus lisääntymistä jossa myös UROS VALITSEE niin kannattaa mennäkin tutkimaan yksinkertaisimpien nisäkkäiden touhuja ja ehkä lisääntyä heidän kanssa.
Ihmisen ja miehen kanssa lisääntymiseen sekä ihmislasten hoitoon sinusta ei olisikaan.
Todellinen syy sinulle on siis laiskuu, sukupuoliroolit jotka olet imenyt äidinmaidossasi ja passiivinen "tuijotain tv-tä ja tulevat lapseni tekevät samoin kun minusta ei aktiiviseksi äidiksi ja naiseksi ole) asenteesi kaikkeen.
Kuinka monen nisäkäslajin muuten ihmisen lisäksi tiedät hengailevan baarissa? :D
Sinun geenisi ovat tuomittu epäonnistumaan jos ei tässä polvessa niin seuraavissa. Onneksi olkoon.
Unohtu että jos tietoisesti jotakin tajuat niin voit lopettaa bullshittaamisen "biologisista" asioista.
Biologia kun sisältää myös tietoisuuden ja jos et tajua mitä se tarkoittaa parinvalinnassa niin se tarkoittaa että myös mies tarkkailee naista onko tästä äidiksi.
Tekosyyt omaan passiivisuutesi naiseutesi perusteella ovat samanlaisia kuin kaikilla. Persereikähän löytyy jokaiselta kuten tekosyy toimilleen.
Ehkä kannattaisi nukkua yöaikaan ettei olisi nooooooiiiiin kärttyinen. Vai etkö ole saanut?
Voit selitellä ja selitellä (mikän muuten on että nykyjään miehistä ei juuri muuhun ole) mutta mihinkä se vaikuttaa?
Mies iskee ja nainen tulee isketyksi jos niin haluaa. Näin elämä pyörii.
Aika kattavastii sait yhden kommenttini perusteella geenieni tulevaisuudenkin ennustettua. Eipä tässä varmaan sen enempiä sitten, hyvää joulua!
Toisaalta nainen haluaa miehekkäimmän miehen, jonka pystyy saamaan, jotta jälkeläisillä on hyvät geenit. Mies ei saa olla siis liian kiinnostunut, tai ainakaan epätoivoisuuteen tai naurettavuuteen asti kiinnostunut, koska mahdollisimman miehekäs mies ei olisi. Hänhän voi saada muitakin naisia. Mutta miehen täytyy kuitenkin viedä juttua eteenpäin, koska sen ajatellaan kuuluvan miehen rooliin.
Entä jos mieskin haluaa varmistua, että nainen on riittävän kiinnostunut ja osoittaa sen, jotta mies voi varmistua siitä että nainen tulee pysymään miehen kanssa eikä lähde heti sen seuraavan vähän komeamman, lihaksikkaamman, rikkaamman ja kuuluisamman kiiltokuvapojun perään? Eihän ole mitään järkeä miehenä, joka kuitenkin tulee lapsen siittämään ja naisen kanssa kasvattamaan ja ruokkimaan, valita naista, jonka todellisesta kiinnostuksesta ei voi edes tutustumisvaiheessa olla varma eikä tämä ole valmis tekemään töitä, että saa juuri tämän miehen lapsensa isäksi. Näin ollen on vaara, että nainen lähtee lapsen kanssa ja jättää miehen heti kun se kiinnostavampi mies tulee, lapsen isän tehtäväksi jää tämän jälkeen vain osallistua lapsen kasvattamiseen liittyviin kustannuksiin.
Tämä siis voi johtua ihan yhtälailla biologisista syistä ja ne ovat sisäänrakennettuina meihin vaikkemme edes haluaisi jälkikasvua. Mies hakee naisesta uskollisuutta, uskollinen nainen ei ole sellainen, jonka kiinnostuksen joutuu jollain iskemistempuilla herättämään. Miehen mahdollinen aloitteettomuus on testaamista, onko nainen tosissaan. Keskiverto/keskivertoa vähän paremman näköistä miestä lähestyy baarissa aina silloin tällöin joku nainen, eikä suurin osa ole potentiaalisia äitejä omalle lapselle. Mies ei voi lähteä jokaisen lähestyjän kanssa.
***
Kuten huomataan, asian voi nähdä aika monelta kantilta, ja kuka on mitään sanomaan, mikä näkökanta on oikea ja mikä ei? Ja vaikka itsekin sorruin tuohon biologia-argumentaatioon, niin on mielestäni ontuvaa puhua mistään biologisista syistä, jos ei ole linkkejä esim. kyseisen väitteen oikeaksi todistaviin tutkimuksiin.
Huomioitavaa on myös se että totta kai mies haluaa myös biologisesti parhaan mahdollisen äidin.
Jos nainen eli tuleva miehen puoliso sekä lasten äiti on hurmattavissa leikkipeleillä ennemmin kuin varsinaisesti miehen itsensä toimesta niin mistä se kertoo?
Onko naisella joka on passiivinen miehen ja epävarma tämä kanssa kykyä huolehtia niistä lapsista tai olla perheen emona?
Tuskimpa vain.
On vain hupaisaa aina vedota näihin biologisiin juttuihin vain naisen näkökulmasta aivan kuin nämä olisivat jotenkin kiveen hakattuja faktoja unohtaen että joutuuhan se mieskin etsimään sitä parasta mahdollista partneria ja tunteet sekä vaistot ne on miehelläkin.
Monesta nykynaisesta varsinkin Suomessa tulee liian helpolla elämästä päässee nirppanokkamaisen passiivisen prinsessan kuva josta ei ole perheen toiseksi pääksi ja lasten huolehtijaksi.
Sitten kun vielä kuulee naisen sanovan että miehen tulee "pyydystää" nainen ja esitellä itseään kuin kukko koska nainen valitsee "parhaimman uroksen" niin alkaa siinä miehellä nousta ajatuksia tietoisesti kuin tiedostamattomasti ettei tästä naisesta ole yhtään mihinkään.
Kuitenkin se paras suhde syntyy vastavuoroisuudesta jolloin nainenkin osoittaa luonnostaan kiinnostusta eikä vain odota miehen tekevän kaikki hommat.
Samaan sarjaan kuuluu nämä naiset jotka odottavat että mies tekee heti ensivaikutelmassa "jalat alta" vaikutelman. Voi vain miettiä miten pitkään se suhde sitten kestää ja miten ne lapsetkin joutuvat kärsimään huonosta äidistä joka on niin passiivinen ja sitoutumiskyvytön yhteen mieheen.
Biologia kuuluu asiaan, mutta niin kuuluvat aivotkin biologiaan, joten olisi hyvä käyttää niiden koko kapasiteettia kuin vain kaikkein typerintä osaa niistä joko miehen/isän tai naisen/äidin valintaan.
Huomattavaa on myös se että nykyaikana moni hakee suhdetta perusteella jossa etsitään vain "hauskan pitoa" joten voidaan miettiä miten paljon se vaikuttaa partnerin valintaan sekin tiedostamattomasti.
"Pariutuminen menee nisäkkäillä niin että se joka synnyttää valitsee lapsilleen isän jolla arvioi sopivien geenien lisäksi kyvyn huolehtia lapsistaan. Olla paikalla. Eli nainen valitsee. Miehen pitää olla riittävän kiinnostunut ja osoittaa se jotta nainen voisi vakuuttua siitä että hän tulee olemaan paikalla sen jälkeenkin kun lapsi on saanut alkunsa. Ei ole mitään järkeä naisena, joka kuitenkin tulee lapsen synnyttämään, valita miestä joka ei edes tutustumisvaiheessa ole valmis tekemään töitä sen eteen että saa juuri tämän naisen itselleen. On melko varmaa ettei hän sitten myöhemminkään jaksa olla paikalla."
Naiset ovat omasta mielestään erinomaisia, ellei peräti täydellisiä ihmisasiantuntijoita. Suurista puheista huolimatta tunnutte olevan huonoja ihmistuntijoita, koska niin moni suhde päätyy eroon. Ai niin, vikahan on tietysti miehissä ! Nykyisin ei tunnu markkinoilla muuta olevankaan kuin näitä eronneita naisia.
Vastineeksi voisi sanoa, että olisit valinnut paremman miehen, niin ei olisi tarvinnut erota :)
"Naaras valitsee sopivan isäkandidaatin". Milläs perusteella tämä naisten kuolaama komea rikas täydellinen valokuvamallipoju on hyvä isäehdokas. Sehän ei ainakaan kanna vastuutaan vaan on seuraavana viikonloppuna jo uusien naisten sängyissä? :D
Ja sitten hylätään kypsä vakavalla mielellä oleva toimeentuleva mies kun sillähän oli jo ryppykin ohimolla :D
En oikeen tiedä miksi tähän vastaan, mutta jokin tässä kirjoituksessa kolahti minuun. En ole itse tehnyt yhtään aloitetta kahteen vuoteen. Syynä ei ole periaate vaan yksinkertaisesti se valtava itsekritiikki ja morkkis mikä näistä aloitteista seuraa. Naiset ovat kyllä tehneet minulle aloitteita mutta eihän näistä koskaan ole mitään seurannut, koska naiset kuvittelevat että jutun pitäisi ratkeva vain siihen että nainen tekee aloitteen. No itse olen aika lailla umpikujassa pariutumis käytännön kanssa koska en itse tee aloitteita syystä että ne ovat epämiellyttäviä ja ne eivät johda mihinkään. Toisekseen saan naisilta aika harvakseltaan aloitteita eikä niistäkään yleensä mitään seuraa. Tulevaisuudessa varmaan ainoa toivo on vain käydä hakemassa joku ostovaimo koska minulta tämä normaali parisuhdekäytäntö ei vain luonnistu.
Päätin sitten että teen uudenvuodenlupauksen asian tiimoilta.
En siis lähesty vuoteen naisia ilman heidän selkeää aloitetta.
Olen valmis (jos pystyn) elämään selibaatissa tuon ajan.
Katsotaan miten äijän käy. Palaan asiaan vuoden päästä kertoen kokemuksista.
Ketään muita messissä?
"Ketään muita messissä?"
Ajattelin tehdä hieman toisinpäin olevan lupauksen, (eli lupaan olla aloitteellinen ja lähestyä vastakkaista sukupuolta). Uskoisin jokaiselle tekevän hyvää istua välilä toisella puolella pöytää. Siitä voi saada uutta ja virkistävää näkemystä sitten kun/jos vaihtaa takaisin toiselle puoelle. Joten olen mesissä mukana, mutta toisinpäin.
"En siis lähesty vuoteen naisia ilman heidän selkeää aloitetta."
Mitä tuo käytännössä tarkoittaa? Meinaan ett ite mielän aloiteen tarkoittavan juuri lähestymistä.
Osalle aktiivisimmista aloitteen tekijöistä voisi todella tehdä hyvä olla välillä myös uhri. Aloitteettomien tyyppien olisi hyvä myös joskus kokeilla sitä aloitteen tekoa jolloin se konkretisoituisi myös näille. Itse olen joskus tehnyt uudenvuodenlupauksen että lähestyn vähintään kerran yhtä ihmistä jokaisella baarikäynnilläni joka sai minut vain vähentämään baarissa käyntiä. Nyt olisi ehkä hyvä luvata olla tekemättä yhtään aloitetta jolloin suuriosa siitä epäonnistumisen tuskasta katoaisi.
