Aur pairiksi EF:n kautta!

Kuulemma on parempi etsiä itse perhe ja kaikki muut. Mutta koska haluan Amerikkaan, tarvitsen sen viisumin ja saan sen vain järjestön kautta(?) Mitä huonoa/hyvää efssä sitten on?
Onko tuo hinta kohtuullinen vai tulisiko halvemmaksi jotenkin muuten?
Millaiset perheet on?
Kuinka nopeasti perhe löytyy/milloin on lähtö ilmottautumisesta?
Siihen vaaditaan ajokortti, te jotka olette olleet EF:n kautta, niin jouduitteko itse ajelemaan paljoa?
Saat 500(€/$) opiskeluun, riittääkö? mitä tää muuten tarkottaa? millaiseen opiskeluun? Hä?? :D


kiitos!!
4443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

perheitä on tällä hetkellä tosi vähän tarjolla. Kannattaa rekkautua esim. au apir worldiin tai great au pairiin (jossa paljon perheitä), etsiä perhe ja hakea sitten sillä järjestöllä jossa perhe jo on tai sitten sopia yhdessä järjestöstä. Ilman viisumia en laittomasti lähtisi Usaan ja kannattaa välttää perheitä, jotka tätä ehdottaa, ei nimittäin ole ihan puhtaat jauhot pussissa. Myös järjestö antaa muiden aupairien yhteystietoja, järjesttää orientaatioleirin jne. Euraupairilla hintaan taitaa kuulua aika kattavat vakuutuksetkin, kun muilla ne joutuu maksamaan itse.

Onnea hakuprosessiin!


O

Äänestä
  • Ite oon efn eli cultural caren kautta ja perheitä on tosi vähän taloustilanteen takia. Efn hinnat on nyt vähän noussu, mutta hyvin järjestö on tässä toiminu. Mutta matcheista noin puolet toimii eli puolet joutuu rematchiin. Eli kannattaa tutustua hyvin perheeseen, mutta ei sekaan aina auta. Itella sattu onneks aivan mahti perhe.

    Äänestä

en oo vielä ollu aupparina, mutta mulla on monta kaveria jotka on tällä hetkellä :)

eli tottakai pitää mennä järjestön kautta, ei kannata lähtee laittomasti siitä koituu vaan harmia. voihan toki kattoo seiltä aupairworldista perheitä, ja jos löytää jonku hyvän, ni sitte jos pääsee esim. efn kautta au pairiks, ni voi kertoa että on jo perhe, ni sitte ne vaan hommaa ne viisumit ja luvat ja tällee..

hinnoista: no aattele kuinka paljon saat takasin niistä 500 eurosta jotka maksat ef:lle.. viikossa noin 150 euroa palkkaa, joten saat sen periaatteessa jo kuukaudessa takaisin!

perheistä en tiedä, mutta luulisin että saa asiat toimimaan jos yrittää, kaikissa perheissähän tulee joskus erimielisyyksiä, jotka on ratkaistava... ainaki järjestöt sanovat haastattelevansa kaikki perheet tosi huolellisesti, ja kattoo että ovat ihan normaaleja :D

varmaan kannattaa tosiaan vähän nopeempaa etsiä nyt, ku ei kerran niitä perheitä tällä hetkellä niin paljon ole. efn sivuilla sanotaan että voi hakea jopa vuoden ennen lähtöa, mutta suositeltava aika on puoli vuotta.

auto: no amerikkalaisethan menee autolla joka paikkaan, joten varmaan pitää ajaa :D toinen juttu sitte jos perhe asuu isossa kaupungissa, mutta käsittääkseni au pair perheitä ei paljoa löydy suurkaupungeista..? tai näin muistaisin lukevani jostain...

tosta opiskelusta..: yks kaverini joka tällä hetkellä on ollu jo puoli vuotta efn kautta usassa, ei oo vieläkään opiskellu mitään, koska hänen mielestään hänellä on ollut niin paljon hauskaa tekemistä, perheen kanssa ja ystävien, että hän ei yksinkertaisesti oo vielä ehtiny ajatella sitä pakollista opiskelua!
nii ja kysyit että riittääkä 500 e opiskeluun, no jos ei riitä ni voihan sitä ihan itse sitten ostaa lisää kursseja jos haluaa lisää :)
ja kysyit että mitä tää opiskelu on:
no se tarkottaa että opiskelet paikallisessa avoimessa collegessa vuoden aikana, ja saat valita joitain kursseja, mutta sitten au pairin on pakko opiskella mm. Amerikan kulttuuria ja historiaa. Niitä valinnaisiahan sitte varmaan löytyy vaikka mitä, ku nuo colleget on vähän isompia ku täälläpäin... Varmaan kiva ku tapaa paljon ihmisiä opiskellessa, ja löytää siten uusia kavereita ;)

jeejee kivaa

Äänestä
  • Toi 500 dollaria ei kyllä meinaa riittaa tohon 6 crediittiin ollenkaan. Tai jos kayt vaan enkun tunneilla, kakkoskielena, niin sit. Mutta Sita ei oo maaritelty mita pitaa opiskella, osa opiskelee vaan englantia ja jotkut ottaa noi kurssit collegessa. Mutta siellakin voi opiskella vaikka tanssia, kielia jne, mita vaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moikkkkkaaaaa kirjoitti:

Kuulemma on parempi etsiä itse perhe ja kaikki muut. Mutta koska haluan Amerikkaan, tarvitsen sen viisumin ja saan sen vain järjestön kautta(?) Mitä huonoa/hyvää efssä sitten on?
Onko tuo hinta kohtuullinen vai tulisiko halvemmaksi jotenkin muuten?
Millaiset perheet on?
Kuinka nopeasti perhe löytyy/milloin on lähtö ilmottautumisesta?
Siihen vaaditaan ajokortti, te jotka olette olleet EF:n kautta, niin jouduitteko itse ajelemaan paljoa?
Saat 500(€/$) opiskeluun, riittääkö? mitä tää muuten tarkottaa? millaiseen opiskeluun? Hä?? :D


kiitos!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu