Mikä on matka, jonka jälkeen saa käyttää pitkiä valoja toisen auton perässä ajettaessa? Ajelin pimeällä ja minut ohitti auto, kun tämä oli noin 300-400 metrin päässä laitoin pitkät koska lyhyiden valokeila ei enää riittänyt ja väliin jäi iso pimeä alue, edessäajaja rupesi kutenkin vilkuttamaan takavaloja joten otin lyhyet takaisin käyttöön.
Pitkien käyttö perässä ajettaessa?
mikä sallittu etäisyys?
102368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
oisit vaan käyttänyt pitkiä
napsauttaa pitkät ja huomaa, että liikennemerkit ja muut heijastimet alkaa loistaa edessä menevälle autolle asti, heijastaa se silloin edessä olevan auton peileistä kyseisen auton kuljettajan silmiinkin.
Ei sillä oo niin väliä. Eihän se sun ajamista haittaa mitenkään ja edellä menevä voi taas tarvittaessa napsauttaa taustapeilin asentoon jossa takaatulijan valot ei häikäise, ellei sillä ole automaattisesti himmenevää taustapeiliä.
Mä ajan aina rajoitusten mukaan ja jos joku mut ohittaa ajaa se ylinopeutta jolloin en ees vaivaudu lyhyille vaihtamaan. Vaarannetaan liikennettä sitten yhdessä.
Kun yksi siis hölmöilee, sinäkin alat hölmöillä. Ja siten on liikenne taas hitusen parempaa :D
Tuo yllä oleva 150-200 m on ihan hyvä väli, sillä normaalien halogeenien kantama (5 luxia) on noin 150 metriä, jos valot ovat suunnattu oikein. Jos kuljet Skodalla, jossa on xenonit, niin välimatka on huomattavasti pidempi, sillä ne on jo tehtaalla suunnattu taivaisiin...
Mielestäni käyttäydyit hyvin - ehkä jopa tarpeettoman kohteliaasti. Ohittaja olisi voinut vaikka nojautua penkissään vähän eteenpäin pois peilien heijastamista valoistasi, jos ne häiritsivät hetken tuon suoran aikana. Pimeällähän pidetään normaalisti sisäpeiliä yöasennossa - paitsi ne, jotka eivät ole tästä vaihtoehdosta kuulleet - ja ainakin henkilöautoissa eteenpäin nojautuminen tehoaa hyvin sivupeilihäikäisyyn.
Tien profiilillakin on vaikutusta häikäisyyn. Jos tasaisella ohittanut lähtee hetikohta nousemaan ylämäkeen, voi - ainakin minun ohittamakseni tullut - laittaa pitkät aiemmin päälle. Sama kohdatessa.
Taisi kuitenkin vilautella jarruvaloja, eikä takavaloja...
Kyllä ne jarruvalotkin on takana suurimmassa osassa ajoneuvoja, otaksun.
Viittasinkin siihen, että "takavalot" tarkoittavat valojen päällä ollessa jatkuvasti takana palavia valoja, muilla valoilla on muut nimitykset.
jos autojen väli on 300m ei ole kovinkaan vaarallista tai riskialtista jos väliin jää pieni kaistale "valotonta aluetta, eipä tuolle aluellee 100km/h vaudilla kerkiä edes hirvi ettei sitä havaitse myöhään jöka tapauksessa. Melkoista vainoharhaisuutta, että tarvitsee virheetöntä näkymää esim. 400 metriä.
kunnes edellä ajava vilkauttaa jarruvalojaan.ainakin useimmat toyota kuskit toimivat nähtävästi niin.