Vuosi on pitkä aika ja lupauksen pitämiseksi kannattaa kehittää tiettyjä ajatusmalleja jotta urakasta selviytyy. Olin joskus itse samankaltaisessa periaate lakossa ja johto ajatuksekseni sain sen että näin pysyn koko ajan kontrollissa. Jos nainen ei tee aloitetta hänellä ei tule mahdollisuutta minuun ja minun aloitteettomuuteni on vain itsesuggestiota jolla otan todellisen vallan omasta mielestäni. Esimerkiksi istuin tyhjässä pöydässä jossa oli yllin kyllin vapaitatuoleja ja kuuntelin keikkaa. Viereisessä pöydässä istui joku miesseurue johon kuului ilmeisesti myös naiseten keskuudessa myös erittäin suosittuja tyyppejä. No tätä miesporukkaa tuli sitten jututtamaan isompi naisporukka jolle loppui istumapaikat hyvin nopeasti kesken. Normaalisti olisin tarjonnut pöytääni naisille ja häipynyt itse paikalta, mutta nyt päätinkin vain istua ihan väkisinkin päydässä ja ottaa kaiken vittuilun vastaa. No tilanne loppui nopeasti kun vain yksinainen uskalsi istua minun pöytääni jutellen viereiseen päytään ja hänkin lopulta häipyi kun ei viitsinyt seisottaa kavereitaan.
"Nyt olisi ehkä hyvä luvata olla tekemättä yhtään aloitetta jolloin suuriosa siitä epäonnistumisen tuskasta katoaisi."
Pitkälti varmaan vain suhtautumis kysymyksiä, sillä voihan sitä myös ajatella epäonnistuvan jos kukaan ei lähesty, (eli ei "osaa" herättää riittävästi kiinnostusta olemuksellaan).
Tais tulla pikku kirjoituserhe kun niin innoissani kirjoitin viestiä. :D
Tarkoitin etten kiinnostu enkä vie asiaa eteenpäin ellei nainen tee selkeää aloitetta. Lähestyminen tietysti kuuluisi siis naiselle kun tuohon ryhdyn.
Kiva kun sulla on puolestaan tuollainen lupaus tiedossa.
En hirvittävästi perusta uuden vuoden lupauksista yleensä, mutta jos tällaisen kerran tekee niin onhan se ihan periaatteesta pidettävä.
Siten voi määrittää sen vielä määräaikaiseksi seuraavaksi vuodeksi eikä vain määräämättömäksi ajaksi.
Pitäisi hankkia varmaan lasikengä ja pudottaa se jonnekin kellon lyömällä odotellen että josko joku lähtee ettimään sen omistajaa vuoden aikana. :D
On tosiaan aika pitkä aika.
Sen takia sitä jo nyt viikkoa ennen suunnittelen että haluanko esimerkiksi uutena vuotena käydä missään vielä kerran yrittämässä.
Kun mietin asiaa että koko vuoden olen ilman aloitteen tekemistä ja seksiä niin vatsaa kuristi sekä pikkaisen melkein huimasi.
Lähinnä kelaan tässä tilanteita että jos sattuu muuttamaan tai alkaa harrastamaan jotain tai vain törmää johonkin mielenkiintoiseen ollen tällainen lupaus ja periaate päällä just ens vuoden aikana.
Pitäisi pystyä pitämään pää kylmänä.
Toisaalta tuossa on sitten noita tilanteita harmaalta alueelta kun että kutsuuko jonkun naisen istumaan pöytäänsä ja mikä luetaan "aloitteeksi".
Esimerkiksi jos istun baarissa ja siihen sattuu nainen joka vaikuttaa kiinnostuneelta niin odotanko sitten että hän kysyy esimerkiksi puhelinnumeroani tai esittää kahvikutsun myöhempää varten (kämpille kysyminen ei kiinnostaisi koska etsin vakavempaa) vai voinko sujauttaa itse moisen esiin jos nainen voimakkaasti vihjailee siihen suuntaan. Tuota pitänee miettiä vielä.
Mutta kun takana on 2-3 vuotta aika aktiivista naisen "metsästystä" ja tulokset ovat jääneet laihoiksi sekä lyhyiksi eikä sopivaa ole sattunut kohdille niin ehkä tämä on virkistävää vaihtelua.
