Avioliitto tekee miehistä mukavampia

"Naimisiinmeno vähentää antisosiaalista käytöstä miehillä, todetaan yhdysvaltalaistutkimuksessa.



Mukavat miehet päätyvät naimisiin ja sitten heistä vasta mukavia tuleekin. (COLOURBOX)Psykologit Michiganin yliopistossa havaitsivat tutkimuksessaan, että naimisissa olevat miehet ovat vähemmän antisosiaalisia kuin poikamiehet. Antisosiaalisena käytöksenä pidettiin esimerkiksi rikollisuutta, aggressiivista käytöstä ja juopottelua.

Voidaan kuitenkin kysyä, onko pikemminkin niin, että mukavat miehet päätyvät muita todennäköisemmin naimisiin ja että parempi tulos johtuu siitä?

Tätä selvitettiin kaksostutkimuksella. Kaksitoista vuotta kestäneen tutkimuksen perusteella avioliitolla havaittiin vaikutusta käytökseen. Kun toinen kaksosista meni naimisiin, hänen antisosiaalinen käytöksensä väheni merkittävästi. Sinkkuna pysytellyt kaksonen puolestaan jatkoi samaan tapaan kuin ennenkin.

- Avioituneet miehet eivät alun alkaenkaan ole kovin epäsosiaalisia. Kun he menevät naimisiin, epäsosiaaliset piirteet vähenevät entisestään, toteaa professori S. Alexandra Burke The Journal Archives of General Psychiatry -lehdessä.

Tutkimuksen alkaessa miehet olivat 17-vuotiaita ja sen päättyessä 29-vuotiaita. Miehistä 60 prosenttia oli siihen mennessä avioitunut"

http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/2010120812831473_lz.shtml

7

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ariella.a

      On se vaan niin että kaksoset voivat tosiaan olla, aivan erilaisia.

      • Eri näköisiäkin ja

        eri sukupuoltakin. Voi olla syntyneetkin peräkkäisinä päivinä.


      • ariella.a
        Eri näköisiäkin ja kirjoitti:

        eri sukupuoltakin. Voi olla syntyneetkin peräkkäisinä päivinä.

        Voipi olla jopa eri isätkin kaksosilla jos on eri munaiset, aikamoinen isyysselvitys siitä tulisikin.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmiskaksoset



    • Hmpdidmp

      Sinkkuna se tahtoo olla niin että "Elä tai kuole" mutta suhteessa sitten enemmän niinku "elä".

      Huomaan ilmiön itsestäni. Suhteet ovat aina rauhoittaneet ja pehmentäneet minua ja kun suhde on loppunut villiinnyn helposti.

    • Sitoutuminen/parisuhde kummasti useimpia rauhoittaa. Niin ja seura.. yllyttävät rähinäjuoppokaverit vs. koti-iltoja viettelevä vain pari lasia viiniä-vaimo.

    • kirpela

      muita ihmisiä kohtaan. Vaimoa ei lasketa ihmiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5087
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      64
      2870
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      270
      1318
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1113
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1075
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      1014
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      142
      954
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      904
    Aihe