Ikä on kuitenkin jo 30 niin olisi hyvä että jotain varteenotettavampaa löytyisi. Ehkä tällä tavoin kohtaa sitten jonkun naisen joka on valmis laittamaan itteään enemmän likoon, ei harrasta tuota soutamis-huopaamista ja omaa niitä munasarjoja (monessakin mielessä ;)).
Pitäähän elämässä myös haastetta olla ja Perkele miehellä jotain periaatteita! :D
Ei yllätyksiä! :D
Ekan kuukauden eli tammikuun saldo ettei yksikään nainen tehnyt edes pientä yritystä suuntaani. Baareillut en tosin muuta kuin ihan pubissa joten siltä osin en ollut esillä. Hajanaisia katseita kadulla, kahviloissa, kaupoissa yms. mutta ei mitään muuta.
Toisaalta ei ollut erityisesti stressiäkään kun ei tarvinnut ettiä naista tai yrittää iskeä ketään. Tällä tavoin saa kyllä olla hyvin yksin. Naisia ei kiinnosta muutenkaan erityisesti lähestyä miehiä jos ei ole erityisen "silmiin pistävä" ja jos mies ei itse yritä iskeä niin yksinäisyyden hammasta alkaa vain kolottamaan.
Tätä menoa raportoin seuraavan kerran ehkä keväällä kun mitään mainittavaa ei tosiaankaan tapahtunut.
Päätin saman jo ala-asteella ja hei, sinkkuna olen edelleen.
Kertoo kai jotain naisista?
Kaksi kertaa olen elämässäni tehnyt aloitteen, toinen oli kun olin kolmikymppinen, lähetin tekstarin mielenkiintoiselle miehelle, juttu meni mönkään koska olin itse sen jälkeen niin vaivautunut. Toinen on tuoreempi tapaus viime kesältä, meni mönkään koska nähtävästi olin kaikin tavoin epämieluisa aloitteen tekijä hänelle, kuraa tuli niskaan että paukkui, vieläkin sattuu kun ajattelen. Mutta ei kannata ajatella, eteenpäin vaan..
Rahrahrah! Jos olet normaalinnäköinen mies, jolla on vielä juro ilme kasvoillaan, et tule saamaan yhtään aloitetta. Hauskaa vuotta sulle!
En tiedä jurosta ilmeestä, mutta olet varmaan oikeassa!
Ei vaan jaksa tehdä aloitteita joten yks sapattivuosi olkoon tavoite.
Hyvää vuotta myös sinulle!
No mitäs sitten kun se aloite on tehty? Minä tässä repäisin ja ehdotin puolitutulle miehelle josko nähtäisiin vloppuna. Mies tuumasi että nähdään vaan, mutta ei sovittu mitään sen tarkemmin.
Kysymys nyt onkin että pitäisikö minun soittaa/laittaa viestiä asian tiimoilta vai odotanko että miehestä kuuluu jotakin? On tämä vaikiaa=)
No voi harmi että tollainen tilanne sattunu. Varmaan voit ehdottaa jotain itsekin?
Sen sanon että arvostus naisten aloitteita kohtaan on suuri ja nostaa ainakin minusta naisen kiinnostavuutta suuresti. Osoittaa että nainen on valmis laittamaan itteään likoon miehen ja suhteen puolesta. Alkaisin kattomaan sellaista naista paljon enemmän "sillä silmällä".
Silloin on myös nuo tasa-arvoasiat kunnossa eikä turhaan jöpötetä vanhoissa normeissa tai kuluneissa sukupuolirooleissa. Pitäähän naisessakin olla "ytyä".
Tuossa tilanteessa itse ehdottaisin miehenä varmaan asiaa, mutta sinun tuosta miehestä en tietysti asiaa tiedä.
"Kysymys nyt onkin että pitäisikö minun soittaa/laittaa viestiä asian tiimoilta vai odotanko että miehestä kuuluu jotakin? On tämä vaikiaa=)"
Eikös se nyt jo kuulu ihan kohteliaisuuteen, että soittaisit ja sopisit/ehdottaisit sitten jotain vlopuksi, jos kerran olet mennyt vähän kuin sellaista kysymään ja olut tosissaan.